خونه دار و بچه دار، تفنگ رو بردار و بیار / حراج بهاره حیات وحش ایران !

بالاخره نرخ جدید ضرر و زیان کشتار حیات وحش ایران اعلام شد. دیده بان حقوق حیوانات در این زمینه گزارش مفصلی تهیه کرده است که توصیه می شود حتماً آنرا بخوانید.
علیرغم تورم زیاد در کشور و گران شدن همه اجناس و خدمات اما در اعلام نرخ ضرر و زیان حیات وحش به هیچ وجه شرایط اقتصادی لحاظ نشده است. نرخ های جدید به شکلی است که نه تنها عامل بازدارندگی ندارد که حتی می تواند به عنوان مشوقی برای کشتن حیات وحش ایران مورد استفاده قرار گیرد.

ضمن اینکه ظاهراً مسئولان امر نسبت به ارزش بیولوژیک حیوانات نیز بی اطلاع هستند. برای مثال برای کشتن سمندر لرستانی که در لیست IUCN در رده در معرض انقرض قرار دارد، تنها 200 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است. این در حالیست که این گونه بی نظیر فقط در ایران زیست می کند و در سالهای گذشته بقای آن به شدت مورد تهدید قرار گرفته است.
و یا در حالیکه در بازار جهانی بهای پوست خرس و پلنگ به ترتیب 12 و 30 میلیون تومان است، ولی در ایران برای کشتن آن باید تنها 5 میلیون تومان پرداخت .
و یا برای کشتن گوزن زرد ایرانی باید 5 میلیون تومان پرداخت که با احتساب وزن آن حیوان، بهای هر یک کیلو گوشت این حیوان در حدود 40 هزار تومان می شود که همتراز و یا حتی کمتر از بهای گوشت گوسفندی موجود در بازار است.
در مقایسه ای که دیده بان حقوق حیوانات با دیگر کشورهای جهان انجام داده نشان می دهد که برای مرغ مگس سان بر طبق قانون، هرگونه شکار، صید هر گونه این پرنده یا نگهداری و حمل لانه، تخم، و قطعات این پرنده به هر صورت جریمه ای تا ۲۰۰ هزار دلار و ثبت در سوابق فرد خاطی خواهد داشت! (۲۰۰۰۰۰ دلار در حال حاظر به معنی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان است آن هم برای یک پرنده ۵ سانتیمتری!)
و یا همچنین برای جلوگیری از شکار عقاب های طلایی و عقاب طاس (عقاب سر و دم سفید سمبل آمریکا)، و ساخت دست ساخته های بومیان آمریکا از پر و اجزای آنها، هیچ کس حتی مجاز به لمس جسد یا اجزای عقابی که به صورت طبیعی مرده نیز نیست و سرپیچی از این قانون تا ۱۰۰۰۰۰ دلار جریمه و تا یک سال حبس در بر خواهد داشت. و این در حالیست که برای کشتن یوزپلنگ ایرانی که یکی از نمادهای حیات وحش ایران و میراث طبیعی جهانی است تنها هفت هزار دلار باید پرداخت.
نرخ های فوق بیش از آنکه شباهتی به جریمه و عاملی برای بازدارندگی باشد، شبیه حراج های فصلی است که اجناس را بطور گسترده و ارزان در اختیار مردم قرار می دهند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده