مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز


مناطق چهارگانه تحت حفاظت محيط زيست در استان البرز :

1- منطقه حفاظت شده البرز مركزي (مديريت بخش البرز جنوبي واقع شده در استان با اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز مي باشد) .


 

۱- منطقه حفاظت شده البرز جنوبی


این منطقه در سال 1346 برابر مصوبه قانونی شورایعالی شکاربانی و نظارت بر صید به عنوان منطقه حفاظت شده محسوب گردیده است. اختلاف ارتفاع بيش از 4000 متر در سطح منطقه سبب ايجاد زيستگاه هاي متعدد و متنوع در آن گرديده است كه از يك سو زمينه را براي نگهداري و حفظ حيات وحش به ويژه گونه هاي مهاجر فراهم نموده است و از سوي ديگر ساختار توپوگرافي و زمين شناسي آن با تركيبي از صخره هاي بلند و دره ها و پرتگاههاي عميق، شرايطي را به وجود آورده اند تا تعدادي از گونه هاي حيات وحش، به دور از هرگونه تنش و تخريب زيستگاهي در مناطق امن بتوانند به زندگي طبيعي خود ادامه دهند. از جمله اين زيستگاه ها كه برپايه سيماي ظاهري و ساختار پوشش گياهي تعيين گرديده اند مي توان زيستگاههاي كوهستاني و صخره اي، زيستگاه هاي كوهپايه اي و تپه ماهوري و زيستگاه هاي آبي را نام برد.


مساحت منطقه مزبور  64119 هكتار  می باشد و براساس آمار ارائه شده از اداره کل منابع طبیعی استان البرز حدود 700 گونه گیاهی از 200 جنس و 100 خانواده در کل استان موجود می باشدکه بیش از 70% آنها در منطقه حفظت شده البرز یافت می شود.


 همچنین در این منطقه تعداد 47 گونه پستاندار شامل 3 گونه حشره خوار، 11 گونه خفاش، 16 گونه جونده، 2 گونه خرگوش، 12 گونه گوشتخوار و 3 گونه زوج سم حيات دارند. از اين تعداد 7 گونه در ضميمه يك و دو CITES و شش گونه در فهرست سرخ IUCN درج شده است بز و پازن، قوچ و ميش، پلنگ، خرس قهوه اي، كبك دري و كبك به دليل برخورداري از ارزشهاي زيبايي شناختي، اقتصادي، بوم شناختي از اهميت ويژه اي برخوردارند. فون پرندگان منطقه با توجه به وسعت و تنوع اقليمي و زيستگاهي منطقه غني است و در حدود 30% از گونه هاي پرندگان ايران را تشكيل مي دهد.  براساس مشاهدات، بررسي ها و مطالعات انجام گرفته حداقل 153 گونه پرنده از 44 خانواده در منطقه وجود دارند.


۲- رودخانه حفاظت شده کرج


این رودخانه که در حدفاصل بیلقان تا دیزین واقع شده با دبی متوسط 17 مترمکعب در ثانیه از ارتفاعات دیزین کوه خرسنگ سرچشمه گرفته و در انتها به دریاچه نمک واقع در نزدیکی شهر قم می ریزد. رودخانه موصوف  با طول تقریبی 75 کیلومتر( طول شاخه اصلی: 55 کیلومتر) از ویژگی های اکولوژیکی رودخانه های کوهستانی کلاس 2 تبعیت نموده و در طول مسیر در عرض های گوناگون 8 تا 15 متر و ژرفاهای 1 تا 2 متر ظاهر شده است. این رودخانه زیستگاه مناسبی برای گونه های حمایت شده ای مانند قزل آلای خال قرمز می باشد.


مناطق پيشنهادي ارتقاء سطح كه در دست پيگيري مي باشد :الف : مناطق چهارگانه :

1-پارك ملي پيشنهادي سوتك(در دست پيگيري)

2-منطقه حفاظت شده پيشنهادي طالقان

3-اثر طبيعي ملي پيشنهادي غار يخ مراد (در دست پيگيري)

4-اثر طبيعي ملي پيشنهادي درخت ارس شهرستانك (در دست پيگيري)

5-اثرطبيعي ملي پيشنهادي آبشار هفت چشمه آدران (در دست پيگيري)ب: مناطق پيشنهادي شكار ممنوع :

1-منطقه شكارممنوع طالقان (در دست پيگيري)

2-منطقه شكار ممنوع رودخانه شور اشتهارد (در دست پيگيري)


 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده