با حضور مسئولين و مديران شهرستان طالقان كارگاه آموزشي مديريت پسماند برگزار شد.

به نقل از پورتال اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز: حشمت الله كشيري سرپرست محيط زيست شهرستان طالقان با اعلام اين خبر افزود: با هدف آگاه سازي و بهبود وضعيت مديريت پسماندهاي شهرستان طالقان كارگاه آموزشي مديريت پسماند با حضور امام جمعه موقت شهرستان، بخشداران، اعضاي شوراهاي بخش ، شهرداري طالقان و مديران دستگاههاي اجرايي شهرستان در محل سالن جلال آل احمد برگزار شد. آقاي كشيري ضمن اشاره به اينكه كارگاه مذكور دومين كارگاه آموزشي مديريت پسماند مي باشد كه از سال گذشته تاكنون با حضور مسئولين در سطح شهرستان برگزار شده است تصريح نمودند: با توجه به طبيعت بكر و زيباي طالقان و وجود حوضه آبريز مديريت پسماندهاي عادي در اين شهرستان يكي از دغدغه هاي اساسي محيط زيست مي باشد.

ايشان با بيان اينكه حضور گردشگران كه به عنوان يك فرصت در منطقه تلقي مي شود مي تواند در صورت عدم پيش بيني زيرساخت هاي لازم بخصوص دررابطه با جمع آوري و ساماندهي پسماندهاي توليدي به تهديد جدي محيط زيست منطقه بدل شود يادآور شدند: به همين دليل پيگيري هاي زيادي تاكنون در خصوص جانمايي محل هاي مناسب و روش هاي امحاء و دفع پسماند در شهرستان دنبال شده است و برنامه هاي متعدد آموزشي و فرهنگ سازي با مشاركت دستگاههاي اجرايي و تشكل هاي غير دولتي محيط زيست فعال طالقان صورت گرفته است كه برنامه هاي آموزشي مديريت پسماند براي گروههاي مختلف هدف و همچنين برنامه هاي پاكسازي طبيعت از جمله ي آنان مي باشند.

اين مقام مسئول خاطرنشان ساخت : با استقبال صورت گرفته از كارگاه نخست آموزشي مديريت پسماند ، اين كارگاه با همكاري بخشداري بالاطالقان و با حضور و مشاركت فعال مسئولين شهرستان و دستگاههاي اجرايي ذيربط در حوزه مديريت پسماند برگزار شده است.

لازم به توضيح است در اين مراسم پس از سخنان سرپرست اداره محيط زيست شهرستان طالقان ، حاج آقا رزاقي امام جمعه موقت شهرستان به تشريح نقش آموزه هاي ديني و اسلامي در حفظ محيط زيست و جايگاه طبيعت در روايات و احاديث مذهبي پرداختند. سپس خانم مهندس انصاري قائم مقام مديركل ومعاونت فني اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز درباره قوانين وضوابط اجرايي مديريت پسماند بويژه پسماندهاي عادي و خانگي سخن گفتند. ايشان با بيان حمايت همه جانبه محيط زيست از اقدامات اثرگذار دستگاههاي اجرايي در ساماندهي و رفع مشكلات زيست محيطي منطقه به اعمال ضوابط و موازين زيست محيطي در بازدارندگي از تخريب ها و آلودگي هاي آتي در منطقه تاكيد نمودند. در ادامه ي جلسه خانم دكترالبرزي منش مدير عامل انجمن پايشگران محيط زيست به تببين فرصت ها و تهديدهاي منطقه طالقان پرداخته و در ادامه فرازهايي از وظايف شوراها را در قوانين مربوطه براي اعضاء حاضر در همايش تشريح كردند.

همچنين در مراسم مزبوريكي از فروشندگان فروشگاههاي زنجيره اي در طالقان به ارائه تجارب ارزشمند خود در زمينه مديريت پسماند شامل تفكيك از مبدا و بازيافت و تامين هزينه هاي شارژفروشگاه براي حضار پرداختند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده