بان کی مون: نسل های بعدی نباید متحمل بلای سلاح های شیمیایی شوند

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز گرامی داشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی۲۹ آوریل ۲۰۱۲ برابر با ۱۰ اردیبهشت ماه جاری گفت این روز زمانی است که قربانیان سلاح های شیمیایی  را از راه با معنا ترین شکل ممکن به یاد آوریم یعنی با تعهد به حصول اطمینان از اینکه نسل های بعد هیچگاه متحمل بلایی نگردند که این انسان ها از آن رنج بردند.

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

روز گرامی داشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی مناسبتی است برای اندوهناک بودن برای آنانی که در اثر این سلاح های غیرانسانی متحمل رنج و مشقت شده اند وتجدید تصمیممان مبنی بر حذف این   سلاح ها از جهان.
هنگامی که رنج و عذاب وارد شده از راه سلاح های شیمیایی را به جهانیان یاد آور می شویم، الزام آور ترین مورد برای همواره غیرقانونی اعلام کردن آنها و برقراری و اثبات ممنوعیتی جامع و قانونی را به وسیله کنوانسیون سلاح های شیمیایی  (CWC) ارائه می دهیم.
امسال پانزدهمین سال به اجرا گذاشته شدن کنوانسیون سلاح های شیمیایی است. امروز کنوانسیون با ۱۸۸ دولتی که به نمایندگی از ۹۸ درصد جمعیت جهان به آن پیوسته اند، با اقتدار ایستاده است. اینجانب  هشت دولتی که هنوز به کنوانسیون ملحق نشده اند را فرا می خوانم تا در نخستین زمان ممکن بدان بپیوندند. بهانه ای برای تاخیر در نجات کره زمین از وجود این ابزارهای رنج زا و مرگ آور وجود ندارد.
کنوانسیون از طریق مقرراتی محکم، ترتیبات موثر بین المللی برقرار داشته تا نابودی تمامی سلاح های شیمایی انباشته شده تحقق یابد و از پیدایش مجدد آنها جلوگیری گردد. این امر موجب کاهش خطر تروریسم از راه سلاح های شیمایی می شود و اقدام سازمان ملل متحد در جلوگیری از استفاده سلاح های کشتار جمعی به وسیله تروریست ها را تقویت  می کند.
مهلت مقرر تمدید شده برای دولت های عضو کنوانسیون جهت تکمیل نابودی سلاح های شیمایی ۲۹ آوریل برابر ۱۰ اردیبهشت است.  تقریبا سه چهارم تمامی محل های انباشت اعلام شده، نابود گردیده اند. اینجانب از تلاش های سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) در حصول اطمینان از اینکه تمامی سلاح های شیمیایی در اسرع وقت نابود گردند، استقبال می کنم.
سازمان منع سلاح های شیمیایی همچنین به گونه ای مستمر تلاش دارد تا با نظارت بر صنایع شیمیایی مانع پیدایش دوباره  سلاح های شیمیایی شود. سازمان تا کنون ۲۲۰۰ بازرسی در ۸۲ کشور به عمل آورده است.
در همان حال که از دستاوردهای کنوانسیون استقبال به عمل می آوریم، هیچگاه اجازه نخواهیم داد یاد قربانیان به فراموشی سپرده شود. این روز زمانی است که آنان را از راه با معنا ترین شکل ممکن به یاد آوریم یعنی با تعهد به حصول اطمینان از اینکه نسل های بعد هیچگاه متحمل بلایی نگردند که این انسان ها از آن رنج بردند.

مطالب مرتبط:

گزارشی نداریم. بنفشه سامگیس. روزنامه اعتماد .  ۱۳۸۷

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1643085

ویرانه های پنهان جنگ.الهه موسوی. روزنامه اعتماد. ۱۳۸۷

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1643087