مضرات انفجار ترقه و فشفشه برای حیوانات و محیط زیست

در کشور هندوستان جشنی است به نام دیوالی. دیوالی جشن آتش است و بر اساس عقاید باستانی هندوها شکل گرفته است. اساس این رسم بر نور افشانی و روشن کردن شمع و فانوس های کوچک است اما در سالهای اخیر و با ورود ترقه ها و فشفشه های عمدتاً چینی به کشور هندوستان، همانند چهارشنبه سوری این جشن به صحنه ترقه بازی و فشفشه بازی تبدیل شده است.
احترام به حقوق حیوانات و توجه به وضعیت حیوانات شهری نکته ایست که باید همزمان با چهارشنبه سوری مورد توجه ما نیز قرار بگیرد. با توجه به مطالبی که در رسانه های هندی خوانده ام، توجه به نکات زیر برای رفاه حال حیوانات توصیه می شود:

–    حدود 80 تا 90 درصد سگ ها و گربه ها از صدای ترقه می ترسندو باعث وحشت آنها می شود.
–    حیوانات خانگی را در بخش آرامی از خانه قرار دهید و مطمئن شود درب ها و پنجره ها بسته است. سعی کنید حیوانات را با صدای تلویزیون یا موزیک سرگرم کنید.
–    صدای انفجار باعث وحشت پرندگان می شود. این وحشت باعث می شود لانه های خود را ترک کنند. ترک کردن لانه برای پرندگانی که روی تخم نشسته اند سبب سرد شدن تخم و مرگ جنین می شود. همچنین ممکن است در اثر وحشت، تخم یا جوجه ها به بیرون از لانه پرتاب شوند.
–    فشفشه ها ممکن است در حرکت پرندگان مهاجر تاثیر بگذارد و باعث گمراهی آنها شود.
–    صداهای زیاد و ناگهانی باعث پرواز و حرکت ناگهانی پرندگان می شود که در اینصورت احتمال برخورد آنها با توری ها و موانع زیاد است که می تواند باعث جراحت و مرگ آنها شود.
اثرات بد برای محیط زیست:
ترقه ها و فشفشه ها علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی به سبب وجود مواد بسیاری سمی بکار رفته در تولید آنها برای محیط زیست و موجودات زنده خطرناک هستند.
ترقه ها و فشفشه ها عموماً از موادی  نظیر: مس، کادمیم، نیترات، نیتریت، منگنز، سدیم ، روی و گوگرد  تولید شده اند که می تواند باعث ایجاد عوارض جسمی و عصبی برای انسان ها و  موجودات زنده شود.
امید است با اجتناب از انفجار ترقه و فشفشه ضمن پاسداری از آئین باستانی چهارشنبه سوری، موجبات آسایش همه موجودات زنده را فراهم آوریم.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده