طرحی برای یک خانه ی سبز


2500 سال پیش مردم یونان برای گرم کردن خانه هایشان چوب درختان را می سوزاندند. آنها این کار را تا آنجا ادامه دادند که در بخش های وسیعی از سرزمین شان، جنگل ها را از درخت تهی کردند و بعد برای گرم کردن خانه ها به سوزاندن باغ های زیتون رو آوردند. اینجا بود که حکومت آتن وارد عمل شد و دست اندازی به باغ های زیتون را به دلیل ارزشی که داشتند ممنوع اعلام کرد. برای یونانی ها زندگی در بهشتی آفتابگیر از همین زمان آغاز شد.

آنها کم کم خانه های خود را رو به جنوب ساختند تا آفتاب زمستانی بیشتر در آن نفوذ کند و خورشید بلند تابستانی کمتر به آن بتابد تا خنکی مورد نیازشان تامین شود. حفاری های اخیر در شهرهای یونان نشان می دهد که آنها چه طور از این زمان به بعد به فکر استفاده بهینه از نور خورشید افتادند و خانه هایشان را برای بیشترین بهره از نور خورشید کارآمدتر کردند. استفاده یونانیان از انرژی آفتاب پاسخ منطقی آن ها به مشکل کمبود سوخت بود.

ما البته مشکل کمبود سوخت نداریم. چون در کشوری زندگی می کنیم با 8/381میلیارد بشکه نفت که تا 70 سال آینده دوام خواهد آورد و علاوه بر این 7/13 درصد از کل ذخایر گاز دنیا در اختیار ماست که حداقل تا 190 سال دیگر نیاز ما را تامین می کند. بنابراین می توانیم تا سال ها و سال ها انرژی مصرف کنیم؛ به همان ترتیبی که تا امروز مصرف کرده ایم: 5 برابر ژاپنی ها، 10 برابر اروپایی ها، 8 برابر آمریکایی ها، 4 برابر کانادایی ها و 2 برابر چینی ها.

با تمام این حرف ها و با وجود تمام چاه های نفت و میدان های گازی باارزش مان، بنا بر یک سری دلایل* بهتر است گاهی به طور جدی به انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع رایگان و تمام نشدنی فکر کنیم.

ساخت خانه های خورشیدی یکی از پرطرفدارترین و کارآمدترین طرح ها برای بهره وری از این انرژی است. 15 درصد از نیاز ساختمان به انرژی گرمایی، از خورشید گرفته می شود. اما در یک خانه خورشیدی می توان این رقم را به 75 درصد افزایش داد و حتی می توان این کار را تا ساخت خانه ای کاملا بی نیاز به سوخت فسیلی پیش برد؛ خانه ای 100 درصد سبز.

این یک طرح پیشنهادی برای ساخت خانه خورشیدی است و این 12 نکته ایست که باید در ساخت چنین خانه ای رعایت کرد:

1.    یک خانه خورشیدی همیشه رو به جنوب ساخته می شود تا در زمستان میزان بیشتری از نور خورشید را دریافت کند؛ این کار علاوه بر گرم کردن ساختمان، نیاز به استفاده از وسایل روشنایی را کاهش می دهد.

2.    سایه بان خانه طوری طراحی می شود که در زمستان بیشترین شعاع های خورشید به داخل نفوذ کند و در تابستان نفوذ اشعه آفتاب به حداقل برسد.

در زمستان

در تابستان

3.    کاشت درختان برگ ریز در ضلع جنوبی به ایجاد سایه در تابستان و کاهش  ورود آفتاب به داخل خانه کمک می کنند. ضمن این که به دلیل ریزش برگ ها در زمستان و پاییز مانعی در برابر نور خورشید ایجا نمی کند. درختان همیشه سبز در جبهه های شمالی و غربی، خانه را در برابر بادهای سرد زمستان و آفتاب شدید بعد ار ظهر تابستان محافظت می كنند.

طراحی و تحقیق: دریا ناظری- مهین ناظری

4.    حوض ها و فواره ها در تركیب با گیاهان ، به افزایش خنکای ساختمان کمک می کنند.


5.    دیوار جنوبی خانه با گیاهانی از قبیل کلروفیتوم ها پوشیده می شود. نقش این باغ عمودی، بهبود کیفیت هوا، کاهش سر و صدا، تامین اکسیژن و رطوبت و کاهش مصرف انرژی است.

6.    دیوارهای خانه از مصالح ساختمانی عایق ساخته شده اند تا اتلاف انرژی به حداقل برسد.

7.    کف پوش ها از نوع جرم های های حرارتی(thermal mass ) هستند که انرژی خورشید را در طول روز دریافت و ذخیره می کنند تا شب هنگام محیط خانه را گرم کنند.

8.    پنجره ها به طرز ویژه ای انرژی زا هستند. این پنجره ها دوجداره و عایق اند و در بدنه آنها پنل های خورشیدی نصب می شود که انرژی خورشید را ذخیره و به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. شما می توانید موبایل یا تبلت خود را به پریزهایی که در پایین پنجره و در جدار داخلی آن تعبیه شده بزنید و آن را شارژ کنید.

طراحی و تحقیق: دریا ناظری- مهین ناظری

9.    پنل های خورشیدی برای اغلب مردم سازه های آشنایی هستند. این پنل ها از سلول های فتوولتائیک تشکیل شده اند و انرژی خورشید به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. برق مورد نیاز جاروبرقی ها، کامپیوترها و تلویزیون ها و … از طریق این پنل ها تامین می شود.

10.    آب در یک خانه خورشیدی از طریق کالکتورهای خورشیدی و آبگرمکن خورشیدی گرم می شود و نیازی به سوزاندن سوخت فسیلی برای تهیه آب گرم نیست.

11.    در این خانه ها از دیوار ترومپ استفاده می شود که نوعی دیوار ذخیره ساز حرارتی است؛ در واقع یک دیوار تیره رو به جنوب از جنس مصالح بنایی که با شیشه های عمودی پوشانده می شود.


12.    فضای خورشیدی نوعی سیستم گرمایشی است که از اتاقک شیشه ای(آتریوم،گلخانه،…) واقع در ضلع جنوبی این ساختمان ها تشکیل شده و از دیگر فضاها توسط یک دیوار مشترک جدا می شود.

دیوار ترومپ و فضای خورشیدی

بخش خانگی، 40 درصد از کل انرژی کشور را مصرف می کند. میزان مصرف در خانه های ایران 4 برابر بیشتر از میانگین جهانی است. بنابراین اگر یک روز- به عنوان یک دوستدار زمین- تصمیم گرفتید رابطه مسالمت آمیزتری با جهان برقرار کنید و راهی متفاوت تراز مصرف تمام منابع تا نهایت امکان را برگزینید، می توانید به خانه های خورشیدی به عنوان یک گزینه پیش رو فکر کنید. پیش از آن که با محدودیت رو به رو شویم خانه هایمان را رو به جنوب بسازیم.

ایران با بهره مندی از ٣٠٠ روز خورشیدی، دومین کشور دنیا از نظر داشتن پتانسیل این انرژی است؛ در حال حاضر میزان استفاده ما از انرژی خورشیدی در کشور ۱۲۳ هزارم درصد، یعنی کمتر از دودهم درصد است.

پا نویس:
* حقیقت این است که ما شرایطی بهتر از مردم یونان در 2500 سال پیش نداریم؛ به گفته مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران، در صورتی که با روند فعلی به مصرف سوخت فسیلی ادامه دهیم، احتمالا کشورمان در سال 1404 به واردکننده انرژی تبدیل می شود.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده