وقتی تغییرات اقلیمی « غذا » را نشانه می رود !

آیا میزان مواد غذایی که در جهان تولید می‌شود، کفاف سیر کردن ۹ میلیارد نفر را خواهد داد؟ به گفته کارشناسان در همایش جهانی در دابلین مردم کشورهای فقیر بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی می‌بینند.بر اساس پیش‌بینی کارشناسان جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۹ میلیارد نفر خواهد رسید که سهم این افزایش بیش از همه در کشورهای در حال توسعه و نیز کشورهای آفریقایی است. طبق بررسی سازمان ملل متحد قاره آفریقا که هم اینک یک میلیارد نفر را در خود جای داده تا آن زمان دارای جمعیتی سه برابر میزان کنونی خواهد شد. این جمعیت بیش از همه با مشکل تغذیه روبرو خواهند بود.

آیا منابع طبیعی‌، به ویژه منابع آبی که کره زمین اکنون در اختیار دارد برای سیر کردن ۹ میلیارد نفر کفایت خواهد کرد؟این پرسشی است که کارشناسانی از سراسر جهان برای یافتن پاسخی به آن در شهر دابلین گرد هم آمده‌اند. در جریان دو همایشی که به طور همزمان در این شهر برگزار می‌شود، گرم شدن تدریجی کره زمین مهم‌ترین معضلی خوانده می‌شود که بشر در آینده با آن روبروست.

بر اساس پیش‌بینی پژوهشگران افزایش دو برابری قیمت مواد اولیه غذایی تا سال ۲۰۵۰ میلیو‌ن‌ها نفر در آسیا و آفریقا را تهدید به فقر می‌کند.گرم شدن کره زمین به افزایش شدید درجه حرارت، وقوع سیل و خشکسالی‌های فاجعه‌بار منجر می‌شود که این عوامل بر میزان تولید مواد اولیه غذایی تأثیر خواهند گذاشت.

بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی سازمان ملل در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد نفر از جمعیت کره زمین دچار سوء تغذیه هستند که این شمار در آینده بیش از همه در کشورهای در حال توسعه افزایش می‌یابد.فرانک ریجسبرمان، از گروه مشاوره تحقیقات بین‌المللی کشاورزی (CGIAR) بر این باور است که با توجه به افزایش جمعیت جهان برای آنکه بتوان پاسخگوی تقاضا برای مواد اولیه غذایی بود، باید تا سال ۲۰۵۰ میزان تولید در این بخش را تا ۶۰ درصد افزایش داد.

با اینکه میزان تولید مواد اولیه غذایی در سراسر جهان در حال افزایش است اما آقای ریجسبرمان گرمایش زمین را یکی از موانع اصلی بر سر راه می‌داند: «ما بیش از همه نگران آسیب‌پذیری یک میلیارد نفری هستیم که هم اکنون نیز چیزی برای خوردن ندارند. آنها بیشترین ضربه را از تغییرات آب و هوایی می‌خورند در حالی که امکان چندانی هم برای تطبیق خود با این وضعیت را ندارند.»

اخیرا تیمی ۶۰ نفره متشکل از پژوهشگران طراز اول به سفارش وزارت بازرگانی آمریکا گزارشی ۴۰۰ صفحه‌ای را ارائه دادند که در آن احتمالات متفاوت از وضعیت تغذیه در آینده‌ای نزدیک ترسیم شده بود.تهیه‌کنندگان این گزارش یادآور شده بودند که ایالات متحده که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از تولید جهانی ذرت و سویا را در اختیار دارد، باید در سه دهه آینده خود را آماده مواجه با خسارات عظیمی کند که ناشی از موج گرما، وقوع طوفان و دیگر پدیده‌های مخرب آب و هوایی است.افزون بر آمریکا، کشاورزان در روسیه، اوکراین، کانادا و استرالیا نیز در سال‌های اخیر خسارات فراوانی را متحمل شده‌اند.

ارتارین کازین، مدیر اجرایی برنامه جهانی تغذیه سازمان ملل با ابراز نگرانی از سال‌های در پیش رو فرصت را برای حل معضل برآورده کردن نیاز‌های غذایی نزدیک به یک میلیارد انسان کم دانسته و می‌گوید: «ما باید برای نجات فقیران جهان به سرعت عکس‌العمل نشان دهیم.»در حال حاضر یک سوم از مواد غذایی که سالانه در جهان تولید می‌شود، راهی سطل‌های زباله می‌شود./منبع

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده