حیوان دوستی علیه حیوانات!

آگهی فروش توله شیری به قیمت 5 میلیون و 700 تومان در یکی از  سایت های شبکه های اجتماعی بهانه ای شد برای نوشتن این مطلب. خیلی وقت است که می خواهم مطلبی در خصوص وضعیت حمایت از حیوانات در ایران و بویژه اتفاقاتی که در فضای مجازی در جریان است بنویسم ولی هر بار به دلیلی از این مهم صرف نظر کرده ام…
راست اینست که پس از تعطیلی و کم فروغ شدن سازمانهای غیردولتی زیست محیطی در سالهای گذشته و همچنین گسترش شبکه های اینترنتی، برخی از فعالیتهای اجتماعی و از جمله زیست محیطی در فضای مجازی رونق گرفته است. فضای مجازی محل مناسبی برای تبلیغ و ترویج مسائل مربوط  به محیط زیست و از جمله حمایت از حیوانات است اما معایبی نیز دارد.
شبکه های مجازی عموماً تحت تاثیر فضای عمومی مخاطبان است و به همین خاطر گاهی حاشیه بر متن غلبه می کند و جای درستی و نادرستی ها عوض می شود. همچنین از آنجائیکه نظارت مشخص و قانونمندی بر فضای مجازی وجود ندارد، فعالیتهای مجازی می تواند مورد سوء استفاده افراد و یا گروههای شناخته نشده قرار گیرد. از دیگر سو مشاهده می شود برخی از صفحات اینترنتی توسط افرادی مدیریت می شود که دانش و تجربه لازم در خصوص فعالیت خود ندارند. گاهی آش آنقدر شور می شود که حتی عده ای شکار حیوانات را نیز به اسم طبیعت دوستی و کمک به حیات وحش تفسیر و توجیه می کنند!

در چند سال گذشته به واسطه حضور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، گروههای زیادی با اسامی مختلف و با هدف حمایت از حیوانات شکل گرفته اند. اگر جستجوی اندکی در اینترنت داشته باشید متوجه می شوید که ده ها و صد ها گروه با اسامی حمایت از حیوانات، حمایت از حیوانات خانگی، واگذاری حیوانات خانگی، پانسیون های مختلف، کلینیک های مختلف و … وجود دارد.
وجود این گروههای پرشمار و متنوع سبب شده است توجه عمومی نسبت به مساله حیوانات بیش از پیش شود اما در کنار این موضوع، آفت هایی نیز گریبانگیر این فضا شده است. گاهاً در این گروه ها مسائلی تبلیغ می شود که  صد در صد در تعارض با مساله حمایت از حیوانات هستند. حامیان حیوانات می دانند که مساله حقوق حیوانات مساله ای فراتر از رفاه حیوانات است. برخی از مسائل ترویج شده در این گروه ها نه تنها بر خلاف حقوق حیوانات هستند که در تعارض جدی با مساله حمایت از حیوانات نیز هستند.
خرید و فروش حیوانات خانگی، خرید و فروش حیوانات خاص (اگزوتیک پت و اگزوتیک انیمال)، تبلیغ برای نمایشگاه های حیوانات از جمله مواردی است که صد در صد در تعارض با حمایت از حیوانات و بویژه حقوق حیوانات است.
همچنین مسائلی نظیر خانگی کردن حیوانات شهری، غذا دادن به حیوانات شهری (بویژه سگ و گربه آن هم در فصول عادی)، تبلیغ و اصرار بیش از حد بر روی مسائلی نظیر عقیم سازی از جمله دیگر مواردی است که جای بحث و گفتگو دارد و در شرایط خاص و با اهداف خاص باید مورد توجه قرار گیرد. موارد ذکر شده اگر چه از نظر عاطفی مورد قبول و ستایش است اما از نظر زیستی و اکولوژیک جای بحث فراوانی دارد. در خصوص موارد فوق اگر از منظر علمی و مدیریتی برخورد نشود، نه تنها فایده ای برای حیوانات ندارد، حتی می تواند به ضرر حیوانات تمام شود.
تجارت حیوانات خانگی یکی از صنایع پرسود در سراسر جهان است و شوربختانه در بسیاری از موارد ذی نفعان تجارت حیوانات تلاش دارند به اشکال مختلف وارد جریان حمایت از حیوانات شوند. یک حیوان می تواند به مثابه ابزاری باشد که منافع مادی تعداد زیادی افراد از تولید کننده، واسطه، فروشنده، تولید کننده دارو و غذا، تولید کننده وسایل جانبی حیوانات، دامپزشک، پانسیون دار و … را تامین کند. از این جهت گاهاً مسائلی که به اسم حمایت از حیوانات و حیوان دوستی تبلیغ می شود بیش از آنکه در جهت منافع حیوانات باشد در جهت منافع کسانی است که مدعی حمایت از حیوانات هستند.
از دیگر مواردی که فضای حمایت از حیوانات در فضای مجازی را آشفته تر از هر زمانی کرده است، افزایش گردش مالی و یا به عبارت ساده تر افزایش پول در این سیستم است. گردش مالی همزمان با افزایش توجه عمومی نسبت به مسائل حمایت از حیوانات رو به فزونی است. وجود پول در هر سیستمی اگر با نظارت درست و برنامه هدفمند همراه نباشد می تواند باعث ایجاد مشکل شود. شوربختانه در مساله حمایت از حیوانات در ایران با چنین مشکلی مواجه هستیم و منابع مالی که توسط گروههای مختلف از سوی علاقه مندان و شهروندان حامی حیوانات جذب می شود عموماً صرف روزمرگی و مسائل کوتاه مدت می شود. مشکل دیگر آنست که عموماً گزارش مکتوب و مستندی از سوی این گروه ها در خصوص منابع مالی هزینه شده منتشر نمی شود و این مساله در بلند مدت می تواند سبب سلب اعتماد عمومی نسبت به افراد و گروه های فعال در زمینه حمایت از حیوانات شود. مشکل دیگر در این خصوص آنست که این پول گاهی صرف خرید و فروش حیوانات اهلی و وحشی می شود و عده ای که درک درستی از مساله حمایت از حیوانات ندارند تصور می کنند نگهداری از یک حیوان وحشی و یا یک حیوان خاص به معنی حیوان دوستی و حمایت از حیوانات است.
این چنین است که مشاهده می شود برداشت نادرست از حمایت واقعی از حیوانات به ابزاری علیه حیوانات تبدیل شده است و علیرغم  افزایش توجه عمومی به موضوع حیوانات ولی شوربختانه توفیق چندانی در بهبود وضعیت حیوانات و بویژه حیوانات شهری و خانگی نداشته ایم.
چه باید کرد؟
باید از سوی گروههای واقعی و شناخته شده حامی حیوانات، مرز بین «حیوان به عنوان ابزاری برای سرگرمی» و «حیوان به عنوان موجود زنده ای دارای حق» تبیین شود. شوربختانه در بسیاری از موارد استفاده ابزاری از حیوانات به اسم حمایت از حیوانات توجیه می شود. کسی که حیوان را موجودی زنده و دارای حق می داند به هیچ وجه به خود اجازه نمی دهد که برای شکل و نحوه زندگی حیوان بنا بر دیدگاه خود تصیم گیری کند، هیچوقت به خود اجازه نمی دهد یک حیوان وحشی و یا شهری را در محیط خانه نگهداری کند. هیچگاه یک حیوان خاص را وارد محیط خانه نمی کند. هیچگاه حیوان خود را به تیغ جراحی های غیر ضروری نمی سپارد. یک حامی واقعی حیوانات هیچگاه وارد بازی کثیف تجارت حیوانات نمی شود و هیچ حیوانی را خرید و فروش نمی کند.
در یک کلام باید مرز بین «حیوان بازی» با «حمایت از حیوانات» مشخص شود. باید گفت ارتباط با حیوان، خرید و فروش حیوان،  نگهداری از حیوان و حتی غذا دادن به هر حیوانی الزاماً نمی تواند به معنی حمایت از آن حیوان باشد و برای حمایت واقعی از حیوانات باید نگاه منطقی، بلند مدت و مدبرانه اعمال شود.

* این یادداشت نخستین بار در سبزپرس منتشر شده است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده