مرگ خاموش شهروندان اصفهانی و عقب گرد در حل مشکل آلودگی هوا درسالهای گذشته

نخست:
اخیراً یکی از اعضای شورای شهر اصفهان در گفتگو با رسانه ها ضمن اشاره به استفاده از سوخت مازوت در پالایشگاه اصفهان، گفته: “متاسفانه عوارض و خسارت‌های سوخت مازوت بر مردم و شهر اصفهان محسوس نیست و چون به صورت مرگ خاموش عمل می‌کند شاید حساسیتی برای مسوولان ایجاد نمی‌کند به همین دلیل تغییر سوخت این نیروگاه مانند سال‌های قبل باید از مطالبات شورا باشد.”
مصطفی بهبهانی در خصوص عوارض سوخت مازوت گفته: ” بر اساس آمار مصرف مازوت در نیروگاه‌ها به لحاظ ریالی سالانه دو هزار میلیارد تومان به شهر و مردم اصفهان خسارت وارد می‌کند که عمده خسارت آن به بیماری‌های قلبی، عروقی، تنفسی و برونشیت برمی گردد.

 

بهبهانی ادامه داد: اکسیدهای نیتروژن موجب افزایش فسفات‌ها و نیترات‌ها در آب و خاک می‌شود که به گفته کارشناسان به عمق ریه نفوذ می‌کند و موجب آسم، برونشیت و حتی جهش ژنتیکی و نهایتا بروز انواع سرطان‌های می‌شود.
وی با بیان اینکه باران‌های اسیدی از دیگر عوارضی است که مصرف مازوت در نیروگاه های مجاور اصفهان به شهر تحمیل می‌کند،‌ گفت: تخریب زمین‌های کشاورزی، جنگل و طبیعت ناشی از باران‌های اسیدی هم اکنون در شمال اصفهان به وضوح دیده می‌شود.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه فلزات سنگینی مانند کروم،‌ نیکل،‌ کادمیوم، جیوه و آرسنیک توسط این گازها متصاعد و وارد هوای اصفهان می‌شود، تصریح کرد: این فلزات وارد خاک و آب‌های سطحی شهر شده و از طریق زنجیره غذایی و یا به صورت گرد و غبار وارد بدن انسان شده و که پی آمدی جز بیماری‌های صعب‌العلاج برای مردم به دنبال ندارد. “
بهبهانی در بخش دیگری از صحبت های خود به ایجاد پالایشگاه جدید در شعاع 5 کیلومتری شهر اصفهان اشاره کرده و گفته که حتی فیلترهای اولیه بر روی خروجی های این پالایشگاه وجود ندارد.

دوم:
در خصوص مشکلات بیان شده نگاهی انداختم به آرشیو این وبلاگ:
پیش از این در مطلب «نکته جالبی از مصوبات دومین سفر استانی اصفهان در حوزه محیط زیست!» به نقل از مدیر کل محیط زیست استان اصفهان نوشته بودم که مصرف سوخت مازوت در فاصله سالهای 82 تا 84 بطور کلی از پالایشگاه اصفهان حذف شده بود و گاز طبیعی جایگزین آن شده بود ولی به تدریج سوخت مازوت به پالایشگاه اصفهان برگشت و  در سال 85 یکی دو ماه و در سال  86 سه تا پنج ماه از مازوت استفاده شده بود و در سال 87 از تابستان مازوت سوزی شروع شده بود.
همچنین در همان مطلب نوشته بودم که کاری که در دولت آقای خاتمی اجرایی شده بود (منظور همان جایگزینی گاز طبیعی بجای مازوت در پالایشگاه اصفهان) به تدریج در دولت نهم به فراموشی سپرده شد ولی به عنوان یکی از مصوبات سفر استانی دوم توسط هیئت دولت – برای اجرا در آینده- به تصویب رسید!
همچنین در مورد طرح توسعه پالایشگاه اصفهان آرشیو این وبلاگ شهادت می دهد که چگونه کارشناسان و سازمانهای غیردولتی اصفهان نسبت به توسعه پالایشگاه اصفهان هشدارداده بودند و اینک در زمانی کمتر از 4 سال شاهد اثرات ویرانگر و مرگ آور آن برای شهروندان اصفهانی هستیم.

این مطالب را ببینید:
–    اسلحه پالایشگاه روی شقیقه اصفهان !
–    بیانیه مهم سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی اصفهان درباره توسعه پالایشگاه اصفهان
–    کلاهی که بر سر نصف جهان گذاشتند ؛ پالایشگاه در 5 کیلومتری اصفهان

براستی چه کسی پاسخگوی این اقدامات کارشناسی نشده و ضرر و زیان فراوان وارد شده بر جان و مال مردم است و اقداماتی از این دست که مصداق بارز توسعه ناپایدار است تا کی و چه زمان باید ادامه داشته باشد و شهروندان تا کی باید تاوان نابخردی برخی مسئولان اجرایی کشور را بپردازند؟!

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده