روزهای آرام "گور"

منطقه حفاظت شده بهرام گور فارس درپی بارشهایی که صورت گرفت و تدابیر مناسبی که اتخاذ شده اکنون برای زیستمندان منطقه نظیر گورخر به عرصه ای مناسب برای زیست تبدیل شده که روزهای آرامی را درآن سپری کنند. منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه 40 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و 787 متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود 200 میلی متر است.

این محدوده از سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده “بهرام گور” تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و… ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است.

حیات وحش این منطقفه طی چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و کمبود علوفه با مشکلاتی نظیر مهاجرت و … مواجه شدند اما طی سال جاری به دلیل بارندگیهای مناسب در استان فارس شرایط حیات وحش در این منطقه بهبود یافت و در حال حاضر گونه های حیات وحش این منطقه روزهای آرامی را پشت سر می گذارند.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان فارس با بیان اینکه منطقه حفاظت شده بهرام گور بیشترین جمعیت گورخر ایرانی را به خود اختصاص داده، گفت: این منطقه یکی از مناطق مهم است که جمعیت زیادی از این گونه در آن وجود دارند.

محسن جعفری نژاد با اشاره به اینکه جمعیت گورخرهای این منطقه طی مدت اخیر رشد مناسبی داشته، بیان کرد: در حال حاضر فصل آبستنی این گونه هاست از این رو آنها در یک شرایط مناسب نگهداری می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به بارندگیهای اخیر در استان فارس وضعیت پوشش گیاهی در این منطقه حفاظت شده مناسب است و حیات وحش از نظر علوفه با مشکلی رو به رو نیستند اما با وجود این مسئله بیش بینیهای لازم در صورت ضرورت برای تامین علوفه شده است.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان فارس در ادامه سخنان خود پیرامون مهاجرت حیات وحش به ویژه گورخرهای منطقه حفاظت شده بهرام گور، گفت: یکسری از مهاجرتهای گورخرها در داخل منطقه است که مشکلی وجود ندارد اما در رابطه به مهاجرت این گونه به کرمان تاکنون مهاجرتی انجام نشده است.

وی پیرامون اقدامات لازم برای حفاظت از حیات وحش استان فارس گفت: مقرر شده که چادرهای حفاظتی در برخی از ماطق یا کریدورهای مناطق آسیب پذیر پیش بینی شود و در این چادرها محیط بانان مجرب به صورت شبانه روزی مشغول به کار شوند.

جعفری نژاد گفت: علاوه براین با توجه به اینکه جمعیت حیات وحش در منطقه بهرام گور طی سالهای گذشته ثابت و محدود بوده برنامه هایی نیز برای رشد جمعیت حیات وحش در این منطقه در دستور کار است که از آن جمله می توان به برنامه های حفاظتی اشاره کرد.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان فارس تاکید کرد: انتظار می رود که با ایجاد مناطق محصور از آسیب یا شکار حیات وحش جلوگیری شود تا در آینده ای نزدیک شاهد رشد گونه ها در منطقه بهرام گور باشیم.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده