انتخاب سال 2013 به عنوان «سال بین‌المللی همکاری‌های آبی»

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)‌ اعلام کرد: در یک نشست بلند پایه از سوی یونسکو و با حضور دانشمندان، آژانس‌های سازمان ملل، مقامات دولتی و داوطلبان جوان در پاریس، سال 2013 میلادی رسما به عنوان «سال بین‌المللی همکاری‌های آبی» برگزیده شد.
به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هدف از این انتخاب، متمرکز شدن روی همکاری‌ها و مشارکت‌ها در زمینه موضوعات مرتبط با منابع آبی و افزایش اطلاع رسانی در جهت افزایش این همکاری‌ها و نیز تاکید بر چالش‌های موجود بر سر راه مدیریت منابع آب برای پاسخگویی به افزایش تقاضاها برای دسترسی به منابع آبی است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، از دیگر موضوعات مهم مورد بحث در این سال، مسائل اصلی مرتبط با تامین آب برای همه مردم زمین و مدیریت موثر و قدرتمند منابع آبی بین مرزی است.

در این میان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت نیز در تلاش‌های حمایتی خود از این برنامه‌ها حضور خواهد داشت و آموزش‌ها و تجارب خود را در زمینه همکاری‌ در بخش منابع آبی بین مرزی با سایر نهادها و کشورها به اشتراک خواهد گذاشت. «سال بین المللی همکاری‌های آبی» قرار است فرصتی برای تقویت گفتمان‌ها و همکاری‌ها در زمینه مسائل مربوط به آب در تمام سطوح و با تمام سهامداران مربوطه باشد.
نظر به اهمیت روز افزون تامین منابع آب شیرین که به عنوان یکی از چالش های 4 گانه اصلی محیط زیست شناسایی شده است، سال 2013 را سازمان ملل در روز 11 فوریه در مقر یونسکو سال همکاری های آب (IYWC) نام گذاری نمود. شعار آن هم عبارتست از: آب همه جا خواهد بود، اگر تشریک شود.


 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده