راه حلهای نمایشی مشکل ریزگردها را حل نمی کند !

دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: با راه حلهای نمایشی نمی تواند با مشکل ریزگردها مقابله کرد و حل این مشکل نیاز به روشهای بلند مدت و دیپلماتک دارد.معصومه ابتکار با اشاره به راه حلهایی مانند آبپاشی برای کاهش ریزگردها درآسمان پایتخت گفت: در رابطه با چنین مشکلاتی باید به مدد دانش و علم روز صحبت کنیم خوشبختانه ما در عصری هستیم که به راحتی می توانیم از طریق نظامهای جهانی اطلاع رسانی به ویژه سیستمهای ماهواره ای تصاویر، منشا بسیاری از این مشکلات را بدانیم .

وی ادامه داد: منشا ریزگردهایی که متاسفانه چند سالی است کشورما را مبتلا کرده و اخیرا به شهرهای مانند تهران رسیده گرد و غباری است که از نواحی مختلف کشورهای همسایه، منطقه و برخی از نواحی کشور خودمان تولید می شود و به دلیل سوء مدیریت سرزمین است. یعنی زمینهایی پیش از این در آن کشاورزی می شده اما در حال حاضر رها شده است مانند اراضی شمال و غرب عراق، مرز مشترک عراق با اردن ، مرز مشترک اردن با سوریه و بخشی از تالابهای جنوب عراق، ناحیه ربع الخالی در عربستان و مناطق مرزی خودمان که به خوبی محافظت نشده و خشک شده و حالا به منشا تولید ریزگردهها تبدیل شده است .

ابتکاربا بیان این که عدم مدیریت صحیح خاک به فرسودگی منتهی می شود و چنین مشکلاتی نیز در پی دارد گفت: این پدیده با راه حلهایی مانند آبپاشی حل نمی شود. ممکن است باد و باران مقداری هوا را تلطیف کند ولی با وزش باد اتفاقی برای ریزگردها نمی افتد مگر آن که یک جریان هوا این ریز گردها را به منطقه ای دیگر منتقل کند .

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مصوبه ای برای مقابله با ریزگردها توسط شورا ابلاغ شده است گفت: جلسات کارشناسی زیادی در کمیته محیط زیست و کارگروههای تخصصی برگزار شده است و با مسئولان جنگلداری و سازمان محافظت از محیط زیست و وزارت امور خارجه نیز رایزنی هایی صورت گرفت .

ابتکار با بیان اینکه ما برای حفظ محیط زیست و منافع خود کنوانسیونهایی داریم که کشور ما نیز در آن عضویت دارد گفت: با دیپلماسی قوی، مناسب و منطقی می توان از طریق کنوانسیونها و هم از طریق دیپلماسی دو جانبه برای رفع این معضل اقدام کنیم. به طور مثال ما عضو کنوانسیون مبارزه با بیانزایی هستیم که کنوانسیون بسیار مهمی است و در ارتباط با مسائل حفاظت از عرصه های طبیعی کشورها و مقابله با فرسایش و بیانزایی است که می تواند در حل این مشکل مورد استفاده قرار گیرد یا ما عضو پروتکل منطقه ای ماله هستم که در خصوص آلودگی هوا فرا مرزی است و در زمان مسئولیت من در سازمان در مناطق مرزی مراکز سنجش آلودگی هوا داشت مانند ایلام که آلودگیهای هوا که از کشورهای هماسیه می آمد را سنجش و اندازه گیری می کردیم .

وی با اشاره به راه حلهای کشورهای همسایه برای حل مشکل ریز گردهای خود گفت: چین در هنگام برگزاری مسابقات المپیک پکن در 2008 متعهد شد که این مشکل را حل کند. در این کشور ریزگردهای سرخ رنگی که از صحرای گوبی بود می آمد مشکلات زیادی را برای این کشور ایجاد کرد که با کاشت گونه های سازگار با محیط و تثبیت خاک توانست این مشکل را کاهش و به مرور حل کند .

ابتکار تاکید کرد: راه حلهای نمایشی نمی تواند مشکل ریز گردها را حل کند و چاره اش راهکارهای بلند مدت است و همکاری با مجامع بین المللی زیرا ادامه این روشها هزینه های سنگین اقتصادی و بهداشتی دارد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده