هر يك‌ ميليون ايراني فقط يك آلرژيست؛ خطر در كمين است !

براساس آمار سازمان جهاني بهداشت يك و نيم ميليارد نفر در جهان دچار بيماري هاي مزمن تنفسي هستند كه از اين ميان، بيش از 300 ميليون نفر به آسم مبتلا هستند و سالانه 250 هزار نفر در جهان، جان خود را براثراين بيماري از دست مي‌دهند. در ايران نيز، طبق آخرين آمار كشوري كه از 29 استان كشور به دست آمده است، تقريبا فراواني شيوع بيماري آسم در بين جمعيت کشور حدود 10 درصد و در تهران حدود 35 درصد است و در يک سال بيش از دو هزار نفر براثر آسم جان خود را از دست داده اند. اين اعداد و ارقام گوياي اين واقعيت است که آسم يک بيماري کشنده و رو به افزايش در بين جوامع است.

تهران،كرج و اهواز ؛ سه شهر آلوده جهان !

رييس انجمن آسم و آلرژي ايران با اشاره به اينكه براي هر يك‌ميليون ايراني فقط يك آلرژيست وجود دارد و داروهاي پرمصرف آلرژي نيز بيمه نيستند، گفت: تهران، اهواز و كرج نيز سه شهر نخست آلوده جهان به حساب مي‌آيند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه تهران، محمد قراقوزلو در حاشيه همايش هفته جهاني آسم و آلرژي با انتقاد از عملكرد برخي پزشكان‌ اظهارداشت: عفونت‌ها، استرس و اضطراب، خستگي از كار، آلودگي هوا و دود و بو موجب ايجاد آلرژي و تحريك آلرژي در آدمي مي‌شود كه متاسفانه تهران، اهواز و كرج سه شهر نخست آلوده جهان هستند و همين موجب شده تا اين بيماري‌ها تشديد شود. وي افزود: متاسفانه پزشكان فهرستي از غذاهاي ممنوعه براي بيماران مبتلا به آسم و آلرژي تهيه كرده و در اختيار بيمار قرار مي‌دهند كه اين كار صحيح نيست زيرا متهم نخست آلرژي غذاها نيستند. البته آجيل، بادام شامي يا زميني، غذاهاي دريايي، لبنيات، تخم‌مرغ، گندم، سويا و غلات غذاهاي موذي و حساسيت‌زا و تشديد‌كننده آلرژي محسوب مي‌شوند.

وي در پاسخ به اينكه چرا در سطح كشور كلينيك‌هاي تخصصي آلرژي نداريم، افزود: اين علم در سطح دنيا جديد است و تعداد كل آلرژيست‌هاي ايراني بيشتر از 60 نفر نيست، البته رشته فوق تخصصي آلرژي تنها در سه دانشگاه علوم پزشكي تدريس مي‌شود كه مي‌طلبد دانشجويان رشته پزشكي و مسوولان بيشتر به اين رشته تخصصي توجه داشته باشند.

قراقوزلو در اين همايش اظهار داشت: تا 50 سال قبل بيماري‌هايي مانند كزاز، سرخك، سل، جزام و بيماري‌هاي عفوني مردم را تهديد مي‌كرد ولي با حذف بسياري از بيماري‌ها و توسعه صنعت و تكنولوژي شاهد هستيم كه آلرژي از 10 به 25‌درصد در جهان افزايش يافته است.

عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه يكي از دلايل ايجاد آلرژي، ارثي بودن اين بيماري است، گفت: همچنين يكي ديگر از عوامل آن ورود ماده حساسيت‌زا در بدن است ولي آلرژي مسري نيست. وي افزايش سزارين در ايران را بسيار تاسف‌بار عنوان كرد و افزود: استاندارد سزارين در ايران هشت برابر جهان است، همچنين شير خشك جايگزين شير مادر شده و اين موارد هم در ايجاد آلرژي در بدن كودك تاثيرگذار است.

آلاينده هاي شهري مهمترين عامل بروز آسم و بيماري هاي مزمن ريوي است !

رييس انجمن آسم و آلرژي از ويزيت‌هاي غيرضروري برخي پزشكان انتقاد كرد و افزود: كلينيك‌هاي زالو درماني، بادكش درماني و استخدوس هندي براي درمان آلرژي راهكار نيست هرچند طب سنتي در جايگاه خودش بسيار ارزشمند بوده و هرچه داريم از طب سنتي است ولي متاسفانه برخي افراد سودجو از اين راه تنها درآمد كسب مي‌كنند.

آسم يك بيماري التهابي مزمن راه هاي تنفسي است كه در افراد مستعد از نظر ارثي، تحت تاثير عوامل خطر محيطي ايجاد مي‌شود. با توجه به ميزان شيوع و فراگيري اين بيماري، اول مي‌برابر با 12 ارديبهشت را به نام روز جهاني آسم نامگذاري شده است. آنگونه که دكتر مسعود موحدي دبير انجمن آسم و آلرژي مي‌گويد آلاينده هاي شهري مهمترين عامل بروز آسم و بيماري هاي مزمن ريوي است. به گفته اين متخصص بيماري هاي ريوي در حال حاضر شيوع آسم رو به افزايش است و در برخي از كشورها ابتلا به بيماري هاي مزمن تنفسي و آسم بسيار بالا است

ميزان شيوع آسم در نقاط مختلف جهان از يك تا 40 درصد متغير است؛ در كشور ما آماري در اين زمينه در دست نيست اما ميانگين شيوع علايم آسم در افراد زير 18 سال كشور بيش از 13 درصد و در کل حدود 10 درصد اعلام شده است؛ طبق آخرين آمار نيز ميانگين شيوع علايم آسم در شهر تهران 35 درصد است و ظاهرا پايتخت بيشترين ميزان شيوع را در سطح کشور به خود اختصاص دارد. به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شيوع آسم طي دهه هاي اخير بين جمعيت كودك و نوجوان كشور افزايش چشمگيري داشته است.

بيماري آسم سالانه جان 250 هزار نفر در جهان را مي‌گيرد

قائم مقام وزير بهداشت، با اشاره به اينكه فراواني علايم آسم در ايران، 10 درصد است، گفت: باتوجه به روند رو به افزايش بيماري هاي مزمن تنفسي و نقشه سلامت ايران، طبق برنامه پنجم توسعه درنظر است بار اينگونه بيماري ها به ميزان پنج درصد طي يك دوره پنج ساله، كاهش يابد. وي خاطرنشان كرد طبق آمار، هزينه هاي ناشي از بيماري آسم به كشور بيش از 150 ميليارد ريال بوده است. وي خاطرنشان كرد يك و نيم ميليارد نفر در جهان به بيماري هاي مزمن تنفسي مبتلا هستند كه از اين ميان، 300 ميليون نفر، آسم دارند.قائم مقام وزير بهداشت گفت: آسم، شايع ترين بيماري مزمن دوران كودكي، شايع ترين علت بستري در بيمارستان و شايع ترين علت غيبت طولاني كودكان از مدرسه است.وي ادامه داد: وزارت بهداشت براي كنترل آسم در كشور برنامه هاي متعددي از جمله طرح هاي كاهش عوامل خطر بروز آسم و افزايش آگاهي عمومي را در دست اجرا دارد.

علائم آسم را بشناسيم…

هرچند بيماري آسم سالانه جان 250 هزار نفر در جهان را مي‌گيرد اما با تشخيص و درمان به موقع و مناسب و همكاري بيمار و خانواده در روند درماني، موارد مرگ و مير آسم، قابل پيشگيري است. سرفه، خس خس مكرر، تنگي نفس و احساس فشار در قفسه سينه از نشانه هاي بيماري آسم به شمار مي‌رود. نشانه ها و علايم باليني آسم عموما متناوب و متغير است به آن معنا كه دوره هاي بهبودي و عود دارد و اغلب در شب، بدتر مي‌شود.اين علايم به ويژه هنگام ورزش، برخورد با مواد حساسيت زا، دود سيگار، هواي سرد، عفونت هاي ويروسي دستگاه تنفس و نيز هيجان، تشديد مي‌شود. البته تشخيص قطعي آسم پس از بررسي و معاينه و انجام آزمون هاي ضروري توسط پزشك متخصص خواهد بود.

پيشگيري از آسم و آلرژي

متخصصان و كارشناسان بهداشتي، پرهيز از سيگار كشيدن و تماس با دود دخانيات، پرهيز از سكونت در خانه هاي مرطوب، تغذيه انحصاري شيرخواران با شيرمادر، كاهش تماس كودكان خردسال مستعد آلرژي و آسم با مواد حساسيت زا و دوري از آلاينده هاي هوا و محيط كار را از مهم ترين راهكارهاي پيشگيري از آسم و آلرژي مي‌دانند. همچنين متخصصان توصيه مي‌كنند كه مواردي مانند آلرژي پوستي -اگزما- و آلرژي بيني و چشم را درمان كنند تا هرچند كه فرد نسبت به عوامل محيطي حساس شده است اما از بروز علايم و نشانه هاي آلرژي، جلوگيري كنند.شايد باوركردني نباشد اما سوسك ها و حيوانات خانگي نيز مي‌توانند زمينه ابتلاي فرد به آسم و آلرژي را فراهم آورند.همچنين افراد بايد از مصرف موادي كه نسبت به آنها حساسيت دارند مانند شير گاو، آسپرين و برخي داروهاي قلبي، پرهيز كنند.

آسم درمان دارد؟

آموزش، مهم ترين اساس درمان آسم است، ‘مصطفي معين’ رئيس انجمن آسم و آلرژي در اين باره به ايرنا مي‌گويد: در بيماري آسم، هر زمان احتمال نارسايي تنفسي و مرگ و مير وجود دارد بنابراين بايد به درمان آن توجه كافي داشت. وي مي‌افزايد: يكي از عوامل مهمي كه در كنترل نشدن بيماري آسم نقش دارد، همكاري نكردن بيمار در روند درماني است. رئيس انجمن آسم و آلرژي خاطرنشان مي‌كند آموزش نيز مهم ترين شاخص در درمان بيماران به شمار مي‌رود بنابراين مهم ترين مسووليت پزشك در مواجهه با بيماري آسم، آموزش است. معين تاكيد مي‌كند پزشك برغم تراكم بيماران بايد به آنان آموزش دهد اگر آموزش ندهد، سوگندنامه پزشكي خود را نقض كرده است. به گفته وي، 66 درصد بيماراني كه در روند درماني خود مشاركت نمي‌كنند دچار تشديد علايم آسم مي‌شوند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده