معرفی کتاب « مقدمه ای بر حفاظت و مدیریت تالاب ها »

مشخصات کتاب : مقدمه ای بر حفاظت و مدیریت تالاب ها


تالیف و ترجمه : هنریک مجنونیان


سازمان حفاظت محیط زیست – اداره کل حقاظت محیط زیست استان البرز


انتشارات زعفران


چاپ اول : سال 1391


شمارگان 2500 نسخهتالاب ها در زمره ی حاصلخیزترین اکوسیستم های زمین هستند . اما عدم درک جوامع از اهمیت حیاتی آنها باعث شده که این اکوسیستم های پیچیده با همه ی کارکردها ، ارزش ها و فواید چندجانبه ی خود در معرض عوامل تهدید کننده نظیر بهره برداری بی رویه ، تغییر و تبدیل آنها به سایر کاربری ها قرار گیرند. تالاب ها انباره تنوع زیستی طبیعت محسوب می شوند. تالاب ها در تغذیه آبخوان ها ، کنترل سیلاب ها ، حفظ مواد رسوبی ، مواد مغذی ، پاکسازی و تصفیه آب ها از آلودگی ها ، حفظ مناطق ساحلی در برابر امواج و طوفان ها ، تضمین چرخه زیستی هزاران گونه آبزی و پایداری شیلات کشورها نقشی اساسی وغیرقابل انکار دارند. تالاب ها را به خاطر کارکردهایی که در چرخه هیدرولوژیکی و شیمیایی نظیر جذب مواد سمی ، هضم آلودگی ها از مواد نیتراته و فسفره دارند ، امروزه به عنوان« کلیدهای طبیعت » نامگذاری کرده اند .


کتاب حاضر توسط پژوهشگر و محقق نام آشنای محیط زیست کشور مهندس هنریک مجنونیان به نگارش در آمده است . با توجه به چاپ کتاب« تالاب ها : ارزش ها و کارکردها » توسط ایشان در سال 1371، به نظر می رسد که این کتاب بتواند کاستی های موجود در این زمینه را تا حدود زیادی جبران کند و در جهت ارتقاء سطح دانش حفاظت از آب و خاک کشور عزیزمان مفید واقع شود. این کتاب با اهتمام اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز در چارچوب اهداف و برنامه های ترویجی و تنویر افکارعمومی این اداره کل به مناسبت روزجهانی تالاب ها ( دوم فوریه ) چاپ و منتشر شده است.


کتاب مزبور در 5 فصل تنظیم شده است :


فصل اول : ضمن بیان مفاهیم اولیه ، روند تغییرات طبقه بندی تالاب ها ، ضرورت و علل آن ها به تدریج به سمت چارچوب راهبردی و راهنمای توسعه آتی فهرست تالاب های رامسر سوق پیدا می کند . آشنایی با این بخش برای همه ی کارشناسان در حفاظت و مدیریت تالاب ها ضروری است.


فصل دوم : به مفهوم بهره برداری خردمندانه تالاب ها یا مترادف آن در کنوانسیون تنوع ریستی « بهره برداری پایدار» می پردازد و راهنماهای لازم برای اجرای این مفهوم ، طرح ریزی مدیریت ، فهرست کتاب های راهنما ( جعبه ابزار کنوانسیون رامسر) ، شرح خدمات طرح مدیریت تالاب ها و ضرورت ارزشیابی اقتصادی تالاب ها را در بر می گیرد. این بخش هم می تواند مورد استفاده کارشناسان وسازمان های غیر دولتی علاقمند قرار گیرد و از پیش زمینه های لازم برای حفاظت و مدیریت تالاب ها محسوب می شود.


فصل سوم : که بخش قابل توجهی از کتاب را در برمی گیرد کاملاٌ محتوای ترویجی دارد و ارزش ها و کارکردهای تالاب ها را از زبان کنوانسیون رامسر نه به صورت کیفی و تصویری بلکه با توجه به دستاوردهای ارزشیابی اقتصادی تالاب ها به صورت کمی نیز ارائه می کند. به علاوه اهمیت و ارزش تالاب ها در مناطق خشک و نیمه خشک و همین طور اهمیت برخی از تیپ های خاص تالابی نظیر آبسنگ های مرجانی و مانگروها را نیز در برمی گیرد. این فصل نیمه تخصصی می تواند مورد توجه عام و خاص ( هر دو) قرار گیرد. برای حفاظت و مدیریت این نوع تالاب های ویژه و حیاتی ، آشنایی با مختصات اولیه ی آنها ضروری است.


فصل چهارم : پیوست هایی را در برمی گیرد که برخی از آنها قبلاٌ در کتاب « حفاظت تالاب ها» چاپ شده اند. از آنجا که این کتاب دیگر در دسترس نیست ، برای افرادی که علاقمندند سیر تغییرات و تکامل طبقه بندی و معیارهای انتخاب تالاب ها را پیگیری کنند وجود آنها در این کتاب ضرورت پیدا کرده است.


فصل پنجم : این فصل ، عکس های فواید تالاب ها ، تیپ های مختلف تالاب ها و تصاویری از تخریب تالاب ها را از منابع داخلی و منابع منتشر شده از سازمان های ذیربط جهانی ( کنوانسیون رامسر/ اتحادیه جهانی حفاظت/ یونسکو) در بر می گیرد.


 


  


نوشته شده در: دسته‌بندی نشده