"شلالدون" باشت طعمه حریق شد !

پانزده هکتار از مراتع و جنگلهای منطقه تفریحی “شلالدون” باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد طعمه حریق شد. فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: آتش سوزی عصر روز گذشته در این منطقه به وقوع پیوست که ساعتی بعد با تلاش نیروهای حفاظت منابع طبیعی، نیروهی انتظامی، سپاه و نیروهای مردمی خاموش شد.رحمت الله دین پرور افزود: این منطقه به دلیل بارندگی های مطلوب از پوشش مرتعی و جنگلی خوبی برخوردار است و به همین دلیل به عنوان یک منطقه تفریحی شناخته شده است.

وی بیان کرد: علت این آتش سوزی مشخص نیست اما به نظر می رسد عدم رعایت مسائل ایمنی از سوی گردشگران منجر به گسترش آتش سوزی شده است.دین پرور اظهار داشت: هنوز خسارت حاصل از آتش سوزی این منطقه مشخص نشده است و کارشناسان منابع طبیعی در حال بررسی خسارت وارده هستند.

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سالجاری سه آتش سوزی جنگل و مرتع در مناطق “امیرآباد” و “دلی بهرام بیگی” بویراحمد و “شلالدان” باشت به وقوع پیوسته است.دین پرور بیان داشت: اغلب آتش سوزیهای جنگل و مرتع در این استان در ارتفاعات به وقوع می پیوندد که به دلیل صعب العبور بودن، بخش زیادی از جنگل و مرتع طعمه حریق می شود.

وی تصریح کرد: این استان کوهستانی است و 53 درصد مساحت آن را شیبهای بالای 27 درصد تشکیل می دهد و امکان تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین در آنها وجود ندارد و تنها بالگرد می تواند به تسریع در اطفا حریق کمک کند.

دین پرور با بیان اینکه جنگلها و مراتع بزرگترین سرمایه این استان هستند، از مردم خواست در فصل گرما مسائل ایمنی را در هنگام گردشگری طبیعت رعایت کنند.لازم به ذكر است كه منطقه تفریحی شلالدون در حدفاصل گچساران و باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده