یک مشت خر، متهم اصلی شکست پروژه احیای نسل ببر مازندران!

ایرن: خرهای آلوده ای که مصرف گوشت آنها عامل ابتلای دو ببر سیبریایی و شیرهای باغ وحش تهران به مشمشه بود از عراق وارد شده بودند. انتشار این شایعه در روزهای اخیر محافل زیست محیطی کشور را شگفت زده کرده است.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران انتشار این شایعه در حالی صورت میگیرد که تاکنون سه نهاد دست اندرکار پروژه احیای نسل ببر مازندران، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست، باغ وحش تهران و سازمان دامپزشکی کشور در اطلاعیه ها و واکنشهای رسانه ای مکرر خود در باره علت شکست پروژه مذکور اشاره ای به منشاء ورود خرهای آلوده به مشمشه نکرده بودند. البته باغ وحش تهران پیش از این مدعی شده بود دو ببر سیبریایی از همان مبداء یعنی روسیه مبتلا به مشمشه بوده اند و مقصر سازمان حفاظت محیط زیست است که در ورود این دو ببر ملاحظات فنی مرتبط ازجمله آزمایشهای ضروری بهداشتی و انجام قرنطینه را رعایت نکرده است. متقابلا سازمان محیط زیست نیز چندین بار پاسخ داده بود ببرها در هنگام ورود سالم بوده اند و عامل ابتلای آنها به مشمشه گوشت آلوده ای بوده که در باغ وحش تهران به آنها خورانده شده است. سازمان دامپزشکی کشور نیز با تایید مشمشه ناشی از گوشت آلوده هرگز به منشاء این گوشتها اشاره نکرد.
بر اساس این گزارش فرجام پروژه موسوم به احیای ببر مازندران زمانی به فاجعه تعبیر شد که مسئولان باغ وحش تهران ناچار شدند برای جلوگیری از گسترش مشمشه افزون بر ببر نر سیبریایی، اغلب شیرهای این باغ وحش را نیز معدوم کنند. رسانه های مستقل شمار شیرهای معدوم شده را تا 14 قلاده اعلام کردند اما منابع رسمی پس از تکذیب های اولیه سرانجام فقط کشتن هشت شیر را تایید کردند. خبری که سال گذشته از جمله تاسفبارترین اخبار محیط زیستی در ایران بود.
این گزارش می افزاید ماجرا از آنجا آغاز شد که سازمان حفاظت محیط زیست دو سال پیش تصمیم گرفت با خرید دو ببر سیبریایی از روسیه نسل ببر منقرض شده مازندران را احیا کند. این طرح از همان ابتدا واکنش منفی شدید کارشناسان را برانگیخت زیرا نه تنها هیچکدام از استانداردهای معرفی مجدد یک گونه در این طرح رعایت نشده بود، بلکه اساسا ببرهای ورودی از گونه ببر سیبری بودند و از نظر ژنتیکی هرگز نمی توانستند ببر مازندران محسوب شوند. ببر نر چند ماه بعد از ورود به ایران به دلیل ابتلا به مشمشه معدوم شد و ببر ماده نیز هم اکنون بر اساس گزارش های غیر رسمی به این بیماری مبتلا بوده و بر اساس خبری که چندی پیش توسط خبرگزاری محیط زیست ایران منتشر شد این ببر نیز به زودی معدوم می شود. فرجامی تلخ که اکنون مشخص شده عامل اصلی آن واردات خرهای مبتلا به مشمشه از عراق برای تغذیه گوشتخواران باغ وحش تهران بوده است. مسئولان پروژه پیش گفته از ابتدا سیاست پنهانکاری خبری در باره این طرح را پیش گرفته بودند و خبر منشاء خرهای مبتلا به مشمشه را نیز تاکنون منابع رسمی تایید نکرده اند. با وجود همه مسائلی که ذکر شد، سازمان حفاظت محیط زیست همچنان بر تداوم اجرای طرح احیای ببر مازندران به شکل سابق اصرار دارد و بر اساس اعلام این سازمان به زودی چهار قلاده ببر جدید سیبریایی نیز به کشور وارد خواهد شد. البته شاید با تجربه به دست آمده، این بار هم به قرنطینه بهداشتی ببرها جدیتر توجه کنند و هم خرهایی که قرار است از عراق آمده و خوراک آنها شوند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده