پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی نوروز

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی نوروز (21 مارس) با اشاره به  آنکه این روز با تنوع و در عین حال ایجاد همبستگی میان فرهنگ ها یادآور حفظ محیط زیست نیز هست گفت:نوروز فراتر از نزدیک شدن کشورها به یکدیگر است زیرا نوروز به ما خاطرنشان می کند تا سیاره ای را که در آن سهیم هستیم گرامی بداریم .


دبیرکل سازمان ملل متحد در این پیام افزود: با جلوه زیبایی های طبیعت و حیات دوباره ی آن در فصل بهار، روز جهانی نوروز می تواند در عمل الهام بخش توجه بیشتر به محیط زیست باشد.


در پیام دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است : با شروع اعتدال بهاری در نیمکره شمالی جشن باستانی نوروز توسط 300 میلیون انسان در سرتاسر جهان در 21 مارس جشن گرفته می شود. برای بیش از سیصد میلیون انسان در منطقه بالکان، دریای سیاه، قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی و خاورمیانه و بسیاری مناطق دیگر، جشن نوروز با سنن ویژه ای همراه است. نوروز موجب اتحاد و یگانگی شگرف میان فرهنگ ها می شود و برگزاری این جشن به صور مختلف در آداب و سنن ملت ها نشان دهنده ی روح نوروزاست که بیانگر همبستگی بشری است.


وی افزود: در سال 2010 با اعلام مجمع عمومی ملل متحد مبنی بر روز بین المللی نوروز، این مناسبت جهانی شده است. نوروز همچنین به فهرست منتخب یونسکو در زمینه میراث فرهنگی معنوی بشری افزوده شده است.


در پایان پیام بان کی مون آمده است : در روز بین المللی نوروز، بهترین آرزوها را به آنانی تقدیم می کنم که این روز را جشن می گیرند و امیدوارم همه مردم از این مناسبت برای انعکاس زیبایی های طبیعت، نوید بهار و توان فرهنگ برای ایجاد صلح بهره ببرند.


منبع : http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=44446&Cr=nowruz&Cr1

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده