بهار خاموش، راشل کارسون و نهضت محیط‌زیست

بهار خاموش برنده 8 جایزه معروف و پرفروش‌ترین کتاب تاریخ‌سازی است که دنیا را در مورد آلودگی های محیط‌زیستی کره زمین تکان داد. همیشه مى‌خواست نویسنده شود، اما یک کلاس زیست شناسى در کالج، مسیر زندگى او و به گفتۀ برخى، مسیر این سیاره را، تغییر داد.

راشل کارسون و داستان زندگی او:
در این شهر کوچک زندگى جریان داشت. پرنده، ماهى، و مزارع به فراوانی یافت می شد. اما در یک بهار پرندگان دیگر آواز نخواندند. شهر خاموش شد، حشرات ناپدید و ماهى ها، مزارع و مردم، به طرز مشکوکی بیمار شدند. راشل کارسون نوشت : “بهارى خاموش بود.” نه طلسم و جادو و نه نقشه های دشمن، زایش دوبارۀ زندگى را متوقف کرده بود، این خود مردم که این کار را کردند. راشل کارسون متولد 1907 ایالت پنسیلوانیا آمریکا، تحصیل‌کرده رشته زیست‌شناسی دریایی و سپس جانورشناسی. کارسون بوم‌شناسی را به حوزه عمومی کشاند و وجدان عمومی را متوجه روابط میان انسان و محیط‌زیست نمود. در سال 1951 با نوشتن کتاب پرفروش دریاهای اطراف ما باعث جلب توجه عموم مردم به محیط‌زیست شد. درسال 1962 با انتشار کتاب بهار‌خاموش اثرات دراز‌مدت سم های آفت‌کش را برملا کرد. شرکتهاى پترو شیمى، تجاری و دولت، کارسون را هوچى خواندند و اعتبار او رازیر سوال بردند، اما کتاب او فروش خوبی کرد و نگاه عموم را به محیط زیست براى همیشه دگرگون ساخت. عشق کارسون به طبیعت و شور و شوق او براى نوشتن، نه تنها حرفۀ او، که یک جنبش را شکل داد. او در سال 1964 در اثر ابتلا به سرطان سینه درگذشت.
این کتاب ترجمان این حقیقت محوری در بوم‌شناسی است که هر چیز در طبیعت به همه چیز مریوط است.پیام او حفاظت از تمامیت حیات و دعوت بشریت به فروتنی و نه نخوت در مقابل طبیعت و پذیرش خود به عنوان جزیی از آن بود. با این کتاب نهضت معاصر محیط‌زیست در دنیا آغاز شد و سازمان حفاظت از محیط‌زیست در آمریکا شکل گرفت.بهارخاموش نه تنها یادآور جنبه‌های علمی بوم‌شناسی است؛ بلکه یادآور ثدرت فرد در بروز تحول نیز هست. تلاش های راشل کارسون در حفظ آن‌چه بدان عشق می‌ورزید، میراثی از تمامیت و شجاعت فردی برای ما باقی گذاشته است.
پی‌نوشت‌ها:
– سال‌ها پیش که کتاب بهار خاموش رو خوندم و با راشل کارسون آشنا شدم، تصمیمم برای خوندن رشته زیست‌شناسی محکم‌تر شد و راهی رو که بعد از اتمام درسم انتخاب کردم، مدیون او هستم.
– خوندن این کتاب رو به همه علاقمندان به طبیعت و محیط‌زیست پیشنهاد می‌کنم. در دکا هم نخستین کاری که کردیم این بود که من و محمود بهادری این کتاب رو برای همه اعضا خریدیم و با هم خوندیم و درموردش شنود و گفت داشتیم