کارنامه ی انجمن کوه نوردان ایران

خیلی راحت است که گوشه ای بنشینی و در کار یک سازمان مردم نهاد مشارکت نداشته باشی و حتی به خود زحمت خواندن گزارش های آن سازمان را در چند ده شماره از فصل نامه ی کوه یا در تارنمای انجمن  (مثلا در اینجا) و در بروشورها و گاهنامه ها ندهی، و نظر بدهی که “انجمن کاری نکرده است”!

از دوستانی که لابد از سر علاقمندی به انجمن، یا  به خاطر داشتن دغدغه نسبت به جامعه ی کوه نوردی، درباره ی انجمن کوه نوردان ایران اظهار نظر می کنند، درخواست می کنم که شرط های اولیه ی نقد را رعایت کنند و لوازم آن را بشناسند (در این مورد می توانید نگاه کنید به فصل نامه ی کوه، صفحه ی 28 و یا اینجا) و حداقل مطالعه را داشته باشند و آن گاه نظریه پردازی کنند.

انجمن کوه نوردان ایران، مطابق اساسنامه، هفت هدف برای خود تعیین کرده است (در پاسخ آن دوستی که گفته بود این هفت هدف، در حد وظیفه های چندین سازمان دولتی و وزارتخانه است، می پرسم که یک انجمن به قول ایشان “150 نفره” که هیچ… آیا یک فرد تنها، نمی تواند هفت هدف یا آرزو داشته باشد؟!). در اینجا، برای نشان دادن این که انجمن کوه نوردان، در حد بضاعت خود، در راه تمام هدف های اساسنامه ای تلاش کرده و به موفقیت های نسبی هم دست یافته است، و فقط به عنوان یک نمونه، گزارش خودم را به مچمع عمومی 28/8/1387 که در آن به فعالیت های انجام شده در جهت هدف های انجمن اشاره شده، یک بار دیگر منتشر می کنم:

      گزارش هیات مدیره به مجمع عمومی انجمن کوه نوردان ایران (28/8/1387)

 

کوه یاران گرامی

بسیار خوشوقتم که یک بار دیگر ، در زمان مقرر در اساسنامه گرد هم آمده ایم تا مروری بر کارنامه ی خود داشته باشیم و طرحی برای کار آینده مان دراندازیم .

در زیر ، به چند مورد فعالیت هیات مدیره که در راستای هدف های ذکر شده در اساسنامه بوده و در یک سال گذشته انجام شده است ، اشاره می کنم :

 1- « گسترش همکاری ورزشی و تحکیم دوستی میان کوه نوردان » ؛ در این زمینه ، توانسته ایم با طرح موضوعات کوه نوردی و مربوط به کوهستان از طریق ده ها مقاله و گزارش در رسانه ها ، صدها نامه و اطلاعیه ، هزاران پیامک ، هزاران تماس تلفنی ، صدها یادداشت در تارنما و وبلاگ انجمن ، نشست های ماهانه در تهران ، و نشست  هایی در کلاردشت و رینه ، برگزاری همایش هایی با عنوان « جشن کوهستان » (20 آذر)  ،« روز ملی دماوند  » (13 تیر) ، نمایشگاه عکس دماوند ( 13 تا 20 تیر ) و نشست های پرشمار در دفتر انجمن ،  همچنین با حضور در نشست های برگزار شده توسط دوستان شهرستانی مانند نشست قروه (2 و 3 آبان 87) ، نشست رامسر (13 آبان) ، نشست بابل (17 آبان) مراوده ی خوبی را در میان جامعه ی کوه نوردی پدید آوریم .  به جز این ها ، دفترهای انجمن در شهرستان ها نیز نشست ها و برنامه های کوه نوردی و آموزشی پرشمار داشته اند ، همچنین افرادی از هیات مدیره یا دیگر اعضای انجمن سفرهای تک نفره به شهرستان ها داشته و در موردهای خاص به گفتگو با گروه ها یا افراد کوه نورد پرداخته اند . از این دست فعالیت ها می توان به سفر آقای لطفی به میانه و کرمانشاه ، سفرهای آقای میرزایی به تنکابن و رامسر ، سفرهای آقای نظام دوست به مشهد ، سفر آقای بابازاده و آقای نوری به تبریز ، و سفرهای آقای ذوالفقاری به همدان اشاره کرد . به جرات می توان گفت که ارتباط هایی در این سطح در میان کوه نوردان ، و دست یابی به نقطه نظرهای مشترک در این حد ، تا پیش از این در ایران بی سابقه بوده است .

در یک سال گذشته ، توانسته ایم دفترهای نمایندگی انجمن را در شهرهای قزوین ، لواسان ، و میانه هم راه اندازی کنیم .

در زمینه ی تقویت همکاری میان کوه نوردان ، کارهای نوی دیگری هم  انجام شده است ؛ نظرخواهی از سنگ نوردان در مورد « رل کوبی » روی دیواره ها  و تلاش برای تدوین یک مرام نامه ی اخلاقی در این زمینه ، هم اندیشی در زمینه ی تدوین مرام نامه ی کوه نوردی ، فرا خواندن گروه ها و باشگاه ها برای مشارکت در انتخابات انجمن و تبدیل هرچه بهتر آن به « سخنگاه جامعه ی کوه نوردی » ، گردآوری نظرات چندین گروه و باشگاه کوه نوردی در مورد حادثه ی نانگاپاربات و صدور بیانیه در این مورد . هیچ یک از این کارها ، درصورت نبود تشکیلاتی به نام و با کارکرد انجمن ممکن نبود . 

برقراری ارتباط  با کوه نوردان ، فقط در عرصه ی داخلی صورت نگرفته و در سال گذشته توانستیم ارتباط های خارجی انجمن را بسیار افزایش دهیم – اگرچه هنوز تا رسیدن به حداقل مطلوب فاصله ی بسیار داریم . هم اینک تعداد نامه ها و ای میل های رد و بدل شده میان انجمن و سازمان های GHM ، UIAA ، Mountain Forum ، فستیوال یخ نوردی اکرن (فرانسه ) ، اتحادیه ی جهانی غارنوردی (UIS) و چند فرد خارجی به جند ده عدد رسیده است .

 2-  « پژوهش در زمینه ی کوه نوردی و کوه ها … » ؛ در زمینه ی کوه نوردی ، اگرچه نتوانسته ایم مطالب نو و « تولیدی » زیادی داشته باشیم ، اما با فعال تر کردن سایت انجمن توانسته ایم تا اندازه ای به فراهم آوردن مقاله های متفاوت کمک کنیم . در این ارتباط ، ابتکار آقای ثابتیان (عضو هیات مدیره) در راه اندازی سایت ویکی پاکوب را می توان کاری بس با ارزش دانست . این سایت استعداد بدل شدن به یک منبع اطلاعاتی بزرگ برای کوه نوردی ایران را دارد .

پژوهش در زمینه ی محیط های کوهستانی را شاید بهتر انجام داده باشیم ، چرا که چند مقاله ی تحقیقی در مورد سد سازی ، راه سازی ، تالاب ها ، طبیعت گردی  و مقاله هایی در مورد مشکلات عمومی کوه های دماوند و منطقه ی کلاردشت و … ، هر یک باب بحث های جدید و انتقادی مرتبط با کوهستان را باز کرده است . هم اینک ، وبلاگ دیده بان کوهستان انجمن ، به مرجعی در خور اعتنا برای علاقمندان به تحقیق در امر محیط کوهستان بدل شده است . در مسایل فنی ، ما به منظور ارتقای کیفی کوه نوردی کشور، از حدود دو سال پیش مراوده با سازمان معتبر GHM را که برجسته ترین کوه نوردان جهان در آن عضو هستند ، آغاز کردیم . این ارتباط ، سرفصل نویی را در فعالیت های انجمن باز کد و شاید که منشا تغییر کیفی در دیدگاه های کوه نوردان ایرانی هم بشود . پس از برگزاری « دوره ی آموزشی دیواره نوردی پیشرفته » با حضور مربیان این سازمان ، توانستیم پنج نفر را برای کار روی مسیرهای بلند « ترکیبی » در زمستان گذشته به منطقه ی اکرن فرانسه بفرستیم . انجمن با کمک این دوستان ، در اسفند ماه « جشنواره ی یخ نوردی » را در رودبار قصران برگزار کرد که در نوع خود کار جدیدی  بود . در ادامه ی کار با GHM  توانستیم یک پروتکل همکاری سه ساله با این سازمان امضا کنیم . همچنین توانسته ایم سه ایرانی ( خانم فرخنده صادق و آقایان حسن نجاریان و رضا زارعی ) را برای نخستین بار در تاریخ کوه نوردی کشور به عضویت این سازمان جهانی درآوریم . ناگفته نماند که این کوه نوردان برجسته ، به عضویت انجمن هم درآمده اند که موجب افتخار ما و قرینه ای دیگر است بر جایگاه قابل توجه انجمن در افزایش همکاری ورزشی در میان کوه نوردان .

برگزاری دوره های آموزشی تغذیه در کوهستان ، پزشکی کوهستان ، و زبان فرانسه برای کوه نوردی ، از دیگر کارهای انجام شده توسط این هیات مدیره بوده که در راستای بند دوم هدف های انجمن صورت گرفته است .

« تشکیل کتابخانه و گنجینه ی آثار و وسایل » هم با آهنگی نه چندان مطلوب ، اما آرام و پیوسته به پیش می رود ؛ در یک سال گذشته توانسته ایم مجموعه ی خوبی از عکس ها و وسایل قدیمی کوه نوردی گرد آوریم که در این مورد همکاری آقایان بهرام ذوالفقاری و محمد نوری در خور تقدیر است .

 3- « تلاش برای حفظ محیط های کوهستانی » ؛ گروه دیده بان کوهستان با کارنامه ای پر بار ( که فقط فهرست نشست ها و حرکت هایی که در آن شرکت داشته بالغ بر چند صفحه – به شرح پیوست – می شود ) ، توانسته به تشکیلاتی با پرستیژ بدل شود و در میان سازمان های غیردولتی زیست محیطی ، رسانه های دولتی و غیردولتی ، سازمان های دولتی مانند میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست ، شهرداری و شورای شهر تهران ، … معروفیت یابد . فعالیت های این کارگروه انجمن ، منحصر به مقاله نویسی و برگزاری همایش و شرکت در جلسه ها نبوده است ، بلکه با اجرای پروژه های عملی مانند آموزش چهره به چهره در کوهستان ، برقراری ارتباط موثر با جوامع محلی ( در کلاردشت ، دماوند ، لواسانات ، کوه های سمنان ، کوه های آذربایجان غربی ، کوه های کرمان … ) ، پاک سازی های پرشمار ، علوفه پراکنی برای حیات وحش در زمستان ، و آموزش در مدرسه ها  ، پیوسته درگیر « کار» موثر بوده است . این کارگروه ، به واقع تشکیلاتی جریان ساز در زمینه ی حفاظت کوه ها است که برای مثال در سال گذشته توانست  چشمه ی باداب سورت را در مازندران به ثبت ملی برساند و نقش در خور توجهی در به ثبت رساندن دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث فرهنگی کشور داشته باشد ( نگاه کنید به پوستر سازمان میراث فرهنگی برای مراسم رسمی اعلام ثبت دماوند ) . دکا ارتباط گسترده ی انجمن را با سازمان های غیردولتی زیست محیطی به وجود آورده و می توان گفت که مخاطبانی شاید بیش تر از مخاطبان کوه نورد ما ، در سطح جامعه ی بزرگ تر ایران فراهم آورده است .

 تعهد ما به محیط زیست ، خدمت شایان توجهی به امر کوه نوردی ما هم کرده است : برای نمونه ، ارتباط هایی که در جریان برگزاری مراسم روز ملی دماوند و مراسم ثبت آن در فهرست آثار ملی  با « کمیته ی ملی طبیعت گردی » برقرار کردیم ، موجب شد که بتوانیم از طریق سازمان میراث فرهنگی کمک شایان توجهی برای اسکان غارنوردان خارجی که در آبان ماه به ایران آمدند ، بگیریم ( اقامت رایگان در هتل لاله ی تهران ، اسکان و پذیرایی در قزوین ، برگزاری مراسم پایانی در سالن همایش های سازمان میراث فرهنگی ) .

 4- « پشتیبانی از کوه نوردان و سازمان های کوه نوردی و تبیین حقوق آنان» ؛ نظر انجمن در ارتباط با مجمع عمومی اتحادیه (فدراسیون) جهانی کوه نوردی که در مهرماه گذشته در تهران برگزار شد (چاپ شده در همشهری 9/8/87) ، و بیانیه ی انجمن در مورد برنامه ی نانگاپاربات (هر دو مورد ، قابل دسترسی در سایت انجمن) را می توان از موارد مشخص عمل به این بند از هدف های انجمن دانست .

 5- « کمک در امر جستجو و امداد» ؛ گذشته از حضور عملی و موثر در برنامه های « ستاد اطلاع رسانی » هیات کوه نوردی استان تهران در کوه های شمال تهران ( زمستان گذشته ) ، و برنامه های جستجو در دماوند ، سرکچال ، غار پراو ، و … در یک سال گذشته  انجمن در« سازمان مدیریت بحران تهران » طرف مشورت در موضوع امداد ونجات در کوه های شمال تهران قرار گرفته است . جا دارد از کیومرث بابازاده و حسین بلند اختر به خاطر حضور در نشست های سازمان مدیریت بحران سپاسگزاری کنم .

 6- « کمک در تعریف استانداردها .. » ؛ در سال گذشته انجمن در موسسه ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، طرف مشورت در تعیین استاندارد ملی چند ابزار کوه نوردی قرار داشت . حضور حسین بلند اختر و کیومرث بابازاده در جلسه های مربوط به این موضوع قابل تقدیر است .

 7- « پشتیبانی از حرکت های نو و خلاق در کوه نوردی » ؛ به نظر می رسد که تلاش انجمن برای تعریف کوه نوردی با ارزش و فنی ، چه از طریق نوشته ها و چه از طریق برگزاری دوره های آموزشی با کیفیت ، تاثیر خود را در جامعه ی کوه نوردی داشته و بحث تکراری و کمّی بودن کارهای کوه نوردی ایرانی ها در داخل و خارج از کشور جدی شده است .

صعود یک مسیر نو روی دیواره ی غربی علم کوه در شرایط هوای برفی در آخرین روزهای تابستان ، به دست گروهی از کارآموختگان انجمن ( در کلاس فرانسوی ها ) ، یکی از نتیجه های تلاش انجمن در تبلیغ « کار نو »  بود . در این مورد ، برنامه ریزی و فعالیت حسین بلند اختر در خور تقدیر است .

در این جا لازم می دانم ضمن گرامی داشت یاد سامان نعمتی، از لیلا اسفندیاری ، کاظم فریدیان و دیگر اعضای تیم ایرانی صعود به قله ی نانگاپاربات ( تیر ماه 87 ) که انجمن خودشان را در این برنامه ی دشوار ( و دارای ارزش های خاص ) سهیم ساخته و به این ترتیب ، وزن و اعتبار انجمن کوه نوردان ایران را در جامعه بالا برده اند ، سپاسگزاری ویژه داشته باشم .

همچنین از حسن نجاریان ، کامبیز بختیاری و دیگر اعضای تیم کارگری صعود به برودپیک ( تیر ماه 87) که پرجم انجمن را به آن منطقه بردند ، تشکر می کنم . و سپاسگزارم از حسین بلند اختر که پرچم انجمن را در همین تابستان به قله ی لنین برد .