زاگرس ميزبان یک چهارم گونه های گیاهی کشور

مدیر کل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از هشت هزار گونه گیاهی موجود در ایران دو هزار تا دو هزار و 500 گونه در منطقه زاگرس وجود دارد. ناصر مقدسی در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی تنوع زیستی در منطقه زاگرس- ایران در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تامین سوخت و بهره برداری از درختان بسیار ارزشمند از نظر اکولوژیک در این منطقه نیز یکی از تهدیداتی است که باید فرهنگسازی بومیان منطقه را از اهمیت این تنوع زیستی آگاه کنیم.

به گفته وی، فشار دام بر مراتع ، عدم تناسب بین توان تولید و عرصه های طبیعی و تعداد دام از جمله تهدیداتی است که موجب تخریب تنوع زیستی زاگرس می شود.

مقدسی با اشاره به گستردگی تنوع زیستی در کشور بیان داشت :هشت هزار گونه گیاهی 500 گونه پرنده و هزاران گونه جانوری در کشور شناسایی شده است، همچنین ایران دارای اقلیم منهای 30 تا بالای 60 درجه است.وی ادامه داد: این تنوع اقلیمی موجب پیدایش گونه های متنوعی در ایران شده از این رو یکی از زیست گونه های بزرگ جهان محسوب می شود

مقدسی با اشاره به منطقه حفاظت شده زاگرس مرکزی گفت: از هشت هزار گونه گیاهی در ایران دو تا دو هزار و 500 گونه در این منطقه وجود دارد همچنین 20 گونه بلوط نیز در این منطقه شناسایی شده است.وی گفت: 36 گونه بادام در دنیا وجود دارد که 32 گونه آن در ایران شناسایی شده که از این تعداد 12 گونه در منطقه حفاظت شده زاگرس مرکزی دیده شده است.

مدیر کل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد 26 پارک ملی در کشور وجود دارد که از این تعداد 9 پارک ملی به مساحت 890 هزار هکتار درمنطقه زاگرس مرکزی واقع شده همچنین از 25 اثر ملی طبیعی هفت اثر در این منطقه وجود دارد.

به گفته وی از 42 پناهگاه حیات وحش 10 پناهگاه در این منطقه واقع شده است که این آمار نشان از اهمیت این منطقه دارد.مقدسی با تاکید بر اینکه منطقه زاگرس منبع بسیار غنی از تنوع زیستی است اظهار داشت: بهره برداری نامناسب از معادن موجود در منطقه، عدم ارزشگذاری زیست محیطی در پروژه های عمرانی از مواردی است تنوع زیستی این منطقه را تهدید می کند.

وی ابراز امیدواری کرد مسئولان به موجب ماده 58 برنامه چهارم توسعه شاخص های تنوع زیستی را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنند.

وی در ادامه به راهکارهای رسیدن به این هدف حفاظت از منطقه اشاره کرد و گفت: افزایش سطح مناطق حفاظت شده و پاسخگویی به تعهدات بین المللی ، ارتقاء راهکارهای کیفی که مهمترین آن در تعیین حد و حدود مناطق حفاظت شده است و استفاده از روش های نوین حفاظتی و بهره گیری از ظرفیت های مردمی با تمرکز بر نقش جوامع محلی از جمله این راهکارهاست که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

مقدسی در پایان تاکید کرد: منطقه حفاظت شده زاگرس مرکزی که ازکوه های آرارات و دریاچه ون سرچشمه گرفته و به منتهی الیه شمال غرب ، غرب و جنوب ایران کشیده می شود و درنهایت به کوه های جنوبی ایران پیوند می خورد به مثابه یک بانک ژن غنی است که باید برای حفاظت از آن تلاش کنیم.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده