دو کاندیدا برای نجات دریاچه ارومیه برنامه دارند/ هیچ کس به فکر زاینده رود نیست

دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری برنامه های خود را برای نجات دریاچه ارومیه اعلام کرده اند.
محسن رضایی در این زمینه گفت: دریاچه ارومیه که از ذخایر ملی کشور است، باید با استفاده از راهکارهای مناسب و تعیین رژیم‌های مناسب دوباره احیا شود. وی ادامه داد: سدهایی که در اطراف دریاچه ارومیه بسته شده‌اند، ۱۷ درصد در خشک شدن این دریاچه سهم داشته‌اند. رضایی در خصوص تنظیم رژیم آبی برای دریاچه ارومیه، بیان داشت: با تنظیم این رژیم آبی که از برنامه‌های آینده من است تا ۵۰ کیلومتر اطراف دریاچه ارومیه را شامل می‌شود و یک برنامه کنترلی برای بهبودی وضعیت دریاچه ارومیه از این بحران است.

همچنین منوچهر متکی ، نجات دریاچه ارومیه را در صدر برنامه های زیست محیطی خود اعلام کرد و گفت: سال گذشته نیز تعدادی از دانشمندان داخلی و خارجی به ایران آمدند و راهکارهای پیشنهادی خود برای نجات دریاچه را مطرح کردند. اکنون وقت عمل کردن به آن راهکارهای علمی و اجرای مصوبات بر زمین مانده است.
متکی یکی از این راهکارها را انتقال آب بین حوزه ای دانست و با اشاره به یکی از طرح های پیشنهادی کارشناسان گفت: انتقال آب از رودخانه زاب و نیز ارس با لحاظ مسائل داخلی و بین المللی ، راهکار مهمی در این باره است که باید با تخصیص بودجه و قبل از این که دیر شود ، تحقق یابد تا نگین فیروزه ای ایران ، از خطری که آن را تهدید می کند ، نجات یابد.
با این حال و با توجه به وضعیت بحرانی رودخانه زاینده رود، تا کنون اشاره ای به احیاء و نجات این برنامه توسط کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نشده است. نباید فراموش کنیم که جاری شدن آب در زاینده رود موقتی است و هیچ کدام از مشکلات این رودخانه برطرف نشده است. با توجه به دلایلی که پیش از این در این مطلب اشاره شده است، لزوم توجه فعالان اجتماعی، دوستداران محیط زیست، خبرنگاران و شهروندان نسبت به سرنوشت زاینده رود بیش از پیش احساس می شود و اگر می خواهیم زاینده رود را همچنان زنده ببینیم باید دولت بعدی را مقید به اصول زیست محیطی برای نجات زاینده رود کنیم و زنده شدن زنده رود در صدر اولویت های دوستداران زنده بود باشد.

مطلب مرتبط: آیا انتخابات ریاست جمهوری 92، آخرین انتخاباتی است که زاینده رود خواهد دید؟!

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده