طرح 109 بیلیون دلاری عربستان سعودی برای پروژه انرژی خورشیدی و کاهش مصرف سوخت فسیلی

 در صورتی که عربستان سعودی  یک  طرح زیرساختی موثر برای تولید انرژی های تجدیدپذیر را اجرایی نکند ، ناگزیر است هرساله شاهد مصرف850 میلیون بشکه نفت تا سال 2030 میلادی ـ معادل 30درصد کل تولیدش ـ باشد. عربستان سعودی البته به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان طی سالیان گذشته چندان نگرانی بابت این موضوع نداشته است ، بنحویکه هم اکنون میزان انرژی های تجدیدپذیر تولید شده در این کشور از بسیاری از کشورهای عرب منطقه همچون مصر، امارات متحده عربی ،  تونس ، الجزایر و مراکش کمتر می باشد.  اما در حال حاضر در صورت اجرایی شدن طرح 109 بیلیون دلاری ، این کشور درصدد هست با ایجاد یک مرکز انرژی خورشیدی بتواند تا سال 2032  ، سی درصد انرژی الکتریسته مورد نیازش را از طریق انرژی های نو تأمین نماید.


بر اساس اظهارات ماهر العدان ، مشاور مرکز انرژی های تجدیدپذیرشهرملک عبدالله ، این طرح قادر است طی دو دهه حداکثر 41000 مگاوات از انرژی خورشیدی را تولید نماید، که 25000مگاوات آن از نیروگاه های حرارتی خورشیدی  و 16000 مگاوات از پانل های فتوولتاییک حاصل خواهد شد. خالد السلیمان ، معاون مرکز انرژی تجدیدپذیر شهر ملک عبدالله نیزاظهارداشت که  انرژی 21000 مگاواتی دیگری در شکل انرژی های هسته ای ، باد و زمین گرمایی به این مقادیر افزوده خواهد شد.


عربستان سعودی امیدوار است که اجرای این طرح بتواند موجب کاهش مصرف سوخت های فسیلی در داخل این کشور به میزان 523000 بشکه در روز ، تا 20 سال آتی شود.


لوگان گالدی یک تحلیلگر مالی انرژی های نو در لندن در این باره خاطرنشان ساخت : دولت عربستان سعودی انگیزه بالایی برای تنوع در ترکیب انرژی وبهره گیری از انواع انرژی ها برای کاهش وابستگی اش به نفت دارد.


با تصویب این طرح در سال جاری انتظار می رود با ایجاد اولین تأسیسات مورد نظر ، تولید 1100 مگاوات از پانل های فتوولتاییک  و900 مگاوات از نیروگاه های حرارتی خورشیدی تا سه ماهه نخست سال  2013 محقق شود.


 


نوشته شده در: دسته‌بندی نشده