بیژن فرهنگ دره شوری: ژئو پارک قشم بی نظیر است، مدیران منطقه کوتاهی کردند

ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک خاورمیانه که هفت سال پیش در فهرست جهانی ژئوپارک‌های یونسکو به ثبت رسید. بر اثر بی توجهی و بیرون رفتن از استاندارهای این نوع مناطق از فهرست جهانی یونسکو بیرون رانده شد.
یونسکو پس از دادن کارت زرد (اخطار) به ایران، و یک مهلت دو ساله، در پاییز گذشته، این پارک را که یکی از زیباترین ژئوپارک های دنیا و تنها ژئوپارک خاورمیانه بود از لیست جهانی خود خارج کرد.در تمام مدتی که وضعیت این ژئوپارک در خطر بود، مسئولین هیچ واکنش مثبتی برای جبران  نداشتند.

 ژئوپارک قشم که به همت بیژن دره شوری، ، یکی از مهم ترین چهره های محیط زیست ایران، و برنده جایزه بهترین شخصیت محیط زیست سال 2011( 1389 ایرانی) بنیاد میراث پاسارگاد، تاسیس شده و به ثبت یونسکو رسیده بود در همان دوره چهار ساله اول ـ یعنی در سال 88 ـ به دلیل انجام‌نشدن اقدامات درخواستی یونسکو، و سپس ادامه بی توجهی مسئولین، در چهارمین کنفرانس بین‌المللی ژئوپارک مالزی با دریافت کارت زرد، نام آن از فهرست ماندگار ژئوپارک‌ها خط خورد.
به همین مناسبت نظر مهندس بیژن فرهنگ دره شوری را در این مورد جویا شدیم که در زیر می خوانید:

ژئو پارک قشم در دنیا بی نظیر است
 قشم پدیده ی فوق العاده ی زمین شناسی است همراه با یک پوشش فوق العاده گیاهی جنگل های حراء که حدود 100 هزار هکتار است. همین جنگل های بی نظیر باعث جذب گونه های گیاهی و جانوری بسیاری شده است. حراء به زایشگاه و پرورشگاه موجودات زنده تبدیل شده است. تنگه هرمز یک موقعیت اکولوژیک بی نظیر دارد و ژئوپارک قشم در دنیا بی نظیر است.
حیوانات بی نظیر در این منطقه هستند، مثلاً قشم سالانه پذیرای 400 پلیکان سفید است. پلیکان سفید گونه ای در حال انقراض است و کلاً 1000 عدد از آن در جهان زیست می کنند و یا یکی از زیستگاههای عقاب ماهی گیر، آهو ها و دیگر حیوانات بی نظیر است.
قشم یکی از زیستگاههای کم نظیر لاک پشت های دریایی در دنیا است به شکلی که 5 گونه لاک پشت در اینجا قشم زندگی می کنند و زیستگاه بی نظیر لاک پشت پوزه عقابی است … و از همه بی نظیر تر، مردم شریف و مهربان این جزیره هستند.

مدیران منطقه آزاد قشم کوتاهی کردند

مدیران منطقه  آزاد قشم کوتاهی کردند. آنها ارزش این منطقه را از نظر اکوتوریسم و توریسم درک نکرده و نمی دانند. آنها نمی دانند درآمد مردم محلی از راه توریسم بیش از صید و صیادی است. زمانی که ما آنجا بودیم تیم مدیریتی قوی بود و دلشان برای این سرزمین ، مردم و آینده این کشور می تپید و به آینده مملکت علاقه مند بودند ولی متاسفانه پس از ما کسانی آمدند که این احساس را نداشتند. آنها سهل انگاری کردند و بی توجهی آنها به اخطارها باعث خروج ژئوپارک قشم از لیست یونسکو شد.

امکان بازگشت دوباره ژئوپارک قشم به لیست یونسکو وجود دارد
با توجه به تجربه و شناختی که من از مدیران یونسکو دارم اطمینان دارم اگر مدیران پی به اهمیت این موضوع ببرند و اراده ای برای حفظ ژئوپارک قشم داشته باشند می توانند دوباره این منطقه را در لیست یونسکو حفظ کنند و من امیدوارم این اتفاق بیفتد.

منبع خبر

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده