تلاش های همه جانبه برای رفع بلا از باغ گیاه شناسی نوشهر گوشه ای از تاریخ جامعه جنگلبانی و شناسنامه تحقیقات میدانی منابع طبیعی

درختی که در عکس می بینید ginkgo biloba (ژینگو بیلوبا) است برای اولین باراستاد ملکی در باغ گیاهشناهی نوشهر برایمان معرفی کرد. استاد می گفت این گونه حدفاصل سوزنی برگان و پهن برگان می باشد. در منابع از آن با عنوان درخت پهن برگ خزان کننده و دو پایه یاد می شود. بیلوبا کهن ترین گیاه روی زمین بوده و از آن با عنوان فسیل زنده نیز یاد می کنند. تنها بازمانده از گیاهانی می باشد که روزگاری در کناردایناسورها زیست می کردند. خط توسعه ژنتیکی این گونه به دوران مزوزوئیک بر می گردد . استاد می گفت در ارتباط با حفظ این درخت دنیا مدیون راهبان بودایی چینی می باشد این گونه تقریبا در طول عصر یخبندان در همه جا به جز در بخش های از چین که توسط راهبان کشت و نگهداری می شد محو گردید. استاد روایت دلنشین مشابه از بیوگرافی بوتانیکی دیگر گونه های درختی و درختچه ای  برایمان تعریف می کرد.

یاد آن روز ها افتادم که وقتی وارد باغ گیاهشناسی می شدیم استاد اجازه نمی داد برگی برای نمونه از درختی بچنیم می گفت عکس بگیرید اگر دوربین ندارید با ذهن تان عکس بگیرید. روایت امروزمان می دانید نیاز به بازگو نیست.

عکس العمل مردمی که نجیبانه در اوج بلوغ مدنی خواسته های محیط زیستی خود را مطرح نمودند تلاش های فعالین و انجمنهای محیط زیستی و … از قرار اطلاع رئیس جمهور منتخب مردم پیگیری لازم را از طریق رابط و مسئول هماهنگی شان با دولت فعلی توصیه نموده اند.  همانطور حسب هماهنگی بعمل آمده با نماينده مردم نوشهر و چالوس در مجلس و ديگر مسوولان امر مقرر گردیده اعضاي كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي از باغ گياه شناسي نوشهر در آينده نزديك بازدید  و در جهت حفظ این گنجینه طبیعی تدبیر نمایند. انشا… همه چیز ختم بخیر شود.
نوشته شده در: دسته‌بندی نشده