در آستانه انتخابات؛ شهرداری تهران هر روز دوستدار محیط زیست تر از دیروز!

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر در خرداد امسال، اخیراً شاهد افزایش فعالیت های تبلیغاتی شهرداری و شورای شهر تهران با موضوع محیط زیست هستیم.
هفته پیش برنامه ای با عنوان نخستیننشست هم اندیشی مدافعان محیط زیست توسط مشاور زیست محیطی شهرداری تهران برگزار شده بود. در این نشست که برخی خبرنگاران و دوستداران محیط زیست نیز حضور داشتند، بدون توجه به عملکرد شهرداری تهران در حوزه محیط زیست، انتقاداتی نسبت به عملکرد دولت در خصوص محیط زیست مطرح شد. همچنین روز گذشته در برنامه ای با عنوان «مشکات محیط زیست» و با حضور قائم مقام شهردار تهران، رئیس شورای شهر و رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران و برخی از خبرنگاران و حامیان محیط زیست از سایت خبری محیط زیست ایران رونمایی شد.

 

به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات عزم شهرداری تهران برای حمایت از محیط زیست و حامیان محیط زیست هر روز جدی تر می شود! این در حالیست که طی سالهای گذشته انتقادات فراوانی نسبت به عملکرد زیست محیطی تهران مطرح بوده است که تنها بخشی از آنها را می توان در آرشیو وبلاگ ها و سایتها یافت:
–    تخریب شتابان پردیس‌های تهران نشانه چیست؟!
–    اعتراض شدید کانون به تخریب گسترده فضای سبز و محیط زیست توسط سازمانهای تابعه شهرداری تهران
–    وقتی که وحید نوروزی حرف صفار هرندی را تکرار می‌کند!
–    نمک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پاشی شهرداری، محیط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زیست شهری را تخریب می‌کند
–    دهن کجی به خواست مردم و شبیخون مجدد به جنگل لویزان
–    ساختمان سازی در باغ 2.5 هکتاری جمشیدیه تهران آغاز شد
–    قطع درختان ریه های شرق پایتخت برای ساخت سکو و جاده
–    بیانیه جمعی از متخصصان و فعالان محیط زیست با فروش پردیسان، تیر خلاص به آینده زیستبوم تهران نزنید!
و …

 

همچنین در نظر سنجی که در خبرگزاری محیط زیست ایران و با موضوع عملکرد زیست محیطی شهرداری تهران در حال انجام است از بین 1300 رای دهنده، حدود 68 درصد عملکرد زیست محیطی شهرداری تهران را مخرب و زیانبار، 28 درصد متوسط و قابل انتقاد و تنها 7 درصد خوب و قابل قبول می دانند.
با توجه به عملکرد شهرداری تهران در حوزه محیط زیست و از آنجائیکه شائبه هایی در خصوص تبلیغاتی بودن اقدامات اخیر وجود دارد به نظر می رسد همراهی کارشناسان، کوشندگان محیط زیست و خبرنگارانی که سالها منتقد اقدامات فوق بودند اثرات خوبی بر افکار عمومی نداشته باشد و می تواند در بلند مدت منجر به سلب اعتماد عمومی از نیروهای مدنی کوشا در حوزه محیط زیست شود و باعث می شود عوام اینگونه تصور کنند که کسانی که سالها منتقد سیاستهای زیست محیطی این ارگان ها بوده اند بدون توجه به پیشنیه دستگاههای مربوط به یکباره و در آستانه انتخابات در میتینگ های انتخاباتی آنها حاضر می شوند و اجازه می دهند حضور آنها مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد.

پی نوشت: می دانم تیتر این مطلب، نامتعارف و از نظر نگارشی حتماٌ غلط است ولی مگر چه اشکال دارد، مزه انتخابات به همین اتفاقات عجیب غریب است دیگر !

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده