مشاور معاون شهردار تهران:خبری از بهبود محیط زیست نیست

مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست با اشاره به اینکه ۱۰۰میلیارد تومان از اعتبار کنترل آبهای مرزی و مهار گرد و غبار برای مهار ریزگردها و مدیریت تالاب‌ها به سازمان محیط زیست اختصاص یافته است گفت:سازمان محیط زیست بگوید این رقم ناقابل را چگونه هزینه کرده‌اند؟

وحید نوروزی مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست با بیان این که رییس سازمان محیط زیست کشور اخیرا اظهار داشته ۱۰۰ میلیارد تومان از یک میلیارد دلار اعتبار کنترل آب‌های مرزی و مهار گرد و غبار برای مهار ریزگردها و مدیریت تالاب‌ها به سازمان محیط زیست اختصاص یافته و مشغول اجرای برنامه‌های خود در قالب این طرح هستیم اما اصل کار شامل تثبیت شن‌های روان و بیابان‌زدایی جزء ماموریت‌های سازمان جنگل‌هاست گفت: اگر اصل ماجرا در حیطه اختیارات سازمان جنگل‌هاست، پس چرا چند سال است در نیمه اول هر سال مسئولان سازمان محیط زیست و استانداری تهران وعده و وعیدهای فراوانی به مردم داده و مسئولین سازمان مذکور سفرهای مکرری به عراق انجام می‌دهند؟
وی با اشاره به این که در بحث‌هایی مانند آلودگی هوا و خروج خودروهای فرسوده، مقامات سازمان محیط زیست در چند سال اخیر با انتقاد از ورود مسئولان قبلی این سازمان به فعالیت‌ اجرایی، وظیفه خود را ستادی و حاکمیتی می‌دانستند، اظهار کرد: مسئولین سازمان محیط زیست بفرمایند این ۱۰۰ میلیارد تومان ناقابل که برای مهار ریزگردها دریافت کرده اند را چگونه هزینه کرده‌اند؟
نوروزی با طرح این پرسش که مگر فعالیت‌های ستادی و حاکمیتی چقدر هزینه دارد، تصریح کرد: اگر مدیران سازمان محیط زیست در مهار گرد و غبار وارد اجرا شده اند، به این سوال ساده جواب دهند که فعالیت‌های اجرایی آن‌ها چقدر در مهار ریزگردها اثرگذار بوده و تاثیر این موضوع اساسی و در عین حال ساده را به صورت عامه فهم به اطلاع افکار عمومی برسانند.
مشاور زیست محیطی معاون شهردار تهران در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اعلام این که اگر ما را به اتهام فرافکنی که البته دیگر خیلی قدیمی شده متهم نمی‌کنند، باید بگویم: نمی‌خواهیم نا‌ امیدانه به مسائل نگاه کنیم ولی حقیقت تلخ و گزنده ای که وجود دارد، آن است که این قصه سر دراز دارد و حالا حالاها خبری از بهبود محیط زیست نیست.
از سوی دیگر مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: هر چقدر در عملکرد یک ساله سازمان محیط زیست در مورد مهار ریزگردها بیشتر کنکاش می‌کنیم، بیشتر به این نتیجه می‌رسیم که در این مورد از اجرای برنامه‌ اساسی خبری نیست.
یوسف رشیدی با تأکید بر این که در بحث آلودگی هوا دچار «بی‌ برنامگی» و «روزمرگی» شده‌ایم، افزود: بر اساس بند (ب) ماده ۱۹۳ قانون پنجم توسعه، سازمان محیط زیست مکلف است تمهیدات لازم را برای کاهش آلودگی هوا تا حد استانداردهای جهانی با اولویت شناسایی کانون‌های انتشار ریزگردها و مهار آن ها اجرا نماید.

نتیجه سفرهای مکرر به عراق را اعلام کنید

وی با بیان این که سازمان محیط زیست مکلف است هوای کلان شهرها را در حد استاندارد و بهداشتی نگه دارد، اظهار کرد: این در حالی است که در خصوص مهار ریزگردها به رغم سفرهای مکرر مسئولان این سازمان به عراق هیچ گونه اقدامی به صورت عملی انجام نشده و آن چه تا کنون از این سفرها عاید کشورمان شده، عدم همکاری آن‌ها بوده است.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا در پایان با طرح این پرسش که بعد از گذشت این همه سال از مذاکرات فی‌ما‌بین و بررسی انواع راه حل‌ها چطور مسئولان سازمان محیط زیست تا کنون نتوانسته‌اند عراق را در خصوص مهار ریزگردها با خود همسو کرده و آن‌ها را مجاب به همکاری با کشورمان کنند، خاطرنشان کرد: وقت آن رسیده که مسئولین مربوطه نتیجه سفرهای مکرر خود به عراق در خصوص مهار ریزگردها را اعلام کنند.

در این میان اظهارات متناقض برخی مسئولان دولتی در خصوص مهار گرد و غبار جای تامل دارد، چنانچه یکی از مسئولان استانداری تهران در اظهار نظری از آب پاشی شهر تهران به عنوان راه حل مهار ریزگردها نام برده و در نظر تکمیلی خود، استفاده از مخلوط آب و مواد چسبنده را راهکار مهار ریزگردها اعلام کرده بود.
همزمان یکی از مسئولان مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده بود هیچ تدبیر خاصی را نمی توان برای ریزگردها در نظر گرفت، یکی از مسئولان سازمان محیط زیست از فرصت ۱۰ ساله برای خشکاندن ریشه گرد و غبار خبر داده بود و همان موقع، همان مسئول استانداری تهران نیز تاکید کرده بود تهران ذاتاٌ دارای ذرات معلق در هواست.

منبع: ایرن

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده