دکتر کردوانی و یکی از آن یادداشت های برای خودم

 

تا به حال در یکی دو مورد روی این سایت و یا در کامنت های سایر سایت ها از برخی عکس العمل های دوستان نسبت به آنچه نمی پسندند گلایه کرده ام. اینکه اگر من نوعی بیان و ادعای کسی را قبول ندارم دلیل نمی شود تمام گفته هایش را در یک عکس العمل هیجانی رد کنم و یا اینکه شخصیت طرف مقابل را مورد هجوم قرار بدهم. دلیلی ندارد اگر کسی گفت خشک شدن دریاچه ی ارومیه نتیجه ی تغییر اقلیم است او را “سدپرست” خطاب کنم و ادعا کنم بخشی از یک مافیا است و به محض اینکه نموداری گذاشت که نشان داد روند تغییرات سطح آب دریاچه متاثر از ساخت سدها است ناجی محیط زیست لقبش بدهم.

اما هدف از این مطلب و آن عنوان.

خاطرم هست مدت ها قبل روی مهار بیابان زایی بحثی شد و یک تنه از دکتر کردوانی در مقابل کسی که توهین کردن برایش از نفس کشیدن راحت تر است دفاع کردم. من از صحت سخن و ادعای دکتر کردوانی دفاع نکردم، بلکه از حقش برای اظهارنظر و ضرورت حفظ احترامش به عنوان یک پژوهشگر سخن گفتم، آن هم وقتی که تقریبا تمام حاضرین و کامنت گذاران یا سکوت کردند و یا به تایید و تشویق توهین کننده پرداختند. توهین کننده ای که در زمان کوتاهی بعضی از همین دوستان را هم از لطف کلامش بی نصیب نگذاشت.

خاطرم هست دکتر کردوانی در یکی از برنامه های گفتگوی داغ سبز به این نکته پرداخت که باید نمک دریاچه پیش از هر حرکتی جمع آوری شود. آن زمان این صحبت ها و برخی اظهارنظرهای دیگر باعث شد که دوستان مختلفی با نسبت دادن صفاتی به دکتر کردوانی دیدگاه وی را نادرست خطاب کنند و نه تنها به دیدگاه های وی، که به جایگاه و شخصیت وی نیز بتازند. 

اردیبهشت ماه امسال، هشت ماه بعد از مناظره ی گفتگوی داغ سبز، دکتر راضیه لک، که از افراد مورد استناد دوستان معترض به دکتر کردوانی است، ادعای دکتر کردوانی را تایید کرد: بررسی های متخصصان در مرکز زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی نشان می دهد که دریاچه ارومیه در وضعیت فوق اشباع قرار دارد و آبگیری آن نتایج مطلوب را نخواهد داشت. آن ها معتقدند باید به طریقی بخشی از نمک رسوب کرده در بستر دریاچه را برداشت و پس از آن اقدام به آبگیری کرد.(مرجع خبر)

خاطرم نیست و جایی ندیدم کسی جایی بگوید که پس حق با دکتر کردوانی بود یا اعتراف کند که پس نظر دکتر کردوانی درست بود. لااقل همان دوستانی که بر دکتر کردوانی خرده گرفتند اقرار به اشتباهشان نکردند و همین قدر نگفتند که پس دکتر همان قدر درست گفته بود.

من این یادداشت را می نویسم، چون من آن زمان چندان با دکتر موافق نبودم، اما حالا که این نتایج منتشر شده تا حدی نظرم نسبت به موضوع عوض شده است. مسلما من نمی خواهم نتیجه بگیرم که هر چه دکتر کردوانی می گوید درست است، چرا که این یک منش علمی نیست، اما به قیمت اینکه بار دیگر دوستان مرا کسی خطاب کنند که “ادای معلم های اخلاق را در می آورد”، یادآوری می کنم که اهمیت و ارزش آبگیرهای کم جان اخلاق مردمان این دیار، کمتر از تالاب های تشنه ی این سرزمین نیست. این یادآوری باشد به خودم که اگر بار دیگر نقلی را از قول دکتر کردوانی و یا هر فرد دیگری در هر جایگاه و سمتی شنیدم، بیشتر اهل تحمل و تامل باشم.

 

راستی خاطرتان هست دکتر کردوانی می گفت و می گوید لوت ایران قطب گرمای زمین است و داغ ترین نقطه ی کره ی خاکی؟ شاید بد نباشد نظر دوستان را به مطلبی که مدتی قبل روی وبلاگ انجمن ایرانی اقلیم شناسی درج شده است جلب کنم.  اگر فرصت دارید سری به این مقاله بزنید:

 

Mildrexler, D. J., M. Zhao, S. W. Running (2011). Satellite Finds Highest Land Skin Temperatures on Earth. Bulletin of the American Meteorological Society, 92: 855-860

 

که نتیجه میگیرد:

 

The Lut is the only place on Earth to have a surface temperature above 70°C (158°F), and it regularly has the largest contiguous area of surface temperatures above 65°C of anywhere on Earth.

 

یا به قول دوستان اقلیم شناس: بر اساس مطالعه بیشینه دمای سطح زمین برای یک دوره هفت ساله با استفاده از تصاویر مادیس، پژوهشگران دانشگاه مونتانا نشان دادند که بیابان لوت در جنوب شرق ایران گرم ترین نقطه زمین است.

 دکتر علیرضا موقری در این پست وبلاگ انجمن خطاب به دکتر کردوانی می نویسد: “آری استاد. بیابان لوت ایران قطب گرمای زمین است!!”

 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده