باغ گیاه‌شناسی نوشهر، و پیروزی دوستداران آن

قرار بود طرح غیرقانونی و غیراخلاقی اداره‌ی بندر نوشهر با عنوان “احداث راه دسترسی به بندر”  با حمایت استانداری مازندران، و با تجاوز دوباره به باغ گیاه‌شناسی نوشهر، امروز اجرا شود. گویا آقایان اعتبارهای دریافتی برای “توسعه” را (بی آن که زمین‌های خصوصی داخل طرح را تملک کنند) در چند سال گذشته هزینه کرده‌اند و اینک برای آمار دادن و اظهار این که کاری کرده اند، زورشان به باغی می‌رسد که جزو اموال ملی است، و دولت امانت‌دار آن به شمار می‌رود.

اما تجمع امروز نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد، جمعی از کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست، و دیگر طبیعت‌دوستان، همچنین کارهای رسانه‌ای و پیگیری‌های دیگر، خوشبختانه به این انجامید که عملیات تخریبی امروز هم نتواند آغاز شود.

بیانیه‌ی تجمع کنندگان را در “ادامه‌ی مطلب” بخوانید، و همچنین می توانید نگاه کنید به بازتاب این رویداد در چند رسانه:

 

 

سبزپرس     نوشهر آنلاین (با عکس)     تابناک     میراث خبر     باشگاه خبرنگاران (با عکس)

 

به نام خدا

ما فعالان محیط زیست، نمایندگان سازمانهای مردم نهاد، پژوهشگران منابع طبیعی، و دوستداران طبیعت سرسبز شمال کشور، با تجمع در برابر باغ گیاه شناسی نوشهر خواستار حفظ تمام و کمال این اثر ارزشمند ملی و جلوگیری از تعرض به آن هستیم.

در شرایطی که پس از انتخابات پرشور 24 خرداد نور امیدی در دل همه ایرانیان روشن شده تا علاوه بر کاربست تدبیر برای ارتقای وضع اقتصادی، بهسازی محیط زیست کشور و توجه به حفظ منابع طبیعی کشور هم مورد عنایت دولتمردان قرار گیرد، طرح غیرمنطقی جاده سازی در حریم قدیمی ترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه موجی از نگرانی را در میان همه دلسوزان این آب و خاک به راه انداخته است.

ما معتقدیم که این باغ، یک سرمایه گرانقدر برای شهر نوشهر و تمامی کشور است که می تواند علاوه بر خدمت به امر پژوهش و تربیت کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست، کمک موثر و پایداری باشد به افزایش درآمد شهر و منطقه. از این رو، ضمن اعلام مخالفت جدی با کمترین تجاوز به محدوده باغ گیاه شناسی نوشهر، از مقام های مسوول و همچنین از جناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهور منتخب و مشاوران ایشان درخواست داریم تا به هرطریقی که صلاح می دانند، طرح جاده سازی در این باغ را برای همیشه متوقف کنند.

مردم ایران، شایستگی حفظ آثار بی مانند ملی شان را دارند!