سفر گاندو – 1

1.

شنبه 3 فروردین 92 / 9:45

صبح شنبه 3 فروردین است. با چمدان سنگین از کتاب و کارت پستال و پوستر و کوله‌ام در راه ترمینال جنوب هستم. آسمان آبی و شهر خلوت و مهربان است. جابه‌جا لاله‌های رنگارنگ کاشته‌اند. غافلگیر شده‌ام. چرا یادم نبود این موقع از سال باید انتظار دیدن لاله‌های شگفت‌انگیز را بکشم؟

انتظار داشتم ترمینال جنوب مثل همیشه شلوغ و درهم برهم باشد، اما نیست. بلیتم را گرفته‌ام و منتظرم تا برای سوار شدن صدایمان کنند. قرار است از ساعت 11 امروز تا 8 صبح فردا در اتوبوس باشم و به ایرانشهر برسم. بعد هم باید اتوبوسی برای رسیدن به درگس پیدا کنم. یک اشتیاقی درون دلم بالا و پایین می‌رود. اشتیاق دانستن اینکه قرار است این سفر چطور بگذرد.

2.

شنبه 3 فروردین 92 / 16:00

دارم درباره گاندو یا همان تمساح مردابی (تمساح پوزه کوتاه ایرانی) مقاله و مطلب می‌خوانم که سوادم برود بالاتر. یک مطالبی که حدس می‌زنم گردشگرها سوالشان باشد را جدا و مرتب می‌کنم. یک چیزهایی را هم باید بروم آنجا و از محیط‌بان‌ها بپرسم. یک مطالبی را هم باید باهاشان چک کنم تا دقیق‌تر و محلی بشوند. آخر خیلی وقت‌ها مطالب کتابی همانی نیستند که در محل اتفاق می‌افتند، چون عمومی و کلی حرف می‌زنند و برخی جزییات زیستی و رفتاری گونه‌ها ممکن است منطقه به منطقه فرق کند، مثل آغاز و پایان فصل زادآوری.

جزییات دیگر برنامه روزانه‌ام را هم باید بگذارم وقتی رسیدم طراحی کنم. باید ببینم اوضاع آنجا چطور است، فضا چه امکاناتی دارد، نیروهای انسانی چطورند و نقش من دقیقا چه چیزی می‌تواند باشد. فضا برایم گنگ و پر از سوال است، اما یک اطمینانی دارم که می‌توانم از پسش بر بیایم.

3.

یکشنبه 4 فروردین 92 / 8:45

به قیافه همسفرها نمی‌خورد که تا ایرانشهر بیایند. فکر می‌کردم بیشترشان بین راه، مثلا کرمان پیاده شوند. اما حالا فهمیده‌ام که نه تنها بیشترشان تا انتهای مسیر آمده‌اند، بلکه قصد اصلی‌شان چابهار است. حالا همه‌مان دنبال اتوبوس برای چابهار می‌گردیم. با تاکسی‌ هم می‌شود رفت، اما هزینه‌اش برای هر نفر نزدیک سه برابر است. از ایرانشهر تا چابهار دو مسیر وجود دارد. یکی به مسیر جدید معروف است که کوتاهتر و پرترددتر است. همسفرها با اتوبوس همان مسیر می‌روند. اما من باید از مسیر قدیم بروم، چون مقصد من جایی در 120 کیلومتری چابهار، در جاده قدیم است. دو ساعتی باید منتظر بنشینم تا اتوبوسم حرکت کند. در این مدت کتاب می‌خوانم، در و دیوار را نگاه می‌کنم و به سوال‌های از سر کنجکاوی آدم‌های اطرافم پاسخ می‌دهم.

بوی بلوچستان می‌آید. نمی‌توانم توصیف کنم که یعنی چطور بویی. اما این بو می‌آید. این بو از آدم‌هاست، از گیاهان، از اقلیم اینجا، از غذاها. یک جور بوی مخصوص اینجاست. این بو باعث می‌شود لبخند بزنم و احساس آرامش و امنیت کنم.

4.

یکشنبه 4 فروردین 92 / 12:20

جلوی رستوران گل‌ها هستیم، کنار رودخانه سرباز، جایی در جاده پیچ پیچ نیمه کوهستانی بین ایرانشهر و راسک. دو سال پیش همین جا ناهار خوردیم. تا همین چند روز پیش، فکر می‌کردم کی می شود دوباره اینجا را ببینم. رستوران گل‌ها با گچ بری‌های رنگ رنگش، با فضای بلوچی‌اش، در این جاده زیبا و متنوع، یک مکانی است که در ذهن آدم می‌ماند. یک جایی که دلت می‌خواهد بارها از این جاده رد بشوی و اینجا محل استراحتت باشد. به همسفرهای دو سال قبل پیام می‌دهم که کجا هستم. یک رشته کیف و ذوق وصل می‌شود از اینجا تا تهران.

5.

یکشنبه 4 فروردین 92 / 14:20

به مقصد رسیده‌ام، اما کمی اشتباهی! پشت در سرمحیط‌بانی دَرگَس نشسته‌ام تا بیایند دنبالم و من را ببرند ایستگاه تحقیقات و پرورش گاندو که چند کیلومتری عقب‌تر و قبل از روستای ریکوکِش است. طبق مکالمات تلفنی فکر می‌کردم اول باید بیایم اینجا؛ اما انگار اشتباه فهمیده بودم.

من بالاخره به مقصد رسیده‌ام. یک ایده، یک آرزو دارد واقعی می‌شود. یعنی درست در آستانه واقعی شدن است. بی‌صبرانه منتظر اتفاقات بعدی هستم.

دسته‌بندی شده در: م.م یک معلم محیط‌ زیست, مغز مشغولی‌ها در سفر, مغزمشغولی‌های سبز (محیط‌زیستی)

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده