محمد درویش: مرگ سرزمین زنده رود آغاز شده است!

 

(خلیج فارس) – یک کارشناس محیط زیست گفت: ایران برای مطالعات در حوزه میراث یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و فعالان محیط زیست نیز نتوانسته‌اند نقش خود را در این حوزه به خوبی ایفا کنند.
به گزارش ایسنا، محمد درویش عصر روز گذشته در همایش سرای امید به عنوان ویژه برنامه بزرگداشت ایران و سنت‌های ایرانی با اشاره به اینکه فرهنگ‌زدایی و طبیعت‌زدایی با هم برابرند، اظهار کرد: انسان بخشی از هویت خود را از طبیعت سرزمینش کسب می‌کند و نابودی یا تغییر شکل زاد بومش می‌تواند به بی هویتی او منجر شود.

وی با بیان اینکه بزرگترین نشانه مرگ یک سرزمین نشست زمین است، افزود: مرگ سرزمین در دیار زنده رود آشکارا آغاز شده است و ترک‌های ایجاد شده در کهن زاد بوم‌ها و حتی مکان‌هایی که نسبتا قدمت جدیدتری دارند نشان می‌دهد که میزان بهره‌برداری از منابع آب زیر زمینی به مراتب بیشتر از میزانی است که به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد.
این عضوهیئت علمی و مسؤول گروه اجتماعی و اقتصادی در بخش تحقیقات بیابان بیان کرد: حاصل نشست زمین مهیب ترین بلایی است که می‌تواند برای یک سرزمین رخ دهد چرا که سرزمین را دچار گرفتاری اکولوژیک می‌کند.

**ایرانیان در 40 سال گذشته ذخیره هزار ساله آب خود را مصرف کرده‌اند
درویش با اشاره به اینکه از سال 1971 تا 2011 میلادی نزدیک به 21 متر سطح آب زیرزمینی در یک پهنه 100 میلیون هکتاری کاهش یافته است، تصریح کرد: این امر نشان می‌دهد ایرانیان در طول حدود 40 سال گذشته ذخیره هزار ساله آب این سرزمین را مصرف کرده‌اند، تاراجی که فقط به قیمت اندوخته‌های طبیعی این سرزمین تمام نخواهد شد.
وی با بیان اینکه استان فارس2.1 میلیارد متر مکعب تراز منفی در بخش آب‌های زیر زمینی دارد، ادامه داد: استانی که هرسال افتخار آن کسب رتبه اول در تولید محصولات کشاورزی و گندم است این عناوین را به بهای نابودی دریاچه پریشان، ارژن، بختگان، کمجان، مهارلو و .. کسب می‌کند.
این کارشناس محیط زیست اذعان کرد: چرا باید درسرزمینی که بالاترین میزان تحصیل کرده‌ها و دانشجویان را دارد برخی از ملاحظات محیط زیستی این گونه حقیر شمرده شود؟
درویش اضافه کرد: سال گذشته قانونی توسط نمایندگان مجلس تصویب شد که دولت را موظف می‌کرد تا به چاه‌هایی که به صورت غیر قانونی در دشت‌های ممنوعه حفر می‌شود پروانه دهد، قانونی که مروج بی‌قانونی است و هیچ متخصصی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست آن را تایید نکرده است.
وی با اشاره به اینکه افت سطح آب زیرزمینی در یاچه ارومیه که از آن به عنوان بزرگترین معضل بیابان زایی شمال غرب کشور یاد می‌شود تنها 30 سانتی متر است، گفت: این در حالی است که سطح آب زیرزمینی 70 دشت مرکزی ایران از جمله دشت‌های اصفهان سالانه دو متر افت پیدا می‌کند و کشور در زیر زمین دریاچه‌های به مراتب بزرگتر و پهناورتر از دریاچه ارومیه را از دست می‌دهد.
این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه استان اصفهان یکی از بدهکارترین استان‌های کشور از منظر اکولوژیک است، اذعان کرد: در کره زمین در ماه سپتامبر همه تولیدات غذایی مصرف می‌شود و در چهار ماه پایانی سال از ذخیره غذایی استفاده می شود در حالی که این وضعیت در اصفهان در شش ماهه نخست سال اتفاق می‌افتد.

**رتبه ایران در شاخص عملکرد محیط زیستی 61 پله سقوط کرده است
درویش با اشاره به اینکه مقاله منتشر شده دانشگاه ییل نشان می‌دهد رتبه ایران در شاخص عملکرد محیط زیستی 61 پله سقوط کرده است، ادامه داد: تاکنون رتبه هیچ کشوری در طول شش سال به این مزان سقوط نکرده است در حالی که در کشور هیچ اهمیتی به این موضوع حتی در میان دانشگاهیان داده نشد.
وی با اشاره به اینکه در شاخص سرزمین شاد رتبه ایران در سال 2006 در بین کشورهای دنیا 67 بود اما اکنون به 81 رسیده است، تصریح کرد: این شاخص سرزمینی را شاداب‌تر می داند که زیست‌مندانش شاداب‌تر باشند.

پرونده مطالب مربوط به اصفهان در این وبلاگ

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده