بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن

” بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن” موضوع امسال جشن­ های روز جهانی محیط زیست است. ” بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن” کمپینی است برضد زباله ­های مواد غذایی و کمبود غذا، که شما را به کاهش اثرات خود بر طبیعت و محیط ­زیست تشویق می­­ کند.

مطابق با آمارهای سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، هر سال 1.3 بیلیون تن مواد غذایی تبدیل به زباله می­شوند. این مقدار برابر با (معادل) همان مقدار تولید شده در کل کشورهای جنوب صحرای آفریقا است. در همان زمان از هر 7 نفر 1 نفر در جهان گرسنه به رختخواب می روند و هر روز بیش از 20000 کودک زیر 5 سال از گرسنگی می میرند.   

با توجه به این عدم توازن عظیم در شیوه زندگی و اثرات مخرب حاصل بر محیط زیست، موضوع امسال ” بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن” شما را تشویق می کند که نسبت به اثرات محیط زیستی انتخاب غذایی تان آگاه تر شوید و به شما قدرت و اختیار می دهد که تصمیمات آگاهانه تری بگیرید.

در حالی که سیاره زمین در حال تلاش است برای ما، تا منابع کافی برای حفظ و بقای 7 بیلیون نفر فراهم کند ( در حال رشد تا 9 بیلیون نفر در سال 2050)، FAO تخمین می زند که یک سوم تولیدات غذایی جهانی به زباله (پسماند) تبدیل شده یا از بین می رود. پسماند غذایی منابع طبیعی را میزان عظیمی تخلیه می کند و موجب ایجاد اثرات محیط زیستی منفی می شود.

کمپین امسال شما را به اقدام از خانه خود تشویق می کند و سپس شاهدی است بر قدرت تصمیم گیری های جمعی شما و دیگران، که موجب کاهش پسماندهای مواد غذایی، صرفه جویی پول، به حداقل رساندن اثرات محیط زیستی تولید مواد غذایی و مؤثرتر شدن فرآیند تولید مواد غذایی می شود.

اگر غذا تبدیل به زباله (پسماند) شود، این به آن معنا است که هم چنین تمامی منابع و هزینه های به کار رفته در تولید تمامی مواد غذایی از بین رفته اند. به عنوان مثال، برای تولید 1 لیتر شیر حدود 1000 لیتر آب و حدود 16000 لیتر آب برای تأمین مواد غذایی یک گاو به منظور تهیه همبرگر مصرف می شود. تأثیر انتشار گازهای گلخانه ای از خود گاوها، و در سراسر زنجیره تأمین مواد غذایی، همه در نهایت ناچیز و جزیی هستند، وقتی ما غذا را هدر داده و به زباله تبدیل می کنیم.

در حقیقت، تولید جهانی غذا 25%  تمامی زمین­ های قابل سکونت، 70% مصرف آب شیرین، 80% جنگل زدایی و 30% انتشار گازهای گلخانه ای  را در بر می گیرد. آن بزرگترین عامل از بین برنده تنوع زیستی و تغییر کاربری زمین است.

بنابراین تصمیم گیری آگاهانه، به این معنی است که به عنوان نمونه شما بصورت هدفمند غذاهایی را انتخاب می کنید که کمترین اثرات محیط زیستی را دارند، مثل غذاهای ارگانیک که در فرآیند تولیدشان از مواد شیمیایی استفاده نمی شود.

بنابراین بیاندیشید پیش از آن که بخورید و به حفظ محیط زیستمان کمک کنید.

منبع: www.unep.org

ترجمه: مریم عطاریه