نشانه‌های مثبت در گزارش “چشم انداز انرژی جهان 2012”
 “آژانس بین المللی انرژی” (IEA) در گزارش “چشم انداز انرژی جهان 2012” اعلام کرده است که میزان انتشار سالانه دی اکسید کربن حاصل از سوختن سوخت‌های فسیلی با رشد 1.4 درصدی در سال گذشته به 31.6 میلیارد تن رسیده است. خبر بد این است که آمار ارائه شده رکوردی جدید در زمینه سطح انتشار دی اکسید کربن محسوب شده و خبر خوب این است که دومین افزایش اندک سالانه از سال 2003 تاکنون را شاهد بوده‌ایم که پس از آمار سال 2009 قرار می گیرد. رکود جهانی در سال 2009 عامل اصلی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بود.

انتشار دی اکسید کربن از سوختن سوخت‌های فسیلی در آمریکا طی سال 2012 به میزان 200 میلیون تن کاهش یافته و به سطوح اواسط دهه 1990 رسیده است. انتقال از نیروگاه‌های زغال‌سوز به سوی استفاده از گاز طبیعی و منابع انرژی تجدیدپذیر عامل کلیدی در این زمینه بوده است. میزان انتشار دی اکسید کربن در اروپا نیز به واسطه انقباض اقتصادی و رشد استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و به رغم افزایش استفاده از زغال سنگ کاهش 50 میلیون تنی را تجربه کرده است.

از سوی دیگر، تولید گازهای گلخانه‌ای در چین رشد 300 میلیون تنی را طی سال 2012 شاهد بوده که در میان کمترین آمار رشد انتشار گازهای گلخانه‌ای سالانه این کشور طی یک دهه گذشته قرار می گیرد. تنوع بخشی به منابع انرژی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر عوامل کلیدی در این زمینه عنوان شده‌اند.


ادامه مطلب …

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده