روز جهانی محیط زیست نزدیک است!

دوستان کوه‌نورد و طبیعت‌دوست را به تدارک برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست (5 جون / 15 خرداد) فرا می‌خوانیم.

مطابق آن‌چه که در تارنمای یونپ (برنامه‌ی محیط زیست ملل متحد) آمده، روز جهانی محیط زیست رویدادی سالانه است با هدف بدل شدن به بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین مراسم محیط زیستی. فعالیت‌های مرتبط با روز جهانی محیط زیست، در حوالی 5 جون توسط همگان و در همه‌جا انجام می‌پذیرد.

روز جهانی محیط زیست، از سال 1972 وارد تقویم شده و یکی از مهم‌ترین بهانه‌های سازمان ملل برای برانگیختن آگاهی زیست‌محیطی و تشویق به انجام اقدام‌های سیاسی مرتبط است.

یونپ از طریق روز جهانی محیط زیست، می‌تواند مسایل زیست‌محیطی را شخصی‌سازی کند، و کمک کند که نه تنها همه به مسوولیت خود پی ببرند، بلکه توان خود را در بدل شدن به عامل‌های حمایت از  توسعه‌ی پایدار و عادلانه دریابند.

کارهایی مانند پاک‌سازی محله یا مناطق طبیعی، خودداری از به کاربردن کیسه نایلون، کم کردن پسماندها، تفکیک زباله، جلوگیری از  دورریز خوراک‌ها، پیاده‌روی یا استفاده از دوچرخه برای رفتن تا محل کار، و تشویق دیگران به این گونه کارها، از فعالیت هایی است که می‌توان انجام داد.

شعار امسال روز جهانی محیط زیست ” بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن” است. هدف، ترغیب مردم است به کمتر دور ریختن مواد غذایی، و تشویق آنان به کمتر کردن “رد پای اکولوژیک” . کارهایی را که انجام خواهید داد، برای تارنمای یونپ بفرستید (اینجا).