جنایتی بدتر از کشتن خرسهای سمیرم/ مردم خواهان پیگیری ماجرا و اجرای عدالت هستند

انتشار عکسی از شکار یک پلنگ، موجی از اعتراضات ایرانیان حامی حیوانات ومحیط زیست را در سراسر جهان در برداشته است. در این تصویر شخصی به نام م. ا. بالای سر لاشه پلنگی عکس گرفته است. جستجوهای اینترنتی نشان داد که شخصی که اسم آن در کنار عکس آمده وبلاگی دارد که در آن مطالبی مرتبط با عرفان و نظیر آن می نویسد و در بخشی از وبلاگ نیر عکسهایی در خصوص شکارهای خود را قرار داده است. در یکی از این تصاویر شخص مورد نظر روی پوست دباغی شده پلنگ وسط اتاقی نشسته است. تاریخ عکس ها نشان می دهد که دو هفته پس از شکار، حیوان مورد نظر دباغی شده است.

شخص مظنون در پیگیری های روز گذشته خبرنگاران مدعی شده است که تصاویر پلنگ مربوط به او نیست و شخص یا اشخاصی برای تخریب او این تصاویر را فتوشاپ کرده اند. نامبرده در مطلب جدیدی که در وبلاگ خود منتشر کرده نوشته که پیش از این شیر و پلنگ شکار کرده است ولی نه در ایران و همه شکارهای او مربوط به افریقا است. وی همچنین تعدادی عکس از شکارهای خود در افریقا را در آخرین پست خود گذاشته است.
مطلب منتشر شده توسط ایشان دارای تناقضات فراوانی است که براحتی قابل درک است. از جمله اینکه ایشان در کمال تعجب، عکس های همراه با لاشه و پوست پلنگ را جعلی خوانده است و این در حالیست که این مساله براحتی قابل تمیز دادن است. نکته دیگر اینکه هیچ عکسی از شکار پلنگ مورد ادعا در افریقا منتشر نکرده است. ضمن اینکه بطور تلویحی اشاره کرده است که شکار پلنگ در ایران سخت است و یکی از روشهای شکار پلنگ در ایران استفاده از سم است، این ادعا دقیقاً مطابق با نظراتی است که ذیل این عکس در فیسبوک و توسط افراد مجرب درج شده و این افراد گفته اند که با توجه به شرایط زیستی پلنگ، احتمال شکار آن با کمان خیلی کم است و این پلنگ با وسیله ای غیر از کمان شکار شده و سپس فرد مورد نظر بر سر لاشه عکس گرفته است!
نکته دیگر آنکه در تصاویری که م . ا در آخرین مطلب خود منتشر کرده اتاقی را نشان می دهد که فضای داخلی آن بسیار شبیه فضای عکسی است که همراه با پوست پلنگ منتشر شده است (ایشان در گفتگو با خبرنگاران عکس با پوست پلنگ را جعلی و فتوشاپ و مربوط به گذشته می داند) و این در حالیست که فرش روی زمین در هر دو عکس یکی است!!
نکات فراوان و تناقضات بسیاری در خصوص این مساله وجود دارد که براحتی توسط کارشناسان حقوقی و حیات وحش قابل تشخیص است، ضمن اینکه تاریخ ذیل عکس ها نیز مشخص است و با استعلام از اداره گذرنامه می توان شبهات را برطرف کرد.
از دید حامیان حیوانات و دوستداران محیط زیست بررسی کارشناسی و اعلام نظر از سوی سازمان محیط زیست بسیار مهم و حائز اهمیت است. پلنگ یکی از گربه سانان بزرگ ایران است که بقای نسل آن در سالهای گذشته مورد به شدت مورد تعرض قرار گرفته است و اینکه کسی براحتی تصاویری در این خصوص منتشر کند علاوه بر بد آموزی و تبلیغ مستقیم برای حیوان کشی، توهین بزرگی به سازمان محیط زیست ایران، محیط بانان زحمتکش، کارشناسان و فعالان حقوق حیوانات و همه کسانی است که دل در گرو میراث طبیعی این سرزمین دارند. ضمن اینکه این شبهه نیز بوجود آمده که آیا ممکن است سازمان محیط زیست مجوز شکار پلنگ برای نامبرده صادر کرده باشد؟
از جهات بسیاری این جنایت بزرگتر از کشتن خرس های قهوه ای در سمیرم می نماید زیرا که خرس های سمیرم در یکی از روستاهای دورافتاده و توسط افرادی با حداقل دانش و اطلاعات اتفاق افتاده است ولی شکار پلنگ فوق منتسب به فردی است که خود را با عنوان استاد خطاب می کند و بطور مستقیم و علنی برای شکار تبلیغ می کند و حیوان کشی را مایه افتخار و مباهات خود می داند.
حدود 400 بار بازنشر مستقیم این تصویر و بیش از 3000 پیام مستقیم در ذیل این عکس در فیسبوک همه بیانگر عمق ناراحتی و نفرت هموطنانمان از این اقدام طبیعت ستیزانه است، این در حالیست که انتشار پیام ها همچنان ادامه دارد و با توجه به انتشار گسترده آن در اینترنت شاید تعداد پیام ها بالغ بر 20000 پیام باشد. متن پیام های منتشر شده ضمن بیان نفرت و ناراحتی حاوی درخواستهایی برای پیگیری مساله از سوی سازمانهای مرتبط ودستگاه قضایی کشور برای روشن شدن موضوع و برخورد با متخلفان هستند.

مطالب مرتبط:
شکارچی: در ایران شکار نکرده ام
آیا سازمان محیط زیست مجوز شکار پلنگ هم صادر می کند؟

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده