حیوان آزاری به بهانه حیوان دوستی؛ این بار در رسانه ملی

صبح امروز برنامه ویتامین 3 از شبکه 3 تلویزیون میزبان خلیل عقاب مدیر سیرک خلیل عقاب و یک ببر در قفس بود. علی ضیاء، مجری این برنامه، حضور مهمانان فوق را به مناسبت 22 آپریل روز جهانی زمین اعلام کرده بود.
آزار حیوانات به بهانه ترویج فرهنگ حیوان دوستی مساله جدیدی نیست. بسیاری از رنج ها و دردهایی که به حیوانات وارد می شود به بهانه حیوان دوستی  و از سر ترحم آنهاست. انسان ها همانطور که قرنهاست برای زندگی و سرنوشت حیوانات تصمیم گرفته اند اینک در قرن 21 و به اسم حیوان دوستی به خواست و سلیقه خود تصمیم می گیرند که به حیوانات مهربانی کنند و یا فرهنگ حیوان دوستی را ترویج دهند. حال آنکه باطن بسیاری از این رفتارها چیزی جز آزار و رنج حیوانات نیست.

جای تعجب است که مدیران رسانه ملی از بدیهی ترین نکات در خصوص حیوانات بی اطلاع هستند و با دعوت از شخصی که سالهاست با برگزاری سیرک موجب آزار حیوانات شده است برای اقدامی حیوان آزارانه تبلیغ می کنند. اصلاً آیا از خود سوال نکرده اند که جای آن ببر باید در قفس باشد یا محیط طبیعی؟ براستی چگونه است که مدیران سازمان اجازه ورود سگ و گربه خانگی را به برنامه های خود نمی دهند و ببر 200 کیلویی را با چرثقیل به استودیو می آورند.
راست اینست که نادانی برگزارکنندگان و شیطنت برخی عوامل خارجی در برگزاری چنین برنامه هایی همواره نقش داشته است. برگزارکنندگانی که در مورد اثرات واقعی این برنامه ها بر روی ذهن مخاطبان آگاهی ندارند و نمی دانند در سیرک ها چه می گذرد و شیطنت برخی که احتمالاً با مقاصد اقتصادی آنها را مجاب به چنین برنامه هایی می کنند.
پیش از این در روزهای نخستین سال در برج میلاد تهران نمایشگاهی با هدف دوستی با حیوانات برگزار شده بود که حضور حیوانات خاص (اگزوتیک پت) و شرایط نامناسبت غرفه ها و حیوانات، آنرا به محلی برای حیوان آزاری و رنج حیوانات تبدیل کرده بود.

مطلب مرتبط:

از کرمانشاه تا تهران؛ تحقیر حیوانات ابزاری برای معرکه گیری

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده