همزمان با بستن زاینده رود؛ نگرانی شهروندان از آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب

زندگی سالم – اعظم شکوهی: در حالی که با شروع فصل گرما کشاورزان اصفهانی با کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و با توجه به منع مصرف سبزیجات و صیفی جات در سال گذشته، راهی جز برقراری تعامل سازمان یافته و گام برداری در قالب قانون برای اصفهان باقی نمانده است.

آب زاینده رود دوباره بسته شد و این در حالی است که خوشحالی مردم به خصوص کشاورزان اصفهانی در ارتباط با باز شدن آب در بستر خشک این رود چندان نپایید و با وجود بستن مجدد آب نگرانی ها در این خصوص در بین شهروندان اصفهانی شدت یافته است. خبر واگذاری تونل دوم کوهرنگ به استان چهارمحال و بختیاری نیز از سوی وزیر نیرو این نگرانی را شدت بخشیده است هر چند پیش از این نیز کشاورزان با کمبود آب دست و پنجه نرم می کردند اما سوال اینجاست که چه تضمینی وجود دارد تا کشاورزان از این پس با کمبود آب و مشکلاتی از این قبیل مواجه نشوند چرا که کمبود آب برای مردم عادی نیز مشکلاتی به وجود می آورد که مهمترین آن آبیاری سبزیجات و صیفی جات با آب آلوده و پساب فاضلاب و در نهایت بیماری هایی برای شهروندان است که این مسئله در سال گذشته منع مصرف سبزیجات و صیفی جات در چند استان از جمله استان اصفهان را به دنبال داشت.
درحاشیه این مسئله بر آن شدیم تا با واکاوی برخی مشکلات ناشی از این کار که استفاده از پساب فاضلاب برای کاشت سبزیجات و صضیفی جات می باشد در گپ و گفتی با برخی مسوولان از راهکارهای موجود برای حل مسئله استفاده از آب آلوده که از تبعات کمبود آب برای شهروندان است جویا شویم.
حسین صفاری، مدیر مرکز بهداشت محیط اصفهان با اشاره به اینکه منع مصرف سبزی جات و صیفی جات در سال گذشته همزمان با تهران در اصفهان نیز اتفاق افتاد، به خبرنگار زندگی سالم گفت: دلیل این امر ارتباط مواد غذایی یا آشامیدنی با آب آلوده بود و در کشور از طریق وزارت بهداشت و درمان با این احتمال که ممکن است سبزیجات با پساب تصفیه خانه ها یا فاضلاب آبیاری شوند خوردن سبزیجات خام منع شد.
وی در ادامه افزود: در اصفهان نیز به همین دلیل با توجه به مشاهده برخی موارد و گزارشاتی در این خصوص که برخی سبزیجات حتی برای یک بار با پساب فاضلاب آبیاری شده بود خوردن سبزیجات خام منع شد و عرضه آن در رستوران ها و مراکز توزیع مواد غذایی ممنوع گردید.
مدیر مرکز بهداشت اصفهان با بیان اینکه پس از مدتی این ممنوعیت از طرف وزارت بهداشت لغو گردید تصریح کرد: با توجه به این که منع مصرف سبزیجات لغو شد اما در اصفهان همچنان سالاد و سبزیجات از طریق شرکت های معتبر که مجوز بسته بندی و توزیع دارند در رستوران ها و مراکزی از این دست توزیع می شود و رستوران ها موظف هستند که از این مراکز سبزیجات و سالاد بسته بندی شده مورد نیاز خود را تهیه کنند و در اختیار مردم قرار دهند.
صفاری یادآور شد: مشخصات شرکت ها و مراکز توزیع دارای مجوز به تمامی رستوران ها و اماکنی از این قبیل اعلام شده است و اگر موارد خلافی مشاهده شود از سوی رستوران ها به این مرکز اعلام می شود.
وی در ارتباط با بحث نظارت و کنترل سبزیجات و صیفی جات یادآور شد: بهترین شیوه برای کنترل و نظارت بر توزیع سبزیجات و صیفی جات،ایجاد شرکت های بسته بندی مواد غذایی است که اصفهان در این خصوص کارهایی را صورت داده است. نیروهای وزارت بهداشت نیز به طور دائم در این مراکز حضور دارند و بر سالاد و سبزیجات اماکنی از قبیل رستوران ها در اوزان مختلف از جمله تک نفره، پنج کیلویی و 10 کیلویی نظارت دارند.
مدیر مرکز بهداشت اصفهان در خصوص فروشندگان دوره گرد سبزیجات اظهار داشت: این مرکز کار این قبیل افراد را تایید نمی کند و با این دسته از فروشندگان برخورد قانونی می نماید ضمن اینکه از مردم می خواهیم که از این فروشندگان مواد غذایی تهیه نکنند.
صفاری با اشاره به اینکه در این خصوص تا کنون مورد جدیدی گزارش نشده است عنوان کرد: با توجه به فصل گرما درصد مواردی که درباره استفاده از پساب تصفیه خانه ها در بازدیدهای قبلی وجود داشت کمتر شده است و در برخی موارد هم اصلا وجود ندارد اما اگر موردی گزارش شود با آن برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه آمار ارائه شده در زمینه استفاده از پساب تصفیه خانه ها صفر است بیان داشت: پساب برای محصولات کشاورزی همچون ذرت علوفه ای، و نیز درختان مورد استفاده قرار می گیرد.
در همین ارتباط اسفندیار امینی، دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان و دبیر کانون خبرگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بخشی از پساب فاضلاب در کشاورزی استفاده می شود اما مسئله مهم این است که این پساب در چه سطحی تصفیه شده است بنابراین نمی توان گفت هر محصولی که با پساب فاضلاب آبیاری شده و عمل بیاید قابل مصرف نیست.
وی افزود: اگر پساب فاضلاب به طور مستقیم بخواهد استفاده شود به هیچ وجه منطقی نیست و اگر تصفیه، کامل نباشد برای کشت های غیر مثمر مانند درخت و درختچه استفاده می شود به خصوص در مناطق خشک مانند استان اصفهان و به ویژه در شرایط بحران آب و خشکسالی قطعا پساب تصفیه خانه ها باید مورد استفاده قرار بگیرد.
دبیر کانون خبرگان کشاورزی یادآور شد: دور از منطق است که ما آب پاک را تبدیل به باتلاق کنیم و بعد رهایش کنیم که حجم آن در طول سال بسیار زیاد است پس بنابراین در این که باید پساب فاضلاب را به طور قطع و یقین در چرخه استفاده قرار دهیم شکی نیست و تا به حال نیز در این زمینه بسیار کوتاهی شده است و پساب همچنان هدر می رود و مورد استفاده قرار نمی گیرداما اینکه چطور از آن استفاده کنیم مهم است.
امینی با اشاره به اینکه پساب فاضلاب به دلیل آلاینده های شیمیایی و نفتی قابل استفاده نیست بیان داشت: با توجه به نوع و کیفیت تصفیه پساب موارد مصرف اش باید تعریف شود که اگر تصفیه آن ناقص باشد برای درختان غیر مثمر و درختچه ها یی که چوب آن مورد استعمال قرار می گیرد، استفاده می شود اما اگر تصفیه کامل تر باشد برای کشت های فانتزی مانند کیوی و سبزیجات نیز استفاده دارد.
وی در خصوص خطاهایی که در آبیاری سبزیجات و صیفی جات رخ می دهد، تصریح کرد: دولت و اداره آب منطقه ای در این زمینه باید پاسخگو باشند و قرار بود یک سیستمuv که پساب فاضلاب را به آب قابل شرب تبدیل می کند برای تصفیه خانه ها نصب شود اما درحال حاضر همچنان پساب به گونه ای که خیلی قابل کنترل نیست مصرف می گردد.
دبیر کانون خبرگان کشاورزی خاطر نشان کرد: البته نمی توان گفت که محصولات تولید شده مورد تایید وزارت بهداشت یا معاونت غذا و دارو هست یا خیر زیرا دستگاه های تخصصی پس از انجام آزمایشات لازم باید در این مورد اظهار نظر کنند تا نگرانی اجتماعی به وجود نیاید و تولید کنندگان نیز ضرر نبینند.
امینی ادامه داد: وزارت بهداشت قبل از هر گونه اظهار نظری باید با مسوولان آب و فاضلاب و ذی حقان آب در رودخانه که کشاورزان هستند صحبت نماید تا به یک نظر اجماعی برسند زیرا اگر کشاورز حق آبی که داشته در اختیارش باشد دیگر ضرورتی برای استفاده از پساب فاضلاب ندارد و تصمیم گیری در این مورد باید جامعیت داشته باشد.
وی در ارتباط با بحث معاش و حقوق ملکیتی افرادگفت: با تصمیم گیری دستگاه ها به صورت جداگانه و جزیره ای کاری درست نمی شود و اینکه از یک طرف شرکت آب و فاضلاب و یا شرکت آب منطقه ای بیایند پساب فاضلاب را به کشاورزان بفروشند و از طرف دیگر وزارت بهداشت اطلاعیه بدهد که نمی توان از این محصولات استفاده کرد اشتباه است و به نظر من هر چیز باید در مقوله قانونی خود بگنجد.
دبیر کانون خبرگان کشاورزی با اشاره به بحث حقوقی این مسئله بیان داشت: اگر دستگاههای مرتبط دولتی و مردمی همچون شرکت آب و فاضلاب، آب منطقه ای، اداره بهداشت، نظام صنفی کشاورزی، تشکل خبرگان کشاورزی یا ذی حقان آب همه اطراف قضیه بنشینند و دریک جمع واحد به یک تصمیم برسند و با هم هماهنگ باشند دچار این گونه مشکلات نمی شویم.
امینی در ارتباط با نظارت براین امر یادآور شد: در ماده 26 قانون توزیع آب اداره آب و فاضلاب آمده است که وزارت نیرو می تواند پساب فاضلاب را بفروشد البته به جز پساب فاضلاب شهرستان اصفهان که متعلق به حق آبه داران شرق اصفهان است و با توجه به این موضوع شرکت آب و فاضلاب باید قوانین موضوعه را محور قرار دهد و اگر سرمایه گذاری جدیدی نیاز است به صورت مشارکتی و دیگر انواع، تصفیه خانه ها را به بهترین شکل ممکن تجهیز کنند.
دبیر کانون خبرگان کشاورزی با اعلام این مطلب که این امر جزء حقوق کشاورزان است و مشکل کمبود آب را نیز برطرف می کند تاکید کرد: این کار ضمن اینکه سلامت جامعه را تامین می کند باعث جلوگیری از بسیاری بیماری ها می شود.
امینی با اعلام آمادگی برای تولیّت این کار تحت نظارت دستگاه های متولی اظهار داشت: کانون خبرگان کشاورزی خود عهده دار می شود که این امر را عملیاتی کند زیرا در بخش کشاورزی پتانسیل و ظرفیت های بالقوه ای وجود دارد که اگر در کنار دستگاه های مسئول دولتی قرار بگیرند هم در اجرا و هم در بهره برداری و مدیریت در طول زمان می توانند توفیق کار را چندین برابر کنند.
وی همچنین افزود: به نظر ما هیچ راهی به جز اینکه تعامل برقرار شود وجود ندارد باید با سازماندهی فضاهای موجود و برقراری تعامل سازمان یافته به گونه ای عمل کنیم که در قالب قانون گام برداریم و مسئله آب را با دید قوی تری بنگریم و تلاش کنیم که آب را به مناطق خشک بازگردانیم تا هم کشاورزی رونق گیرد و هم کسانی که به این علت بیکار شده اند به کار خود بازگردند.

مطالب مرتبط:
+جنایت زیست محیطی در زاینده رود
+ پرونده زاینده رود در این وبلاگ
+ استفاده از آب کانالی که به گاوخونی می ریزد بجای سم کش
+ فاجعه نزدیک است؛ فاضلابها زاینده رود را در خود غرق کرد

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده