هفت کشور با افزوده شدن آزبست سفید به فهرست مواد مشمول کنوانسیون روتردام مخالفت کردند.

هفت کشوربا افزوده شدن آزبست سفید(کرایزوتایل) به فهرست مواد مشمول کنوانسیون روتردام مخالفت کردند. سازمان اطلاع رسانی بیماری های آزبست (ADAO) با اعلام این موضوع که افزودن آزبست کرایزوتایل به فهرست مواد خطرناک مشمول کنوانسیون روتردام با مخالفت هفت کشور عضو روبرو شده است ابراز نگرانی نمود.  این هفت کشور هندوستان- قزاقستان- قرقیزستان- روسیه- اوکراین – ویتنام و زیمبابوه می باشند.

همه شش نوع آزبست سرطانزا هستند اما کرایزوتایل تنها آزبستی بود که پیش از این در این فهرست نیامده بود. از 143 کشور عضو هم اکنون 7 کشور با اضافه شدن آزبست سفید به فهرست مواد خطرناک مشمول کنوانسیون روتردام مخالفت کردند.

 در کشور ما نیز بر اساس مصوبه مورخ 22/8/1390  به کارگیری هر گونه آزبست در فرآیند تولید محصولات و کارگاههای تولیدی از جمله انواع قطعات خودرو و مصالح ساختمانی ممنوع است. همچنین در بند 5 تصویب نامه اشاره شده که تولیدکنندگان لوله های فشاری آب و فاضلاب تا پایان شهریورماه 1391 می توانستند صرفاٌ از آربست سفیدخالص ( نوع کریزوتایل فاقد ترمولبت ) و با رعایت کلیه اصول و مقررات ایمنی مورد نظر وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی فقط برای تولید لوله های یاد شده استفاده نمایند که این زمان نیز منقضی شده است.

برای اطلاع بیشتر از جزییات موضوع لینک زیر را مطالعه نمایید.

http://www.asbestosdiseaseawareness.org/archives/21214

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی آخرین مصوبه دولت در خصوص حذف مواد آزبستی مطلب زیر را ملاحظه نمایید.

تصویب نامه مورخ ۲۲/۸/۱۳۹۰

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده