ساعتی برای حفظ محیط زیست زمین

در قرن حاضر، افزایش دمای کره زمین به یکی از نگرانی‌های خاص محافل بین‌المللی تبدیل شده است؛ در سال‌های اخیر پژوهش‌های بسیاری از سوی دانشمندان و محققان حوزۀ محیط زیست در مورد دلایل بالا رفتن متوسط دمای زمین و همچنین اثرات منفی آن انجام شده و در همین راستا کتب و مقالات علمی بی‌شماری به چاپ رسیده است.

آنچه که در بین اهالی حوزۀ محیط زیست به «گرمایش جهانی» مشهور شده، حاصل فعالیت‌های گستردۀ صنعتی بشر است؛ زیرا بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از شروع دوران صنعتی شدن جهان تاکنون به دو تا سه برابر حد استاندارد رسیده است؛ به عنوان مثال 30 درصد بر مقدار تراکم گاز کربنیک افزوده شده که همین امر بر شدت افزایش دمای زمین موثر بوده است.

این در حالی است که نسل کنونی بشر بر استفاده از سوخت‌های فسیلی، استفاده بیش از حد از منابع طبیعی به ویژه جنگل‌ها اصراری تمام نشدنی دارد؛ بر همین اساس امروزه محیط زیست زمین با چالش جدی تغییرات گستردۀ آب و هوایی روبرو شده است.در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان با بحران‌های خاص اقلیمی نظیر بالا آمدن سطح آب دریاها، خشکسالی‌های کم‌سابقه، کاهش راندمان اقتصادی و مهاجرت‌های ناخواسته دست به گریبان شده‌اند. در این بین حساسیت‌های جهانی نسبت به حفاظت از اندوخته‌های طبیعی زمین بالا رفته و بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه بیش از پیش به فکر احیای پایداری‌های سرزمین خویش هستند که نمونۀ بارز این فعالیت‌ها برگزاری رویدادهای گوناگونی همچون «ساعت زمین» است.

این برنامه از سال 2007 میلادی و توسط صندوق جهانی طبیعت با هدف کاهش مصرف انرژی، کنترل تغییرات آب و هوایی، کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن و حفاظت از طبیعت زمین از شهر سیدنی در کشور استرالیا آغاز به کار کرد و امروزه بیش از 120 کشور جهان با این برنامه همراه می‌شوند؛ ساعت زمین در حقیقت در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می‌شود و میلیون‌ها نفر راس ساعت 20:30 به مدت 60 دقیقه چراغ‌های غیرضروری خویش را خاموش می‌کنند.

خوشبختانه از سال 1390 ایران نیز به این برنامه جهانی پیوسته تا همزمان با نقاط مختلف زمین مکان‌هایی همچون برج میلاد و برج آزادی در تهران به مدت یک ساعت در خاموشی فرو روند؛ هر چند ساعت زمین برنامه‌ای است نمادین اما بازتاب‌های فراوانی داشته كه می‌تواند با ایجاد یك عادت در بین جوامع انسانی، کلید حل مشکلات بسیاری در سال‌های آینده باشد.

کشور ما در حالی در سوم فروردین ماه سال 1392 وارد سومین سال برگزاری این رخداد جهانی می‌شود که هنوز بسیاری از شهرهای کشور با این برنامه همراه نشده و در حقیقت بر عکس کشورهای دیگر جهان هنوز مردم و مسئولان ما با اهداف ساعت زمین آشنا نشده‌اند! از سوی دیگر می‌توان در طول سال و با استفاده از چنین برنامه‌های بین‌المللی گام‌های بسیاری برای برگزاری نشست‌های تخصصی و بررسی موردی چالش‌های پیش روی محیط زیست کشور برداشت.

در سال‌های اخیر تنش‌های بسیاری به محیط زیست کشور وارد شده که باید هر چه سریع‌تر برای کاهش آنها اقدامات راهبردی را برای سال‌های آتی در نظر گرفت و این گام مثبت تا زمانی که به خوبی به هشدارها و نشانه‌های از بین رفتن پایداری‌های سرزمین توجه نکنیم، رخ نخواهد داد.

به هر روی اینک محیط زیست ایران به دلایل بسیاری در طول سال مورد آسیب‌های جدی قرار می‌گیرد که بخشی از آن حاصل ناآگاهی‌ها و ناکارآمد بودن فعالیت‌های جانبی است؛ تهدیدی که می‌توان با استفاده از برنامه‌های جهانی و توسط متخصصان داخلی آن را به فرصتی برای حفظ اندوخته‌های زیستی سرزمین تبدیل کرد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده