از دره زرشک تا نورالشهدا

خبرهای چند روز اخیر در روزنامه های کشور را که دنبال می‌کردم، همشهری مطلبی داشت از روستایی به نام “دره زرشک” در یزد که بسیار برایم جلب توجه کرد! تطابق ذهنیتی که با نورالشهداء در ناهارخوران برایم ایجاد کرد.

ماجرا از این قرار است که مردم منطقه با احداث معدن مس در حوالی روستا مخالفت می کردند، معدنی که در چند فرسخی “دره زرشک” واقع شده؛ از آنجاییکه مردم منطقه از اثرات سوء احداث چنین معدنی بر سلامت خود اطلاع یافته‌اند، با برپایی تجمع و حضور در سکوت و بدون حاشیه‌ که موردنظر بیگانگان باشد به ابراز مخالفت با این مساله پرداخته اند، چیزی که پیش از این در مورد پتروشیمی گرگان که بالادست حداقل یک تالاب مهم بین‌المللی در حال احداث! است با آن پساب‌های خاص اینگونه تاسیسات، از مردم منطقه دیده نشد و امروز از گرگانی‌ها حساسیتی بایسته در مورد تپه نورالشهدا.

ایکاش این حساسیت آگاهانه را بصورتی کاملاً مسالمت آمیز و در کمال آرامش و وقار در پتروشیمی گرگان و بعد در تپه نورالشهداء می‌دیدیم؛ که مطمئناً وقتی مسئولین امر این حرکت آرام، متمدنانه، غیرسیاسی و احقاق حق طلبانه شهروندان را مشاهده کنند ترتیب اثر خواهند داد؛ مثل”دره زرشک”.

منبع: وبلاگ از کرانه های خلیج گرگان ، نوشته آریو مصلحی در لینک : http://khalijegorgan.persianblog.ir/

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده