غفلت از ظرفیت گردشگری در ایلام !

کارشناس مسائل گردشگری با اشاره به نامگذاری امسال، گردشگری را یکی از مهمترین ظرفیتهای قابل سرمایه گذاری در استان دانست و افزود: متاسفانه این بخش مانند دیگر بخشهای استان از نبود سرمایه گذاری رنج می برد.علیرضا پوراحمد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: توانمندی و استعداد استان در بخش میراث فرهنگی و جذب گردشگر تاریخی حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: وجود شهر تاریخی سراب کلان سیروان، شهر تاریخی دوره ساسانی دره شهر، تپه علی کش دهلران، چغا آهوان مهران، سنگ نوشته گل گل ملکشاهی، سنگ نوشته های تنگ ارغوان، سنگ نوشته والیان پشتکوه در بانروشان، قلعه سام در شیروان، قلعه اسماعیل خان در ایلام، قلعه شیاخ در زرین آباد، پل تاریخی گاومیشان دره شهر، پل چم نشت، قلعه والی ایلام، قلعه اشرف دره شهر، قلعه میر غلام دره شهر، قلعه هزار درب آبدانان، پشت قلعه آبدانان ودهها اثر ارزنده فرهنگی تاریخی دیگر باعث شده تا استان ایلام به یکی از مستعدترین استانهای کشور برای تورهای تاریخی و جذب گردشگر داخلی و خارجی چهره واقعی و تاریخی استان را به دیگران معرفی کند.

این کارشناس عنوان کرد: مجموعه آثار طبیعی شامل چشمه قیر روان، چشمه های آبگرم و غار خفاش دهلران، جنگلهای تفریحی ارغوان، تجریان، مله پنجاو، رنو و آبزا در ایلام، غارهای طبیعی و تاریخی سیوان کوه بدره، کبوترلان زرین آباد، غار طلسم ایوان، چل سین شیروان ودریاچه دوقلوی سیاه گاو وآبدانان وآبشارهای چمچه زرد، آبطاف و چم آو، گردشگاه ییلاقی خوران، منطقه حفاظت شده بانکول وشکارگاه مانشت نمونه هایی زیبا از آثار طبیعی و بکر استان است.

پوراحمد اظهار داشت: اولین مانع توسعه صنعت گردشگری در ایلام، راه دسترسی است که خود نیز شامل راه های ورودی به استان بوده و اغلب آنها نیز به صورت گذرگاه است.

وی ادامه داد: از دیگر مشکلات فراروی صنعت گردشگری به سبب توپوگرافی خاص استان، وجود فواصل زیاد بین جاذبه های گردشگری از همدیگر است، به طوری که از مرکز استان نیز فاصله ها اغلب بیش از 50، 100 و بیش از 200 کیلومتر تا جاذبه ها محاسبه می شود.

پوراحمد با اشاره به اینکه اقدام و احداث زیرساختهای گردشگری در استان به هر تعداد دارای توجیه اقتصادی و فرهنگی است، اظهار داشت: در بحث اقتصاد و استفاده از پتانسیل های گردشگری فعالیتهای همه جانبه توریستی در استان امکان پذیر است.

وی افزود: اجرای طرح توریستی در استان علاوه بر مقاصد اقتصادی از جنبه اشتغالزایی حائز اهمیت است.این کارشناس تصریح کرد: مرزی بودن استان و پایانه مرزی بین المللی مهران تأثیر دوچندانی در استفاده از پتانسیل های گردشگری و اقتصاد خواهد داشت که نیازمند برنامه ریزی است.

وی یادآور شد: از نظر پتانسیل های گردشگری استان دارای توانمندی های فراوانی در بخش میراث فرهنگی، آثار طبیعی و اکوتوریسم، آثار فرهنگی و زیارتی، ویژگی های مرزی بین المللی و ژئوپلتیکی و ویژگی های زیبای مردم شناختی است.

وی ادامه داد: این استان از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری قبل و بعد از تاریخ بوده است و اولین مهد تمدن تاریخ در غرب فلات ایران به خصوص در مناطق دهلران و در کنار تپه موسیان، علی کش، تپه های منطقه هلیلان و چغا آهوان مهران است.

پوراحمد تصریح کرد: از دیگر موانع  گردشگری ایلام، ضعف زیرساخت های گردشگری و استاندارد است که نقش اساسی در گسترش صنعت توریسم و جلب گردشگر داخلی و خارجی دارد و باید همه این موانع به موقع و با بهترین وضعیت حل شود تا بتوان از چنین ظرفیتی استفاده بهینه را برد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده