درخواست جمعی از فعالان و متخصصان محیط زیست از رهبر معظم انقلاب

درود

این طومار توسط دیده بان میانکاله و به کمک جناب آقای عباس محمدی (دیده بان کوهستان) خانم اسرا گرجی .خانم هانیه گلزار .خانم گل آذین اسلامیان تهیه و 17/12/90 برای اخذ امضا به پایتخت فرستاده شد .

از دلمشغولان طبیعت خواهشمندم به لینک این خبر بروند و با درج ایمیل و نام و نام خانوادگی در صورت مخالف اعلام کنند.

دیده بان میانکاله

http://isdle.ir/news/index.php?news=8093  

 
سبزپرس- گروه محیط زیست طبیعی: جمعی از فعالان محیط زیست، متخصصان و صاحبنظران و خبرنگاران محیط زیست رسانه های جمعی با امضا طوماری خطاب به رهبر معظم انقلاب خواستار توقف ساخت پالایشگاه در دهستان میانکاله در نزدیکی پناهگاه حیات وحش میانکاله شدند.

دراین طومار که به امضا جمع کثیری از فعالان محیط زیست رسیده، نام معصومه ابتکار رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، محمد حسن پیراسته مدیر کل اسبق محیط زیست استان تهران و جمعی از مدیران وکارشناسان قدیمی محیط زیست و نیز نام چند تن از فعالان رسانه ای هم دیده می شود.

متن طومار به شرح زیر است :

حضرت آیـت الله الـعظمی خـامنه ای

رهـبر مـعظم انـقلاب اسـلامی

اینجانبان امضاء کنندگان ذیل، مخالفت خود را با احداث پالایشگاه در دهستان مـیانکاله شهرستان بهـشهر در استان مـازندران، بنا به دلایل زیر اعلام می کنیم و با توجه به حساسیت حـضرت عـالینسبت به حفظ محیط زیست و حفظ اراضی ارزشمند کشاورزی درخواست داریم پیش از آن که هزینه ای برای اجرای این طرح صورت گیرد، دستور توقف عملیات احداث پالایشگاه، و انجام ارزیابی اجتماعی و زیست محیطی دقیق طرح توسط کارشناسان مستقل، نمایندگان جوامع محلی، و نمایندگان سازمان های مردم نهاد را صادر فرمایید.

1- اراضی دهستان میانکاله در حدود 16000 هکتار است که بخش های قابل توجهی از آن با احداث پالایشگاه، جاده های مربوطه، مخازن، و صنایع پیرامونی، ارزش خود را در تولید محصولات کشاورزیو دامی از دست خواهد داد.

2- یکی از بی مانندترین زیستبوم های دریایی- تالابی ایران، یعنی پناهگاه حیات وحش میانکاله، در نزدیکی منطقه ی مورد نظر برای پالایشگاه مورد تخریب و آلودگی قرار خواهد گرفت.

3- با در نظر گرفتن این نکته که همواره صنایع نفتی و پتروشیمی، آلاینده‌های زیست‌محیطیشامل گاز خروجی از دودکش‌ها، ذرات معلق، غبارصنعتی، آلودگی فاضلاب‌ها، پساب‌های صنعتی، آلودگی‌های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، SO2، NOX، H2S، CO2، CO، O3، NO2 و فلزات سنگین را بدنبال دارد احداث چنین طرحهای در این منطقه با اکوسیستم خاص و بالا بودن سطح سفره های آب زیر زمینی که احتمال انتقال و انتشار آلودگی های صنعتی را در پی خواهد داشت، بسیار بالا است.

4- منطقه مذکور، در بالادست بخش جنوب غربی میانکاله قرار دارد و سیلاب های زمستانی و بهاریتمامی آلودگیهای نفتی و شیمیایی پدید آمده را توسط رودخانه ها و کانال های زهکشی وارد تالاب میانکاله خواهد کرد.

5- دهستان میانکاله یا 1900 هکتار باغ، از قطبهای مهم تأمین مرکبات کشور با تولید بیش از 47400 تن در سال است که با تغییر کاربری و آلودگی محیط، مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

6- در دهستان میانکاله 70000 رأس گوسفند و 7400 راس گاو و گاومیش به صورت سنتی و صنعتی نگهداری می¬شود؛ تغییر کاربری زمینها، تغییر بافت جمعیتی، و آلودگیهای صنعتی، فعالیتهایاشتغال زا و حیاتی دامپروری را مختل خواهد کرد.

7- سیمای طبیعی بی مانند منطقه که از لحاظ حفظ ثروتهای زیستی و از جنبه درآمدزایی و اشتغال از طریق گردشگری دارای اهمیت بسیار است، تحت تأثیر این ساخت و ساز غیرضروری نابود خواهد شد.

8- آبزی پروری در دهستان میانکاله با تولید بیش از 6700 تن ماهی در سال و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از 4000 نفر، به واسطه احداث پالایشگاه دستخوش آسیب جدی خواهد شد.

9- نظر به اینکه 61درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که 1/3 برابر درصد جهانی (6/19 درصد) است. لذا با این حجم بالای اراضی خشک در کشور، حفظ اراضی حاصلخیز خطه شمال در جهت تأمین نیازهای خوراکی و دامی کشور در راستای حفظ استقلال اقتـصادی از بیگانگان، همواره از اولویت های مورد توجه می باشد.

10- همانطور که مستحضرید محل قرارگیری صنایع با در نظر گرفتن ملاحظات محیطی و اقلیمیدر نقاطی جایابی می گردد، که در مسیر وزش باد، به سمت مراکز استقرار و تجمع انسانی و اراضی کشاورزی، باغی و مراکز پرورشی دام و طیور قرار نداشته باشد؛ با توجه به اختلاف حرارتیدریا و خشکی که بطور فصلی وزش بادهای محلی را در منطقه سبب می گردد، در فصول بهار و تابستان، استقرار پرفشار برفراز دریای خزر، جریان باد غالب در منطقه، از دریا به خشکی خواهد بود که این خصیصه از نقطه¬نظر انتقال و انتشار آلودگی، حائز اهمیت می باشد.

با سـپاس از تـوجه حضـرت عـالی

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده