انتقال آب از خزر و عمان به مرکز ایران، از اساس غیرکارشناسی است

در سی چهل سال گذشته موضوع انتقال آب دریای خزر و عمان به فلات مرکزی ایران بارها مطرح شده است اما این‌بار در میان مخالفت کارشناسان و متخصصان مسایل آب و محیط زیست، وزارت نیرو از اجرایی شدن این طرح خبر داده است. کارشناسان مسایل آب اما این طرح را از اساس بدون توجیه و غیرکارشناسی می دانند. آن ها از وزارت نیرو می‌خواهند اسناد مطالعاتی را که این وزراتخانه ادعای انجام آن را دارد، منتشر کند.

فاطمه ظفرنژاد، کارشناس و پژوهشگر مسایل آب در گفت و گو با CHN با انتقاد از آن چه طرح انتقال آب به حوزه فلات مرکزی ایران خوانده می‌شود، گفت: این طرح انتقال آب تنها یک طرح ذهنی است که هیچ کارشناسی نمی تواند آن را بپذیرد.

او به علاوه از اینکه به چنین طرحی بدون وجود مطالعات منطقی بودجه تعلق گرفته است، ابراز تعجب کرد با این توضیح که: این طرح هیچ سند معینی ندارد و تنها بر پایه یک سری تفکرات خام مطرح شده، نمی دانم یعنی بودجه این مملکت هیچ حساب و کتابی ندارد که به چنین طرحی بودجه تعلق می گیرد؟

ظفرنژاد که اسناد اولیه اجرای این طرح را خوانده، آن را بی‌پایه تلقی می‌کند. او می‌گوید: وزارت نیرو باید اسناد مطالعات آن چه فاز یک می‌خواند را منتشر کند و حق ندارد چنین پروژه‌ای را بدون نظر کارشناسان و متخصصان حوزه آب که در پروژه منتفع نیستند، اجرایی کند.

محمدرضا عطارزاده، معاون وزارت نیرو که در روزهای اخیر از عملیاتی شدن این طرح خبر داده، در توجیه آن چنین گفته است: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که به جای انتقال صنعت به نزدیک آب، آب را به صنعت برسانیم.

بر اساس گفته های او، طرح شامل سه مسیر است. مسیر «الف» از ساری آغاز شده و با گذر از سمنان، قم و کاشان به اصفهان می‌رسد. در مسیر «ب» از خلیج گرگان یک شاخه به سبزوار و یک شاخه به بیرجند و شاخه دیگر به یزد می‌رسد. مسیر «ج» نیز مسیر جنوبی است که از غرب بندرعباس به گلگهر می‌رسد.

گویا پیش بینی شده است که سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر و یک میلیون مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج فارس از طریق این طرح منتقل شود. پیمانکار این طرح مانند بسیاری از طرح‌های عظیم عمرانی دیگر، قرارگاه خاتم الانبیا است.

آسیب به اکوسیستم خزر

معاون وزیر نیرو بدون اشاره به جزییات تنها گفته است که این انتقال هیچ پیامد زیست محیطی نخواهد داشت و شیرین کردن آب نیز در ساحل انجام خواهد شد. ظفرنژاد اما در این باره می‌گوید: «با آب‌شور خزر چه می‌خواهند بکنند؟ اکوسیستم خزر هم اکنون هم بابت ساخت و سازها و آلودگی‌ها به شدت شکننده است؛ حالا با سالی نیم میلیارد برداشت می خواهند خزر را به کجا برسانند؟

او معتقد است که پیامدهای چنین طرحی مشابه بلایی که بر سر دریاچه ارومیه آمده است و چند سال بعد معلوم می‌شود.

دولت بی توجه به انتقادها

مسوولان وزارت نیرو گویا به انتقادها وقعی ننهاده‌اند، نه انتقادهای کارشناسان آب و محیط زیست و نه نمایندگان مجلس. محمدعلی ولاور، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس هشتم در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهوری در مورد انتقال آب دریای خزر و عمان گفته بود: انتقال آب دریای خزر و عمان نیازمند امکانات و تکنولوژی‌های روز است و با توجه به اینکه کشور ما در شرایط تحریم قرار دارد، خرید این تجهیزات امکان پذیر نبوده و وزارت نیرو نیز این تجهیزات را در اختیار ندارد.

او با انتقاد از چنین طرحی آن را در حد وعده های دولت دانسته بود: با توجه به شرایط و امکانات موجود، انتقال آب از دریای خزر کارشناسی شده نیست و این حرف ها فقط در حد وعده از سوی دولت است.

طرح انتقال آب به مناطق مرکزی ایران برای نخستین بار در دهه ۴۰ مطرح شد. بعد از آن در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ باز هم مورد توجه قرار گرفت که هر بار با مخالفت کارشناسان و متخصصان مسکوت ماند. به نظر می‌رسد دولت نهم برخلاف دولت های پیشین یکسره به تمامی انتقادها بی اعتناست و قصد دارد به هر طریق چنین طرحی را اجرایی کند.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده