با تصويب هيئت دولت آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل های الحاقی ابلاغ شد.

آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل های الحاقی با موافقت دولت و در راستای توسعه و کاربرد فناوری های نوین و فاقد آلایندگی در کشور ابلاغ شد. به گزارش سبزپرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر این اساس، راهبردهای اجرایی کشور در ارتباط با کنوانسیون تغییرات آب و هوا مصوب 1371 هجری شمسی برابر با 1992 میلادی و پروتکل کیوتو در مورد کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد درباره تغییر آب و هوا تعیین شد.


بر این اساس، هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی، آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل های الحاقی را تصویب کرد.


بر اساس این مصوبه، راهبردهای اجرایی کشور در ارتباط با کنوانسیون تغییرات آب و هوا مصوب 1371 شامل ایجاد زیرساخت ها و ساز و کارهای لازم برای تحقق اهداف کنوانسیون و پروتکل، اصلاح الگوهای تولید و مصرف انرژی و نیز افزایش سهم منابع انرژی کم کربن در سبد انرژی کشور در راستای کاهش روند انتشار گازهای گلخانه ای، توسعه و کاربرد فناوری های نوین و فاقد آلایندگی است.


بر این اساس، در ادامه افزایش تولید و ترویج استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر، استفاده حداکثری از ظرفیت ها و تسهیلات محیط زیست جهانی و منطقه ای در ابعاد مختلف فنی، اقتصادی و آموزشی در چارچوب کنوانسیون و پروتکل، حمایت از تحقیقات و پژوهش های داخلی در جهت تحقق اهداف کنوانسیون و پروتکل، ایجاد آمادگی لازم برای پیشگیری و مقابله با پیامدهای سوء تغییر آب و هوا و توسعه استفاده از مشوق های اقتصادی به منظور ایجاد انگیزه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تعیین می شود.


بر اساس این مصوبه، کارگروه ملی تغییر آب و هوا متشکل از نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط که تعیین کننده سیاست ها و راهبردهای اجرایی کشور در ارتباط با کنوانسیون و پروتکل در کشور است.این کارگروه با مسوولیت معاون ذی ربط سازمان حفاظت محیط زیست و با عضویت نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های امورخارجه، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، کشور، نفت، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان ملی استاندارد ایران تشکیل می شود.


براین اساس، حوزه مسوولیت دستگاه های عضو کارگروه ملی برای تهیه گزارش انتشار گازهای گلخانه ای بر اساس دستورالعمل هیات بین الدول تغییر آب و هوا(نهاد بین المللی که در سال 1988میلادی به طور مشترک توسط سازمان هواشناسی جهانی و برنامه محیط زیست ملل متحد تاسیس شد تا به بررسی یافته های علمی در زمینه تغییر آب و هوار بپردازد) و ارائه آن به کارگروه ملی به شرح زیر است:


وزارت نیرو: مصرف سوخت در نیروگاه های حرارتی و میزان نشر ناشی از تصفیه خانه های فاضلاب شهری به روش بی هوازی.


وزارت نفت: فرآیندهای اکتشاف، استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز و فرآورده های نفتی و انتشارات احتراقی و فرآیندی واحدهای پتروشیمی، مصرف سوخت در کاربری های مختلف صنعت نفت و گاز.


وزارت صنعت، معدن و تجارت: صنایع با اولویت گازهای گلخانه ای فرآیندی صنایع انرژی بر.


وزارت جهاد کشاورزی: بخش دام، زراعت و جنگل ها و مراتع.


وزارت کشور: مراکز دفن پسماند.


وزارت راه و شهرسازی: مصرف سوخت در بخش های حمل و نقل، خانگی – تجاری با همکاری وزارت کشور.


بر این اساس، وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواشناسی کشور موظف است برای تقویت و تکمیل شبکه ملی پایش آب و هوا با همکاری وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری و موسسه ملی اقیانوس شناسی و سازمان فضایی ایران اقدام کند. دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پس از تصویب هیات امناء و با رعایت بند(ب) ماده(20) قانون برنامه پنجساله توسعه، مکلفند پنج درصد از اعتبارات پژوهشی خود را صرف تحقیق و توسعه در زمینه موضوعات مرتبط با تغییر آب و هوا کنند.


بر اساس این مصوبه، وزارتخانه های نفت و نیرو موظفند به ترتیب برای تهیه و انتشار تراز جامع هیدروکربوری و انرژی کشور به صورت سالانه و پنجساله اقدام کنند.


اعتبارات لازم برای اجرای تکالیف مقرر در این آیین نامه در چارچوب بودجه سنواتی دستگاه های ذی ربط پیش بینی و پس از تامین از محل اعتبارات مصوب مربوط در اختیار دستگاه های مذکور قرار می گیرد.


این مصوبه را محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری برای اجرا ابلاغ کرده است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده