تصاویری از قطع درختان در جهانشهر کرج، بلوارماهان

درباره ی تصاویر: درختان در کمتر از ده روز گذشته قطع شده اند. آنقدر سریع خاکبرداری و تسطیح انجام شده که بتوان باور کرد با این سرعت بقایای درختان انتقال یافته، گودبرداری شده و کارگاه ساختمانی و ملحقات آن دایر شده باشد……

واقعیت اینست که تکه تکه از باغشهر کرج نابود می شود تا کرج که روزگاری به ییلاقی بودنش می نازید امروز در زمره هشت کلانشهر دارای آلودگی هوای کشور باشد. اینگونه است که باغ جهانشهر (فاتح)که– همراه با باغ سیب مهرشهر و باغ شمس- میراثی از باغشهرکرج محسوب می شدند تحلیل رفته و امروز از وسعت 300 هکتاری این باغ چیزی بیشتر از ده درصد باقی نمانده است!

نابودی باغات قدیمی درحالی صورت می گیرد که شهرداری برای جبران کمبود سرانه فضای سبز همه ساله مبالغ هنگفتی صرف ایجاد فضاهای سبز می کند فضاهایی که هرگز قابل مقایسه با باغ هایی که طی سالیان طولانی در محله های مختلف شهر ایجاد شده و جزو سرمایه های طبیعی شهر به شمار می روند نیستند. اما چرا تغییر کاربری های عمده فضاهای سبز و نابودی باغ های قدیمی شهرهامان ادامه دارد ؟ چرا توسعه خاکستری کلانشهرهامان سرسبزی و طراوت طبیعت شهر را تا این حد کمرنگ کرده ؟ چرا هر روز «سایه» های بیشتری نابود می شوند تا «چمن» جایگزین آنها شود؟  شاید نبود طرح های جامع فضای سبز شهری یکی از دلایل اصلی تخریب شتابناک باغ ها و لکه های سبز شهرهامان باشد. این واقعیتی ست که بخصوص در شهرهای بزرگ، زمین -هرقطعه ای و با هر وسعتی- حکم کیمیا را دارد در نتیجه حفاظت از اندک باغات برجای مانده در کلانشهرها وآن ها را از هفت خوان مقررات و قوانین مربوطه گذرانیدن و به تملک شهرداری ( ودرواقع عامه مردم) در آوردن، خود فی نفسه کاری جانفرساست و اغلب به سختی محقق می شود.

حال اگر به این مشکل، استفاده از گیاهان غیربومی و ناپایدار در داخل و پیرامون شهرها ، کمبود سرانه فضای سبز در نواحی مسکونی ودر میان خانه های درهم تنیده و چفت شده، تغییر الگوی کشت بدون توجه به شرایط اقلیمی و طبیعی مناطق شهری و اعمال مدیریت سلیقه ای در فضاهای سبز را بیفزاییم در می یابیم که چرا با وجود صرف مبالغ هنگفت برای ایجاد فضاهای سبز شهری، شهرهامان کماکان خاکستری رنگ اند و چرا برای اجرای پروژه های مختلف همچون احداث بزرگراه، پروژه های عمرانی، ساخت و سازهای مسکونی توسط تعاونی های مسکن و غیره هنوز درختان کم هزینه ترین و ارزانترین قربانیان شهری هستند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده