رسیدن موج جهانی مبارزه با تغییرات اقلیم به ایران

سوزاندن بی حد و مرز سوخت های فسیلی و انتشار سرسام آور دی اکسید کربن در جو زمین باعث به وجود آمدن بزرگترین خطری شده که تا به حال حیات را یر روی زمین تحدید کرده است. شاید بدانید که ایران جزو ده کشور برتر در جدول منتشر کنندگان دی اکسید کربن است! 
 در عین بی اطلاعی ما اثرات فاجعه باری که تغییرات قلیم بر جای می گذارد، یر زندگی تک تکمان تاثیر خود را می گذارد. آثار تغییرات اقلیمی از آب شدن یخ های قطبی، وقوع سیل و آتش سوزی های بی سابقه، گرم تر شدن تابستانها، شدید شدن بارانها و طوفان ها، از بین رفتن تالاب ها، خشک سالی، شیوع بیماری های خطرناک گرفته تا کمتر شدن مواد غذایی، فقر و قربانی شدن ملیون ها نفر و هزاران بی نظمی دیگر.
همه و همه نتیجه ی پر کردن جو زمین با دی اکسید کربن است
جو زمین تا به حال میزبان چنین مقادیری از گازهای گلخانه ای نبوده و در نتیجه به سرعت در حال تغییر است. آب و هوای کره ی زمین با سرعتی عجیب و به طرز معنی داری در حال تغییر است!

این یعنی وضعیتی اورژانسی برای همه ی مردم کره ی زمین. اگر تا چند سال آینده اقدامی کلان برای کاهش میزان انتشار دی اکسید کربن  صورت نگیرد، روند تغییرات اقلیم زمین کاملاً از کنترل ما خارج می شود و دیگر برای پشیمانی خیلی دیر خواهد بود.

تغییر اقلیم و گرمایش جهانی خطری در آینده نیست! اتفاقی است که همین الان در حال وقوع است و ما باید برای مقابله با آن اقدام کنیم. در حالی که دولت ها همچنان به استفاده از سوخت های فسیلی اصرار می ورزند، انرژی های پاک خورشیدی و بادی که به تعبیری “رایگان” و تجدید پذیر هستند و بلا استفاده رها شده اند. 

دانشمندان معتقداند اگر زمین را همانطوری می خواهیم که روزی حیات بر روی آن شکل گرفت، میزان کربن در جو زمین نباید از 350 پی پی ام بیشتر می شد. که طبق آخرین آمار در سال 2012 میانگین کربن در جو زمین 400 پی پی ام اندازه گرفته شده و این مقدار با سرعت 2 پی پی ام در سال در حال افزایش است!

اما نگران نباشید، جنبش جهانی مبارزه با تغییر اقلیم، امیدوارانه با سرعتی بیشتر از سرعت تغییرات اقلیمی در حال گسترش است. این جنبش که به همت ارگان مردمی و بسیاری از ارگان های دیگر شروع شده، در حال راه انداختن کمپینی بین المللی برای حل فاجعه ی اقلیمی هستند. 

این ارگان هفته ی دیگر از سوم تیر ماه کنفرانسی بین المللی به اسم جی پی اس را در استانبول ترکیه برگزار خواهد کرد که فصل جدیدی از مقابله با تغییرات اقلیم را در ابعاد جهانی به راه خواهد انداخت. 500 نفر از لیدرهای جوان جنبش تغییرات اقلیمی از 180 کشور دنیا در استانبول ترکیه جمع شده و برای فعالیت های دو سال آینده در کشور خود آموزش می بینند. فعالیت هایی که به هر نحو باعث آگاهی مردم از تغییر اقلیم و در نتیجه  باعث به وجود آمدن مطالباتی شود کاهش میزان انتشار دی اکسید کربن در کشور آنان را موجب می شود. 

در این کنفرانس تیمی از ایران نیز حضور دارد. تیمی که اسم خود را “جنبش جوانان ایران برای تغییر اقلیم” گذاشته با همکاری جمعیت حامیان زمین در این کنفرانس حاضر خواهد شد و از همه ی شما دعوت می کند تا با جمعیت حامیان زمین همکاری کنید تا با هم ایران را به قعر جدول منتشر کنندگان گاز های گلخانه ای بفرستیم.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده