برخی اعمال جراحی اگر برای کمک به حیوان نباشد تنها دردیست برای خوشایند انسانها

 

ایسنا:جایزه ملی حمایت از حیوانات با نام «نشان خروس سپید» هم‌زمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات به دکتر” مازیار منشئی” تعلق خواهد گرفت.
مازیار منشئی دامپزشک و دوستدار حیوانات است که در سال‌های اخیر در مخالفت با بسیاری از اعمال جراحی مانند عقیم سازی و اخته کردن، اصلاح گوش و حنجره و قطع دم بوده که به طور معمول روی حیوانات خانگی صورت می‌گیرد کوشیده است. این دامپزشک معتقد است اگر این جراحی‌ها در راستای کمک به حیوان نباشد تنها دردی است که انسان‌ها برای خوشایند خود به حیوانات تزریق می‌کنند. درحالیکه  در بسیاری از کشورهای دنیا منسوخ شده است.

به گفته این فعال حقوق حیوانات دو دسته از افراد اقدام به نگهداری از حیوانات می‌کنند کسانی که دوستداران واقعی حیوانات هستند و آن‌ها را تنها به دلیل علاقه به موجوداتی غیر از انسان تحت حمایت خود می‌گیرند و دسته دوم افرادی که علاقه چندانی به نگهداری حیوانات ندارند و تنها به دلیل افکار سطحی اقدام به نگهداری از حیوانات خانگی می‌کنند، وی به این دسته از افراد توصیه می‌کند اقدام به حمایت از حیوانات خانگی نکنند زیرا این امرهم خودشان و هم حیوان را آزار می‌دهد.
منشئی که خود با خرید و فروش حیوانات خانگی مخالف است،به خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان می‌گوید: خرید و فروش حیوانات خانگی توصیه نمی‌شود بلکه سرپرستی از این حیوانات باید به صورت یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود زیرا نگهداری از یک حیوان به ما یاد می‌دهد چگونه در مقابل موجودات ضعیف‌تر از خودمان مسؤولیت پذیر باشیم.
وی ادامه می‌دهد: شاید در کشور ما شرایط فرهنگی و دینی اجازه ندهد در خانه از یک سگ نگهداری کنیم اما حمایت از یک پرنده بی سرپرست و یا پرنده که در یک پرنده فروشی در شرایط سخت زندگی می‌کند احساس مسوولیت پذیری ما را نسبت به موجودات ضعیف‌تر از خودمان پرورش می‌دهد.
این فعال حقوق حیوانات که معتقد است برخی از موازین اخلاقی در جوامع تنها به دلیل انسان دوستی شکل نگرفته‌اند، می‌گوید: برای مثال من به شما احترام می‌گذارم زیرا شما رییس من هستید و یا منافع من به شما بستگی دارد اما مسؤولیت پذیری و در نهایت احترام به جامعه و ارزش قائل شده برای دیگران درس بزرگی است که نگهداری از یک موجود ضعیف‌تر از خودمان که توانایی انتقاد،‌ شکایت و یا تلافی رفتارهای نادرست را ندارند به ما می‌آموزد.
منشئی که کلینیک درمان حیوانات خانگی خود را در سال 85 تاسیس کرده است، می‌گوید: گاهی افرادی به این کلینیک مراجعه می‌کنند که به لحاظ مالی توانایی زیادی ندارند اما تحت هر شرایطی حاضرند برای حیوانات خود هزینه کنند و کم نیستند افرادی که حیوان بیمار و یا آسیب دیده را در خیابان پیدا می‌کنند و با پرداخت هزینه درمان این حیوانات آن‌ها را به طبیعت بازمی گردانند.
به گزارش ایسنا، جایزه ملی حمایت از حیوانات با نام «نشان خروس سپید» از سال ۱۳۸۵ خورشیدی به ابتکار انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به کوشاترین فرد یا گروه فعال در زمینه حفظ حقوق حیوانات اهداء می‌شود و  هر ساله از بین گروههای مختلف مرتبط با موضوع حمایت از حیوانات یک شخص یا گروه را به عنوان منتخب و برگزیده انتخاب و آن را به جامعه حامیان حیوانات معرفی می‌کند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده