نخستین اطلس انرژی‌های پاک رونمایی شد.

آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) از نخستین اطلس جهان با موضوع انرژی‌های پاک رونمایی کرد. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این اطلس اطلاعات گسترده‌یی را در خصوص پتانسیل انرژی تجدیدپذیر کشورها در اختیار می‌گذرد. به گفته مقامات IRENA، «اطلس جهانی» بزرگترین ابتکار برای کمک به کشورها در ارزیابی پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیرشان است.

این اطلس همچنین کمپانی‌ها را در جمع‌آوری داده‌ها و نقشه‌ها از موسسات برجسته فناوری و شرکت‌های خصوصی در سراسر جهان یاری می‌کند.همچنین گفته می‌شود اطلس ارائه شده ابزار قدرتمند جدیدی را در تحقق تلاش‌های بین‌المللی برای دو برابر کردن سهم دنیا در انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 در اختیار می‌گذارد.«اطلس جهانی» در حال حاضر منابع بادی و خورشیدی را فهرست کرده و قرار است طی سال‌های 2013 و 2014 این فهرست را به سایر اشکال انرژی تجدیدپذیر بسط دهد.

به گفته عدنان امین، مدیر آژانس مزبور، تا سال 2014 این اطلس شامل اطلاعاتی در خصوص بیو-انرژی، انرژی ژئوترمال و انرژی دریایی خواهد بود.ادعاهای مسؤولان این آژانس در مجمع سالانه IRENA در ابوظبی اعلام شد. تاکنون 37 کشور در وارد کردن اطلاعاتی با عنوان پتانسیل انرژی تجدیدپذیر در اطلس مزبور مشارکت کرده‌اند. آژانس IRENA در سال 2011 در ابوظبی تاسیس شد و 159 کشور و اتحادیه اروپا با هدف ارتقای استفاده مداوم از تمامی اشکال انرژی تجدیدپذیر در آن عضو هستند.

اطلس آنلاین بر روی سایت www.irena.org/GlobalAtlas/ IRENA قابل مشاهده است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده