جریمه متخلفان شکار و صید در برابر خسارت ها ناچیز است


 جریمه متخلفان شکار و صید در برابر خسارت ها ناچیز است


رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در گفت و گو با خراسان رضوی گفت: جریمه های متخلفان شکار و صید نسبت به خسارت هایی که به طبیعت وارد می کنند ناچیز است.


«مهندس مهدی توکلی» با بیان این که متخلفین در سال گذشته 165 میلیون ریال به محیط زیست کاشمر خسارت وارد کردند، اظهار داشت: اکنون حیات وحش وطبیعت نیاز به نگهداری و توجه خاصی دارد ولی از سال 84 جریمه نقدی در این بخش افزایش نیافته است. وی افزود : در حال حاضر جریمه های متخلفین در محیط زیست براساس مصوبه شماره 260 شورای عالی محیط زیست در سال 84 اعمال و جریمه ضرر و زیان به محیط زیست، به نرخ این سال تعیین می شود. وی با اشاره به قیمت انواع حیوانات حلال گوشت و مقایسه آن با جرایم بخش شکار و صید خاطر نشان کرد : ناچیز بودن جریمه ها ، به حدی است که ….   برای مطالعه کامل خبر، روی ادامه مطلب کلیک کنید


جریمه متخلفی که یک قوچ وحشی (گونه شاخص زیستی در شهرستان کاشمر) را شکار کرده است معادل 640 هزار تومان بوده و این میزان جریمه در برابر حذف ذخایر ژنتیکی با ارزش از طبیعت و صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست، بسیار اندک و عامل بازدارنده مناسبی نیست. گر چه طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی، علاوه بر جرایم حقوقی، جرایم کیفری نیز برای متخلفین شکار و صید در نظر گرفته شده است که بر اساس آن، «هر کس بر خلاف مقررات اقدام به شکار جانوران وحشی حفاظت شده کند به حبس از 3 ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد». رئیس اداره محیط زیست کاشمر با اشاره به این موضوع که قوانین مناسبی در حوزه محیط زیست شامل محیط زیست طبیعی و محیط زیست انسانی در کشور وضع شده است، اظهار داشت: اجرای دقیق این مقررات و برخورد قاطع و قانونی با متخلفین می تواند به حفظ سلامت جامعه کمک کند و محیط زیست سالم و عاری از هر گونه آلودگی را برای مردم به ارمغان آورد.


وی با بیان این که بر اساس اصل 50 قانون اساسی ، حفاظت از محیط زیست وظیفه ای عمومی تلقی شده است، همکاری همه مردم، مسئولان و نهادها را در این زمینه خواستار شد و افزود: اگر مردم در حفظ محیط زیست خود سهل انگاری کنند سلامت جسمی و محیطی خود را به خطر می اندازند. «توکلی» در ادامه وجود شوراهای اسلامی، دهیاران و همیاران محیط زیست در روستاها را بازوی کمکی به این سازمان دانست و گفت: در سال های قبل با فرهنگ سازی و آموزش های لازم زیست محیطی به دهیاران و روستانشینان در منطقه کوهسرخ، آن ها را از فواید حفظ محیط زیست و طبیعت آگاه کردیم و اهالی کوهسرخ در شناسایی افراد غیر بومی و متخلف و اطلاع رسانی به موقع کمک زیادی به این سازمان کرده اند. وی همچنین از همکاری نیروی انتظامی در دستگیری متخلفین قدردانی کرد و افزود: حمایت های مراجع قضایی شهرستان کاشمر و دادگاه عمومی منطقه کوهسرخ و برخورد قاطع و قانونی با متجاوزین به طبیعت باعث برقراری امنیت در منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع «سید مرتضی» شده است به نحوی که در حال حاضر و بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته، جمعیت قابل توجهی از وحوش شاخص (قوچ ومیش وحشی و کل و بز) در منطقه شاهد هستیم .


  منبع : سایت خبری خبرنگار خراسان – منطقه كوهسرخ


نوشته شده در: دسته‌بندی نشده