زخم های زیبا بر چهره زمین

در نگاه اول عکس های بسیار زیبایی به نظر می رسند؛ اغلب به شکل رنگین کمان هایی به هم ریخته. این طور به نظر می رسد که یک نقاش عصبانی تمام رنگ هایش را روی بوم بسیار بزرگی پخش کرده و هیچ نگرانی از بابت کمی فضا نداشته است.

داستان پشت عکس ها اما غم انگیز است. تمام این رنگین کمان رگه رگه که زنده به نظر می رسد، محصول تراوش ناخوشایند اسید است. این تصویری واقعی از پساب حاصل از کارخانه های تولید آلومینیوم است که از ارتفاع زیاد گرفته شده؛ تمام آن رنگ های زیبا حاوی اکسید فلز، شن، ماسه، برخی ترکیبات اکسید تیتانیوم و مواد رادیواکتیوی مثل اورانیوم و توریوم هستند. ماده آبکی قرمز رنگ PH مرگباری دارد و به راحتی زندگی گیاهان و جانوران را نابود می کند، منجر به آتش سوزی های شیمیایی می شود و به راه های تنفسی موجودات زنده آسیب می زند. این پساب در مسیر خود اکولوژی همه چیز را تغییر می دهد و البته یک عکس زیبا برای دریچه دوربین “هنری فایر” خلق می کند.
هنری فایر عکس هایش را با هواپیما و هلی کوپتر از فراز استخرهای ذخیره پساب در کارخانه های مختلف، میدان های نفتی در دریا، معدن کاوی های عظیم و حفاری های بزرگ می گیرد و در یک زمینه تخصص دارد: خلق تصاویر زیبا و در عین حال منزجر کننده از آلودگی های صنعتی؛ او کار خودش را اولین بار در سن 14 سالگی آغاز کرد؛ زمانی که دوربین کداک پدرش را دزدید و شروع به عکاسی از همان چیزهایی کرد که امروز هم به دنبال آن هاست: مردم، صنعت و تندیس.
فایر یک چشم انداز پانورامای واضح از زخم های وحشتناک حاصل از تخریب و نابودی محیط زیست را به نمایش می گذارد که از دید مردم مخفی است و اغلب در روندی بسیار آهسته ونامحسوس روی می دهد. در این تصاویر می توانید پراکنش مواد سمی در عرصه های بسیار وسیعی از دریا و خشکی را به تماشا بنشینید که چه طور لکه های پراکنده ای از خاکستری مرگبار، زنگارهای پریده رنگ و آبی و سبز شیمیایی را در پالتی به وسعت تمامی زمین به نمایش گذاشته اند.

امواج سبز رنگ پساب حاصل از کارخانه های تولید کود شیمیایی است

رنگ ها آن قدر غیرواقعی به نظر می رسد که ممکن است به اعتبار و راستی عکس ها شک کنید. اما فایر این طور اظهار می کند که: چیزی که در عکس می بینید همان چیزی است که آنجا وجود داشت.


عملیات حفاری زمین در کلن آلمان برای استخراج زغال قهوه ای یا لیگنیت

این تصویری از پساب یک واحد صنعتی پرورش خوک است:

در واحدهای صنعتی پرورش خوک، حیوانات در فضایی به شدت فشرده زندگی می کنند. غرق در مدفوع خودشان و اغلب با هم در حال نزاع هستند و به همین دلیل اثر زخم و خراشیدگی زیادی روی تنشان وجود دارد. در داخل فضای بسته محل زندگی شان دمای هوا در تابستان به بالای 100 درجه سانتی گراد می رسد. سالانه 20 درصد ازاین خوک ها می میرند.

پساب این واحدها شامل آب، ادرار و مدفوع خوک ها، جنین های مرده، باقی مانده غذا و سمومی است که به طور مدوام بر روی خوک ها پاشیده می شود. این پساب ها به استخرهای بزرگ (لاگون)هدایت می شوند. به علت داروها و هورمون هایی که به خوک ها می دهند، مدفوع خوک ها وپساب این واحدها قرمز رنگ است:

و این یکی تصویری از زائدات حاصل از معدن کاوی برای تولید کودهای فسفاته در فلوریداست:

پروسه تولید کودهای فسفاته با کاوش معادن سحطی فسفات آغاز می شود. عرصه های وسیعی برای به دست آوردن فسفات تخریب می شوند. تولید این کودها حجم زیادی از سولفوریک اسید، زائدات رادیواکتیو، پساب اسیدی بر جا می گذارد و با تولید گازهای فلورین در مقیاس زیاد همراه است که برای تمام حیوانات بسیار سمی است.

اشکالی شبیه اژدها در پساب حاصل از معادن فسفات

احتراق مواد زائد در نیروگاه تولید جریان برق که با سوزاندن زغال سنگ کار می کنند

عکس های رنگین و زنده فایر بازتابی دوگانه دارد؛ نمایش قدرتمند آلودگی های زیست محیطی وهاله ای از نقاشی های آبستره. طغیان این رنگ های شگفت انگیز در نگاه اول شیوه نقاشی نقاشانی همچون Barnett Newman و  Clyfford Still را به ذهن می آورد. عکس های فایر را با این نقاشی آبستره از کلایفورد استیل مقایسه کنید:

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده