آلودگی هوا یکی از معضلات اساسی فارس

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن را یکی از معضلات اساسی در استان دانست و اعلام کرد طی 9 ماهه امسال تعداد روزهای ناسالم در شیراز به شش روز رسیده است. حسینعلی ابراهیمی کارنامی پیش از ظهر پنجشنبه در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته هوای پاک در شهر شیراز برگزار شد، گفت: امروزه بحث آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن یکی از مباحث جدی و معضلات اساسی نه تنها در استان و کشور ماست بلکه در اکثر کشورهای صنعتی درحال رشد و یاتوسعه یافته مطرح است.

وی افزود: رشد و توسعه روز افزون صنعت بدون توجه به محدودیت منابع و محیط زیست که حیات موجودات در گرو آنهاست باعث شده که روز بروز بر مشکلات آلودگی آب، خاک، هوا و بویژه کاهش منابع زیست محیطی و حیاتی افزوده شود البته اهمیت این موضوع به خوبی برای کشورهای صنعتی و غیرصنعتی روشن شده و حضور اکثر دولتمردان در امضای انعقاد کنوانسیونهای متعدد زیست محیطی دلیل برپیگیری این مهم است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه در کشور ما نیز با پیگیری مسئولان در بحث توجه به محیط زیست و بویژه لحاظ قانون و مقررات مربوط به آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی شده، بیان کرد: اصل پنجاهم قانون اساسی است که در آن بر اهمیت رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و غیره تأکید شده است.

وی افزود: به همین منظور اداره کل حفاظت محیط زیست فارس به مناسبت فرا رسیدن هفته هوای پاک برنامه های بسیار متنوعی در راستای اشاعه فرهنگ زیست محیطی وحفظ هوای پاک در دست اقدام دارد که با همکاری سازمانهای ذیربط، تشکلهای مردمی و مشارکت همه مردم مراسم هفته هوای پاک برگزار خواهد شد.

برنامه های هفته هوای پاک

ابراهیمی کارنامی به تشریح برنامه های این هفته پرداخت و اظهار داشت: برگزاری همایش دوچرخه سواری، مراسم درختکاری یادمان 22 شهید محیط زیست، برگزاری کارگاه آموزشی نقش مشارکت مردمی در حفاظت از محیط زیست، مراسم نمادین زنگ هوای پاک همزمان با سراسرکشوردر مدارس، نشست اعضای اتاق فکر، افتتاح سامانه آنلاین، پایش صنایع و…از جمله برنامه های این اداره کل در هفته هوای پاک است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: وسائط نقلیه موتوری با عنوان بزرگترین منبع آلوده کننده هوا در کلانشهرهای بزرگ مطرح هستند و تردد بیش از 500 هزار دستگاه وسیله نقلیه در شهر شیراز با شرایط توپوگرافی و اقلیمی خاص به عنوان یکی از هفت شهر بزرگ آلوده کشور باعث بوجود آمدن گازها و مواد آلاینده می شود که مهمترین آنها شامل اکسیدهای کربن، اکسیدهای ازت، اکسیدهای گوگرد، هیدروکربورهای سوخته و دوده و ذرات معلق است.

وی اظهار داشت: به استناد نتایج به دست آمده از دستگاههای سنجش آلودگی هوا در میادین پرتردد شهر به ویژه میدان امام حسین و دروازه کازرون از آلاینده های مذکور میزان غلظت گاز مونوکسید کربن دربرخی از مواقع از حد مجاز فراتر می رود این وضعیت بیشتر بدلیل ترافیک سنگین و کار در جای خودروها ایجاد می شود البته در سالهای اخیر با جایگزین خودروهای نو وبهسازی صنایع وسایر اقدامات اجرایی و کنترل به عمل آمده توفیقات زیادی در راستای مهار آلودگی هوا به خصوص در بخش آلاینده های ناشی از احتراق سوخت به عمل آمده است.

آلودگی هوای شهر شیراز مربوط به ترافیک است

ابراهیمی کارنامی ادامه داد: با کنترلی که بر روی فعالیت صنایع بعمل آمده در بحث آلودگی هوای شیراز صنایع تولیدی سهم بسیار کمی در ایجاد آلودگی هوا دارند در حال حاضر عمده عامل ایجاد آلودگی هوای شهر شیراز مربوط به بحث ترافیک و تردد خودروهاست که روز بروز نیز بر حجم آن افزوده می شود.

وی افزود: عمده این آلودگی مربوط به بد عمل کردن شرایط موتوری خودروها و مستعمل بودن آنهاست.

وی همچنین گفت: برای آنکه بتوان شاخص یکنواختی را در سطح ملی برای وضعیت آلودگی هوا بکار برد مطالعات زیادی توسط متخصصین صورت گرفته تا گزارش روزانه آلودگی هوای یک منطقه بر پایه اطلاعات بدست آمده از شبکه اندازه گیری وبررسی کیفیت هوا با آن بیان شود.

مدیر کل محیط زیست استان فارس ادامه داد: این شاخص که آنرا شاخص استاندارد آلودگی PSI می نامند وضعیت آلودگی هوا را از نظر بهداشتی یا خطرناک بودن تعیین می کند، شاخص استانداردهای آلایندگی(PSI)اطلاعات مربوط به غلظت آلاینده ازن در سطح زمین، ذرات معلق، مونواکسیدکربن، دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن را فراهم می کند.

وی گفت: در حال حاضر شاخصPSI در سطح بین المللی به تصویب رسیده و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد تا مردم و رسانه ها را به طور روزانه در جریان وضعیت آلاینده های هوا قرار دهد، شاخص استانداردهای آلایندگی (PSI) به صورت عددی در مقیاس صفر تا 3٠٠ گزارش می شود که 100 مساوی با استاندارد کنترل هوای محیطی است و اعداد این شاخص مردم را قادر به تعیین سطح آلودگی هوا در یک محل خاص در حد خوب، ناسالم، خطرناک می کند.

ابراهیمی کارنامی اظهار داشت: در حال حاضر تعداد دو ایستگاه ثابت سنجش پارامترهای آلودگی هوا مستقر در میدان امام حسین (ع) و دروازه کازرون شیراز به صورت لحظه ای مقدار پارامترهای آلاینده هوا را سنجش کرده و از طریق اینترنت به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ارسال می شود.

6 روز هوای ناسالم در شیراز

وی افزود: با توجه به داده ها واندازه گیریهای انجام شده توسط دو ایستگاه مذکور میزان پارامترهای آلاینده هوا در حال کاهش بوده وتعداد روزهایی که شاخص PSI در حد ناسالم گزارش شده در طی سالیان اخیر رو به کاهش بوده به نحوی که در سال 88 تعداد 113 روز هواناسالم ودر 9 ماهه سال 91 تعداد روزهای ناسالم به شش روز رسیده است.

مدیر کل محیط زیست استان فارس بیان کرد: در حال حاضر روزانه در سطح شهر شیراز بیش از 500 هزار دستگاه خودرو در حال تردد هستند که شامل یک هزار و100 دستگاه مینی بوس (برای سرویس مدارس و ایاب و ذهاب) وقریب یک هزار دستگاه اتوبوس وتعداد 11 هزار و 700 دستگاه تاکسی است واز این میان تعداد 800 دستگاه مینی بوس فرسوده، تعداد 370 دستگاه اتوبوس با سن بیش از هشت سال وتعداد یک هزار و 331 دستگاه تاکسی با سن بیش از 10 سال درحال تردد و مشغول به فعالیت هستند و بر اساس مطالعات طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر شیراز بیش از 70 درصد از سهم آلودگی هوای شهر شیراز بدلیل تولید گازهای آلاینده مربوط به منابع متحرک (وسائط نقلیه موتوری) است.

ابراهیمی گفت: اما با توجه به پیگیریهای دستگاه های اجرایی ذیربط و به استناد آمار واطلاعات ماخوذه از پلیس راهور از سال85 تا 90 تعداد 52 هزارو787 دستگاه خودرو فرسوده در سطح شیراز توسط مراکز شش گانه اسقاط خودرو از رده خارج شده و تا پایان آذرماه سالجاری نیزتعداد چهار هزار و 276 دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شده است./منبع : خبرگزاري مهر

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده